Marian Matta - putování po horách - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Ze společnosti

Marian Matta - putování po horách

24. února 2006, 00.00 | Dnešním článkem startujeme seriál, ve kterém si budeme představovat autory snímků, které se objevují v naší fotogalerii. Samozřejmě budeme vybírat podle kvality snímků a následující text by vám měl autory více přiblížit. Můžeme doufat, že prozradí něco ze svých technik, popíší nám způsob své práce apod. Dnes začneme s autorem, který u nás publikuje své snímky pod přezdívkou "matta". V galerii si m

Dnešním článkem startujeme seriál, ve kterém si budeme představovat autory snímků, které se objevují v naší fotogalerii. Samozřejmě budeme vybírat podle kvality snímků a následující text by vám měl autory více přiblížit. Můžeme doufat, že prozradí něco ze svých technik, popíší nám způsob své práce apod. Dnes začneme s autorem, který u nás publikuje své snímky pod přezdívkou "matta". V galerii si můžete prohlédnout několik jeho fascinujících fotografií hor a krajiny.

"matta" alias Marian Matta - galerie snímkůŽivíte se fotografováním, nebo je to pro vás alespoň zdroj přivýdělku?
Neživím se fotografováním, i když by to bylo moc příjemné. Nedokážu ale posoudit, zda bych to dokázal... uživit "sebe i rodinu". Spíše se na to dívám realisticky. Domnívám se, že by to vytvářelo jistý tlak, který by mařil to hlavní... radost! Udělat snímek pro komerci, tím by se vytratila lehkost a nápaditost.

Máte nějaké fotografické vzdělání? Jak jste se k fotoaparátu dostal?
Nemám žádné fotografické vzdělání. K fotografování jsem měl blízko od útlého dětství, když tatínek fotil na Flexaret. Po letech jsem si fotil jenom do rodinného alba na film. Vždy jsem cítil, že mám vztah k fotografii, zejména k vysokohorské fotografii - panoramatu. :-) V minulosti jsem neměl ani "prostředky" ani "možnosti" či "čas" se věnovat fotografování.
Až teď ve svých 44 letech se dostávám k tomu, co ve mne asi 25 let dřímalo. Více jsem začal fotit až v loňském roce. S Canonem Pro 1 !!


klikněte na obrázek pro zobrazení větší verze

Z vašich snímků je více než patrné, že rád provozujete vysokohorskou turistiku. Je to jen způsob jak pořídit lepší záběry, nebo to pro vás znamená něco víc?
Ano, fotím jenom a výhradně hory a krajinu. Samozřejmě si udělám kde jaký výcvak pro potřeby dokumentace či reportáže, ale nejvíce mám vztah k monumentům. HORY a ŠTÍTY.
Až s podivem sám žasnu, že když se ohlédnu, vidím všude panoramaticky. Nejdříve se dívám dost dlouho a pak vyhodnocuji záběr. Pak už to jde samo. Jsem velmi spokojený ve vysoké nadmořské výšce... cítím se tam doma!

Fotografování krajin je otázkou čekání na správné světlo. Čekat ale v zimě na vrcholku hory nebude zřejmě nejpříjemnější. Chodíte sám, s jinými fotografy, nebo vás rodina popohání, že zdržujete výpravu?
Ano, fotografie hor je o světle. Výhradně o světle a atraktivním počasí. Sleduji satelity a družice, které mi pomáhají určit kde jaké počasí bude. V zimě je to pro mne velmi dobrodružné, jelikož jsem byl vychováván v tvrdých podmínkách. Mrazy a silný vítr, či mraky a inverze je to, co mne přitahuje. Chce-li někdo vyfotit východ slunce, musí zákonitě vystartovat v nočních hodinách na vrchol. Podle toho, jak dlouho se šlape. Pokud je to západ tak musí počítat také s tmou apod. Jinak se nedá nafotit nic pěkného. Fotím jen brzy ráno, nebo pozdě odpoledne. Stíny. Chodím většinou sám, ale vítám jakéhokoliv kolegu, který vydrží vše. Mám stabilního excelentního kolegu a příjemného přítele. Mnohokrát jsem absolvoval výstupy na hory i s elitní jednotkou. Nebráním se tomu.


klikněte na obrázek pro zobrazení větší verze

Jaký fotoaparát a příslušenství používáte?
Používám Canon PowerShot Pro 1. Mnozí mi nechtějí věřit, že s ním dělám takové obrázky, ale je to tak. Na lepší mašinku nemám. Nevlastním žádnou zrcadlovku ani objektivy.

Do jaké míry upravujete snímky v počítači? Prozradíte nějaké triky?
Zásadně fotím do formátu RAW. Na ten mne upozornil p. Čelustka! Je to excelentní možnost, jak doma začít fotit od znova. Chce to ovšem trpělivost a trénink. Nic nepřijde za noc... za týden. ...učil jsem se sám systémem pokus omyl. Používám PS8 a Zoner Prof 8. Upravuji vše, co se upravit dá. Platí ale zásada, že dobře vyfocené hory jsou základem pro vynikající fotku.
Žádný software nezachrání něco špatně udělané. Základem je dobře vyfotit ve správný čas. To je tak trochu i o citu.


klikněte na obrázek pro zobrazení větší verze

Prozradíte našim čtenářům a vašim kolegům z galerie nějaké rady a know-how jak pořídit co nejlepší snímky hor?
Poradit? Na to se necítím. Spíše jsem takový bača z hor. Trpělivost, nezlomnou vůli neustále zdolávat vrcholy a 100% kondici se zdravím. Nemusíte mít nej nej vybavení. Musíte chtít a najít způsob jak na to. Tisíce kilometrů nahoru a dolů. Být skromný a nehrát si na "herr Photographer". A mít úctu k tomu, kdo stvořil "ORIGINÁLY" hor a štítů. KNOW - HOW nemám!

Popište nám "příběh" jedné své fotografie
Moje největší panorama, jaké jsem kdy udělal. Originál: 18 599 x 3 280 bodů. Motivoval mne k tomuto panoramatu americký lezec a fotograf Jack Brauer. Když jsem viděl jeho panorama ze stejného místa, tehdy jsem si jako "velký sen" přál nafotit tento panoramaticky "kousek" z Monte Paterna 2 746 m.n.m. Pohledem máte na dlani téměř celé sextenské Dolomity - úhel: 270°! Panorama je složeno ze 16 fotek. Příznivci Dolomit asi poznají z leva do prava: Cadini, Tre Cime, vzadu Cristallo, v popředí naproti Monte Piana, Groda Rossa a napravo nádherně nasvícená Cima de Bulla. Pak jsem stihl ještě stín na dvě věže: "Torre Tobblin", za ním Dei Baranci a za křížem celkem vpravo se schovává "Scarperi" (3151 m.n.m). Reinhold Messner: "Dolomity jsou osmým divem světa." Marian Matta: "Skutečnost daleko předčí očekávaní. Byl jsem tam 4x! DEO VOLENTE - come back!".


klikněte na obrázek pro zobrazení větší verze

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Ze společnosti  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: