Svatý Václav ve středověkém komiksu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Ze společnosti

Svatý Václav ve středověkém komiksu

7. března 2013, 19.16 | Národní knihovna ČR ve spolupráci s vydavatelstvím faksimilií Adeva uspořádaly na Výstavní chodbě v přízemí knihovny výstavu, na které ožila legenda o svatém Václavu díky jeho zobrazení ze středověkých výtvarných epických cyklů. Vystaveny jsou faksimile a vzácné umělecké kopie, které jsou bohatě iluminované.

 

Iluminace prezentovaných faksimilií a uměleckých kopií mohou svým spojením obrazu a textu připomínat dnešní komiks. Vystavena je například umělecká kopie a faksimilie Velislavovy bible, nejobsáhlejšího středověkého obrazového rukopisu ve střední Evropě, nebo dvě umělecké kopie Pařížského zlomku Dalimilovy kroniky. A do 13. dubna 2013 i faksimile rukopisu Život svatého Václava mistra Matyáše Hutského od Křivoklátu.

 

Toto zcela nové faksimile zhotovené nakladatelstvím Adeva – Akademische Druck und Verlagsanstalt je stěžejním exponátem. Původní rukopis daroval roku 1585 Matyáš (Matěj) Hutský od Křivoklátu, mistr umění malířského v Praze, svému mecenáši a příznivci arcivévodovi a pražskému místodržícímu Ferdinandovi II. Tyrolskému. Právě v nádherných barvách vyvedený Ferdinandův znak vévodí úvodnímu foliu.

 

Na něj navazuje Hutského dvoustránková dedikace adresovaná jeho mecenáši. Příjemce uložil rukopis do své knihovny na zámku Ambras v Innsbrucku. V roce 1806 se kodex dostal do Uměleckohistorického muzea ve Vídni, roku 1936 byl pak přijat do fondu Rakouské národní knihovny. Tento malý 66stranový kodex (33 pergamenových listů, na kterých je 24 jednotlivých obrazů) doplní na výstavě zvětšeniny jeho iluminací a tematicky spřízněná faksimilia či umělecké kopie z fondů Národní knihovny ČR i další faksimilia z produkce vydavatelství ADEVA.

 

Svatý Václav ve středověkém komiksu

 

Expozice prostřednictvím faksimilií a uměleckých kopií, doplněných zvětšeninami iluminací představuje zásadní díla z období 8. – 12. století propojená osobou svatého Václava, dále středověké a renesanční svatováclavské výtvarné epické cykly, které lze v jistém smyslu považovat za předchůdce moderního žánru komiksu, k vidění je Józuúv svitek, jedinečná ukázka byzantského dvorského umění ve formě svitku z 10. století, bohatě zdobený Život Kiliána a Markéty zhotovený pravděpodobně na objednávku ottonského císařského dvora kolem roku 975, listina Ostarrichi Urkunde z roku 996, Lekcionář ze Sankt Peterburgu či z Trapezuntu nazývaný rovněž "zlatý lekcionář" datovaný do 2. poloviny 10. století, nejmenší kniha žalmů na světě Žaltář svatého Ruperta obsahující 150 žalmů krále Davida a dvě miniatury (kolem roku 870), příklad ottonského knižního umění Perikopy z Reichenau (začátek 11. století), 166 fantastických miniatur z karolinské školy Utrechtský žaltář, nebo vrcholné dílo pozdního období Reichenauské školy Eusebiova Harmonie evangelií.

 

Národní knihovna ČR veřejnosti v rámci výstavy zpřístupnila uměleckou kopii a faksimile Velislavovy bible, nejobsáhlejšího středověkého obrazového rukopisu ve střední Evropě, dvě umělecké kopie bohatě iluminovaného Pařížského zlomku Dalimilovy kroniky, či faksimile krumlovského obrazového kodexu Liber depictus.

 

Výstavu Svatý Václav ve středověkém komiksu, kterou Národní knihovna ČR připravila společně s rakouským vydavatelstvím ADEVA pod záštitou Nataschy Grilj, kulturní rady Rakouského velvyslanectví a ředitelky Rakouského kulturního fóra v Praze, můžete navštívit do 13. 4. 2013 na Výstavní chodbě v přízemí Národní knihovny ČR každý den s výjimkou neděle od 9 do 19 hodin. Vstupné pro uživatele a držitele průkazu Národní knihovny ČR je zdarma, pro ostatní návštěvníky 5 Kč. Více informací najdete na webech Národní knihovny v Praze a ADEVA.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Ze společnosti  

 » Aktuality  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: