Krvavé maso Zdeny Kolečkové - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Ze společnosti

Krvavé maso Zdeny Kolečkové

28. ledna 2000, 00.00 | Zdá se, že v podzemí Špálovy galerie je ještě jedna, téměř utajená, výstava, která sotva vystoupí ze stínu, jenž na ni vrhá projekt MALÍK URVI! My o ní píšeme!

Současně s výtvarným sdružením Pode Bal, které připravilo kontroverzní výstavu MALÍK URVI, a samozřejmě i hodně v jejím stínu, vystavuje ve Špálově galerii (přesněji v prostorách Galerie Malá Špálovka) svá díla fotografka Zdena Kolečková (*1969). Expozice nazvaná Just A Story obsahuje deset barevných fotografií, jejichž společným jmenovatelem může být netradiční pohled na techniku. U ženy tato orientace možná překvapí, faktem však je, že právě ona dokáže strohé potrubí či stroje leckdy vidět s grácií, kterou by zde muž-fotograf ani nehledal.

Některé záběry jsou natolik dokumentární (auta a sanitka, vrtulník ambulance), že se až nabízí otázka, proč byly společně s ostatními vybrány pro tuto výstavu. Dvě fotografie je možné nazvat toliko barevnými skvrnami, protože bez objasňujících titulků ze zcela rozostřených obrazů nezjistíte zhola nic. Není to poprvé, co mě napadlo, zda je účelné vystavovat něco, co vypadá jako špatná fotografie.

Tyto nedostatky však vynahradí snímky další. Velmi zajímavé jsou dva noční pohledy na jakousi mohutnou, snad stavební konstrukci. Kolečková dokáže do hry zapojit světlo i barvu, takže výsledek je velmi působivý. Také si umí pohrát s detailem, jímž dává snímanému objektu zcela nový smysl. Příkladem může být fotografie zvláštně půvabného zimního zákoutí s divoce trčícími rampouchy a křišťálovou námrazou, v němž při bližším zkoumání objevíme obyčejné potrubí a další konstrukci. A ještě jednou potrubí – detail jeho stěny s otěrkami a vrypy působí jako abstraktní grafika. K tomuto pojetí má blízko i detail zdi, popsané drobnými sprejerskými nápisy, s okýnkem s plechovou roletou. Jako by si fotografka záměrně vybrala místa, kde život úderem příslušné hodiny náhle vymizí, ale tyhle objekty zůstávají a začnou žít životem zcela vlastním. Poslední fotografií výstavy je (pravděpodobně) krvavé maso ve velkém detailu. Nepůsobí však nijak nechutně, spíš diváka vybízí, aby objevoval nové a nové vrstvy tohoto pohledu.

Zdena Kolečková vystudovala katedru výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě UJEP v Ústí nad Labem a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, nyní žije a pracuje v Ústí nad Labem. V letech 1993-1999 uspořádala 5 samostatných výstav, mimo jiné i v Chorvatsku, šestkrát se podílela na výstavách skupinových, naposledy loni v ostravské Galerii Jáma (Umění pro zvířata).

Řekla bych, že současné výstavě Just A Story trochu ubližuje sousedství projektu skupiny Pode Bal a také absence jakéhokoli označení fotografií. Organizátoři obou výstav si možná měli uvědomit, jaká kategorie zájemců bude expozici komunistických reliktů navštěvovat, a zda bude mít zájem zastavit rozdychtěné kroky a prohlédnout si snímky, které nehýří prvoplánovitou líbivostí. Po dobu mé přítomnosti kolem nich bohužel téměř vždy pouze prolétli.

(Zdena Kolečková: JUST A STORY, Galerie Malá Špálovka, Národní tř., Praha 1, do 30. 1.)

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Ze společnosti  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: