Nové digitální tiskové centrum v Praze - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Ze společnosti

Nové digitální tiskové centrum v Praze

12. října 2005, 00.00 | Společnost Carter \ reproplus, zabývající se komerčním tiskem, rozšiřuje nabídku svých služeb. Od měsíce října budete mít možnost v prostorách jejich tiskárny využít vedle ofsetu také výhod digitálního tisku.

V případě velkonákladového tisku dnes již existuje spousta specializovaných a profesionálně vybavených ofsetových pracovišť (tiskáren), kde není problém udělat objednávku a vytisknout cokoli, v téměř neomezeném množství. Menší zádrhel však nastává v okamžiku, kdy zjistíte, že potřebujete náhle ještě „několik“ kusů přitisknout, něco dodělat, opravit a podobně. Každý, kdo to zažil, dobře ví, že v podobných případech jde především o čas, který vám momentálně není zrovna nakloněn. Naštěstí již na našem trhu figurují tiskárny, nabízející služby, které řeší tento problém.

HP Indigo Press 5000

Carter \ reproplus

Společnost Carter \ reproplus, donedávna nabízela klasický ofsetový tisk, ale v poslední době se rozhodla rozšířit své portfolio služeb o možnost rychlého „dodatečného“ digitálního tisku. Co se týče tisku samotného, můžete objednat pohledy, manuály, foto-alba, prospekty, výroční zprávy, firemní časopisy, kalendáře, brožury ale také rozměrné plakáty a další, s garancí kvality výstupu o trvanlivosti až 70 let (po které dokumenty vykazují vysokou stabilitu a konzistenci barev). K vytištěným produktům máte možnost přiobjednání dalších finálních úpravy jako například: laminování, děrování, řezání, vázání, výroba desek a podobně.

Presstek 46Karat Plus

Technické vybavení

Tiskárna je vybavena ofsetovým zařízením americké výroby: Presstek 46Karat Plus a nyní nově také digitální velkoobjemovou tiskárnou od HP – Indigo Press 5000. První zařízení je určeno především k větším zakázkám tisku (cca 300 ks a výše) s maximálním výstupem až 7 500 kusů za hodinu (a předtiskovou přípravou zhruba 11,5 min). Druhý stroj naopak poskytuje tisk menších nákladů (1 – 300 ks). Jeho hlavní předností je především rychlejší, flexibilní a ekonomicky výhodnější tisk malonákladových zakázek (oproti ofsetu). Oba stroje mohou tisknou formát do maximální velikosti 460 x 310 mm. Jelikož se jedná o takzvaný - „suchý ofset“, výtisky lze okamžitě lakovat, laminovat, případně také vázat do V1, V2, V8 nebo spirálou. Technickou specifikaci obou zařízení naleznete v závěru článku.

HP Indigo Press 5000

Ofsetový vs. Digitální tisk

Hlavním cílem je samozřejmě snaha o dosažení kvality tisku na shodné úrovni s tiskem ofsetovým. Druhým cílem je dosažení možnosti současného používání stejných substrátů do obou zařízeních. Momentálně již provozovatel úspěšně používá stejná tisková média pro obě zařízení (ofsetové papíry, křída lesklá,matná, polomatná, speciální papíry se strukturovaným povrchem, samolepky, fólie atd.). V případě srovnání kvality obou způsobů tisku lze pozorovat jisté odlišnosti - v neprospěch tisku digitálního. Na standardních barevných výtiscích formátu A3 sice na první pohled nezpozorujete žádné rozdíly, ale v případě podrobnějšího zkoumání dojdete k závěrům. Především s odstíny šedé barvy si digitální tisk neporadí tak dobře jako u ofsetu (i u ostatních barev je při podrobném zkoumání občas patrná určitá „necelistvost“ plochy). Také ostrost a kresebnost výtisků je horší, u nejjemnějších detailů se projevuje také slabší moiré.

Presstek 46Karat Plus

Výhody

Naproti svým určitým handicapům nabízí digitální tisk možnost tisknout různé dokumenty na zakázku - flexibilnější řešení pro malonákladový, rychlý a úsporný tisk. Dále můžete tisknout brožury, štítky, plastové karty, vytvářet grafické návrhy - a to z aktuálních dat a konkrétní potřeby. Opravy a korektury na poslední chvíli, lze provádět rychle a efektivně a tím minimalizovat ztráty. Velkou výhodu představuje možnost tisku různých tiskových úloh, dle aktuální potřeby. Jak text, tak grafika mohou být odlišné pro každou publikaci a tím zcela „perzonalizované“ pro každého konkrétního zákazníka, což má marketingově daleko větší reklamní rozsah. Prokázalo se totiž, že zákazníci reagují úplně jinak na ty nabídky, které jsou pro ně v určité situaci a době zajímavé (jinými slovy, dotýkají se nějakým způsobem – fotografií, službou, textem atd., přímo dotyčné osoby). Digitální tisk – tzv.: "tisk dle potřeby", je v současnosti velmi žádanou službou a zároveň jedním z nejrychleji se rozvíjejících segmentů trhu digitálního tisku.

Specifikace HP Indigo Press 5000

HP Indigo press 5000 dosahuje téměř kvalit ofsetového tisku. Produktivitu modelu Indigo Press 5000 zvyšují nové možnosti RIPu a uživatelského rozhraní, např. off-line ripování, škálovatelnost RIPu (až 10 RIPů najednou), implementace PPML, ISV rozhraní pro tisk přímo z webu nebo ICC správa barev a podpora PDF 1.4.

HP Indigo Press 5000

Je zde použito nové adaptabilní rastrování (ostřejší text a pérovky) a vylepšený mechanismus „PIP brake“ (pro lepší barevné plochy). Hlavní technické parametry jsou následující:

 • až 6 000 archů v nakladači najednou, modulární uspořádání až pro 12 zásobníků
 • pokročilé uživatelské rozhraní
 • tisk až 68 čtyřbarevných stran za minutu
 • tisková kapacita: 4 000 průjezdů 4/4 formátu B3 za hodinu
 • barevnost: CMYK (5 barevníků – lakování, přímá barva, reflexní barva)
 • gramáž substrátu: 80 – 350 g/m2
 • max. formát substrátu: 320 x 460 mm
 • max. potisknutelný formát: 308 x 445 mm
 • rastr: 160, 175, 180, 230 lpi
 • rozlišení: 812 x 812 dpi (812 x 1,624 dpi při tisku High Resolution Imaging (HDI) mode)

Specifikace Presstek 46Karat Plus

Zařízení 46Karat Plus od amerického výrobce Presstek představuje stroj pro ofsetový tisk. Zařízení pracuje ve formátu A3+ technologií bezvodého ofsetu a pro snazší práci je vybaveno zobrazovacím a ovládacím systémem ProFire Excel a ImagePlus. Systém ImagePlus moduluje laserové paprsky, kvůli co nejjemnějšímu fotografickému rozlišení, které umožňuje nový druh stochastického rastru.

Presstek 46Karat Plus

Jednotlivé body o velikosti 16 mikronů nevyplňují předem stanovená schémata, ale rozdělují se volně ve frekvenci, odpovídající individuálním požadavkům pro každý konkrétní obrázek. Příprava a vypalování tiskových desek, probíhá pomocí laseru, přímo ve stroji. Parametry 46Karat Plus:

 • tisková kapacita: 7 000 průjezdů 4/4 formátu B3 za hodinu
 • barevnost: CMYK
 • rozlišení: 2 540 dpi
 • rastr: konveční (autotypický) rastr, kombinovaný (plochy konvenčně, obrázky stochasticky), stochastický 300 lpi
 • gramáž substrátu: 60 – 350 g/m2
 • min. formát substrátu: 120 x 120 mm (ničí se válce)
 • max. formát substrátu: 320 x 460 mm
 • max. potisknutelný formát: 308 x 445 mm

Shrnutí

Možnosti digitálního tisku nabízejí zajímavou doplňkovou službu ke klasickému ofsetovému tisku. Kvalita sice ještě není naprosto srovnatelná s ofsetem, ale na druhou stranu máte mnohem víc možností dodatečných úprav. Výhody představuje především flexibilnost systému a téměř libovolná perzonalizace tištěných produktů. Budete-li chtít vědět více o službě „Tisku ihned“, kterou nabízí Carter \ reproplus, klikněte ZDE, kde si můžete též nechat spočítat náklady na konkrétní zakázku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Ze společnosti  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: