Jste už dočista umoření? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Ze společnosti

Jste už dočista umoření?

6. prosince 1999, 00.00 | Myslím oslavami desetiletí od listopadové revoluce. Určitě to nebude tak zlé, abyste nemohli vidět výstavu v Karolinu. Najdete tam totiž nejen politiky ale i Miss Čechy 94, Micka Jaggera a zlaté hochy z Nagana!

Každé výročí, jak víme, začne být v určitém okamžiku poněkud obtížné tím, že na něj narážíme na každém kroku. Ti starší z nás pamatují třeskuté oslavy VŘSR a jiných politických "svátků", ti mladší byli zase zavaleni Valentýny apod. Letos oslavujeme desáté výročí sametové revoluce, takže zvláště nyní na podzim se roztrhl pytel s akcemi, které ji připomínají.

Patří mezi ně i výstava Události 1989-99 ve fotografiích MF DNES, která měla vernisáž 16. 11. ve výstavní síni Karolina. Pokud jste viděli výstavu fotografií, jež se vázaly k událostem roku 1989, na Staroměstské radnici, máte začátek expozice v Karolinu již za sebou, neboť je obsazen díly téměř totožnými - muži si určitě vzpomenou například na záběr hezké demonstrantky odváděné policistou, který vás v Karolinu vítá při vstupu do expozice. Ti ostatní možná již tápou v záplavě Dubčeků a pohledů na nebo z balkónu Melantrichu, jsou však mezi nimi i "stálezelené" snímky, které něčím vybočují: Marta Kubišová, zdravící po dozpívání Modlitby pro Martu demonstranty shromážděné před Melantrichem, dav rozvášněných ctitelů Andreje Hlinky při odhalování pamětní desky na jeho rodném domě nebo Václav Havel kráčející ve společenském obleku po portugalské pláži k moři ( vše autor Herbert Slavík). Snímek, který mohu vidět kdykoli, a jenž ve mně vzbudí tentýž pocit jako poprvé, je Slavíkův pohled otvorem v hraničních drátech na Hatích. Je to příklad toho, jak zcela nenápadný a neefektní dílo, avšak s nábojem osobní angažovanosti, může přerůst v symbol, při němž se chvěje srdce.

Za bezprostředně listopadovými snímky následují ty, které jste možná viděli v novinách, v originále však doposud většinou ne. Za zmínku stojí například hradní kuchtíci, vyhlížející za zavřeným oknem příchod papeže. Nebo fotografie prezidenta, kráčejícího přes louku s členem ochranky, jenž nad ním nese rozevřené paraple, na návštěvu prvního soukromě hospodařícího rolníka na Slovensku. Fotografie Jiřího Turka, zachycující Jiřího Dientsbiera, tehdy ministra zahraničí, po návratu z Pobaltí a z návštěvy SSSR, je půvabně ironická: ministr třímá v ruce dar - pionýrskou trubku s portrétem velkého Iljiče a nápisem Buď připraven! Ze zcela jiného soudku je Turkův portrét jednoho z prvních utečenců v tehdejší ČSFR. Černý mladík je stříhán svými černými soukmenovci a nakažlivě se u toho směje stylem "od ucha k uchu". Mnoho z nás potěší pohled očima Michala Růžičky na Miroslava Štěpána, vystupujícího na dvoře Obvodního soudu pro Prahu 1 z policejního antonu - v jedné ruce akta (neplést s akty), v druhé dvouuchou igelitku s beruškami.

Vzpomínáte na ni? Stala se první Miss Čechy a jmenovala se Pavlína Baburková. Její velmi expresivní snímek ocení zejména mužští diváci. Přiznám se, že mě zase okouzlil Karel Sidon při jmenování nejvyšším rabínem. Záběr, na němž je Sidon zachycen vedle malého chlapce v rituálním oblečení a s pejzami, je prodchnut tisíciletou důstojností staré víry i jejího představitele.

Výstava zahrnuje i události, jež se staly během deseti sledovaných let i v zahraničí. Je zde například velmi syrový snímek Michala Růžičky z doby, kdy Boris Jelcin potlačil vzpouru konzervativního parlamentu, anebo, abychom zůstali v Rusku, Neffův záběr člověka, líbajícího ruku "liberálovi" Žirinovskému. Velmi působivý je další Neffův snímek z velikonočního Jeruzaléma, na němž debatují pravoslavní věřící, oblečení celí v černém. Návštěvu britské královny v ČR připomíná Jana Noseková-Richterová svým velmi zdařilým dvojportétem panovnice a prezidenta Havla nad kamennou moravskou orlicí kdesi na balkóně. Povodeň na Moravě byla fotografována také mnohokrát. Málokdy se však povede taková scéna, téměř biblická, jako na snímku, kde muž brodící se ve stoupající vodě, nese pod jednou paží psa a pod druhou králíka.

Odepřen mi nezůstal ani Neffův snímek roku 98 - romská matka, která přišla o své děti při povodni. Stále jsem toho názoru, že zmíněná fotografie je velmi kontroverzní, zejména otázkou, zda je vůbec etické snímat hluboké zoufalství v takovéto situaci za účelem předvádění nezúčastněným divákům. Na výstavě v Karolinu samozřejmě najdete i záběry z významných kulturních a sportovních akcí. Zlatí hoši z Nagana jsou zde ze všech možných úhlů, zajímavá je studie zklamaného Jana Němce po finále na mistrovství Evropy ve fotbale. Přítomen je i známý snímek Jany Novotné tulící se k "míse na salát", kterou vyhrála ve Wimbledonu právě loni.

Já osobně jsem si na své přišla až téměř v závěru expozice. Snímek svornosti dvojskifařů (autor Dan Materna) pomalu zapomíná na svůj hlavní úkol - být dokumentem, informací, a neomylně směřuje do kategorie fotek uměleckých. Jiří Turek nám tady předkládá esteticky vycizelované snímky, které svou výpověď podávají v symbolické podobě: čtyři oscarové sošky za film Schindlerův seznam v lidských rukou, prosvícený a čistotou vonící útulek Matky Terezy v Kalkatě nebo osamělá růže nad tisícihlavým davem ve Woodstocku. Vedle toho Michal Růžička, jehož záběry stavějí méně na efektu a více na ztotožnění se se zobrazovaným: Bohumil Hrabal v nonšalantní póze s kočkou (čtyřnohou) ve své chatě v Kersku, osamělá postava kanadského veterána, hledajícího na pomníčcích padlých účastníků invaze jména kamarádů, nebo stěna synagogy popsaná jmény obětí holocaustu, na níž se odrážejí profily čtoucích.

Celkově se o expozici dá říci, že ze záplavy dokumentárních fotografií byly většinou vybrány ty zajímavější. Tím výstava dokonale splňuje své poslání coby součást oslav desetiletí, přístupná širšímu okruhu zájemců. Jako každá retrospektiva samozřejmě představuje pouze ty atraktivnější momenty z daného časového úseku, nezapomínejme však, že mezi nimi se odvinulo deset let života každého z nás.

(10 LET POTÉ, události 1989-99 ve fotografiích MF DNES, Karolinum, Ovocný trh 3, Praha 1, denně 10-18)

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Ze společnosti  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: