Intel: Budoucnost PC je v zařízeních typu „dva v jednom“ - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Ze společnosti

Intel: Budoucnost PC je v zařízeních typu „dva v jednom“

20. srpna 2013, 09.49 | Společnost Intel vydala tiskovou zprávu o trendu sbližování notebooků a tabletů v konvertibilních zařízeních typu „dva v jednom“. Trend začíná výrazně ovlivňovat trh s počítači také v České republice. Výrobci a prodejci dokládají, že stále větší počet zákazníků počítačů preferuje konvertibilitu a dotyk, za což jsou ochotni si připlatit.

 

Trh s osobními počítači prochází v České republice hlubokou transformací. Ve srovnání s tradičními stolními osobními počítači, jejichž prodej stagnuje, připadá stále větší podíl na nové kategorie mobilních zařízení, zejména ultrabooky. Pro některé výrobce v současnosti představují ultratenká zařízení inspirovaná společností Intel klíčový segment trhu a na jejich vývoj chtějí sázet i v budoucnu. Patří mezi ně společnost Dell, jíž ultrabooky v ČR pomohly nastartovat segment nefiremních zákazníků v řádu stovek procent. „V meziročním srovnání nám stouply celkové prodeje u Alza.cz o více než 130 %, čehož jsme dosáhli hlavně díky raketovému nárůstu prodejů ultrabooků od konce minulého roku. Nejprodávanějšími modely jsou Inspiron 14z a 15z. V průběhu tohoto roku se nám daří počty prodaných kusů v tomto segmentu dále navyšovat,“ uvedl Martin Ulčák, Key Account Manager ze společnosti Dell, který zastupuje právě segment ne-firemních zákazníků.

 

Raketový růst kategorie ultrabooků potvrzuje i největší prodejce osobních počítačů, společnost Lenovo, u které podíl dovezených  ultrabooků ve druhém čtvrtletí roku 2013 překročil 20 %. „Každý náš pátý notebook spadá do kategorie ultrabook. Více než třetina dovážených ultrabooků značky Lenovo v ČR je konvertibilních, což je skvělý výsledek, vezmeme-li v úvahu, že konvertibilní zařízení byla uvedena teprve před sedmi měsíci. Do tohoto výsledku se významně promítá prodej  čtyřrežimového ultrabooku značky Lenovo Yoga 13,“ řekl Pavel Janich ze společnosti Lenovo. Úspěch konvertibilního modelu Lenovo Yoga na českém trhu si společnost Lenovo vysvětluje tím, že se v tomto konkrétním ultrabooku dokonale odráží poptávka zákazníků po zařízení, které v sobě spojuje to nejlepší ze dvou produktů – výkonných laptopů a dotykových tabletů. Lenovo předpokládá, že se podíl konvertibilních ultrabooků bude dále zvyšovat také díky novým zařízením, jako je Yoga 11s.

 

Trend vzájemného sbližování notebooků a tabletů v zařízeních typu „dva v jednom“ dokládá analytický odhad Martina Vařbuchty, manažera pro maloobchodní prodej společnosti Intel, podle něhož je 6 % současných prodaných tabletů již plnohodnotnými počítači. Avšak i segment notebooků má jít podle prognóz analytiků IDC během příštích pěti let nahoru o 3,6 %, a to navzdory rostoucí popularitě tabletů a chytrých telefonů. Ačkoli se ještě před časem analytici shodovali na negativním scénáři prodeje PC, nejnovější čísla IDC dokládají, že připravené nekrology o zániku PC segmentu je potřeba zase odložit na neurčito.

 

Jednoznačně nejpreferovanější formu interakce uživatelů s elektronickými zařízeními v současnosti představuje dotykové ovládání. Podle zákaznického průzkumu společnosti Intel[1] jsou zákazníci v USA ochotni si za dotykovou obrazovku připlatit 101 USD. V případě, že je dotyková obrazovka součástí zařízení „dva v jednom“, celá třetina (34 %) zákazníků je ochotna vytáhnout z peněženky 120 USD.

 

Společnost Intel vidí v dotykových displejích a zařízeních „dva v jednom“ velký potenciál k dalšímu růstu. "Dotykové displeje významně mění trh s počítači. Další impuls přinášejí nové procesory Intel Core, které díky své velmi nízké spotřebě umožňují vyrobit zcela nové typy zařízení: výrazně tenčí, lehčí a s výdrží na baterii přes devět hodin,“ uvedl Martin Vařbuchta ze společnosti Intel. Po uvedení nových procesorů Intel Core a Intel Atom má být do konce roku dostupných více než padesát zařízení „dva v jednom“.

 

Intel: Budoucnost PC je v zařízeních typu „dva v jednom“

 

Uznávaný futurolog Paul Saffo byl nejspíše prvním, kdo prohlásil, že PC je mrtvé. Bylo to v roce 1991. O šest let později jeho názor odmítl editor PC Weeku John Dodge, když pronesl, že PC není mrtvé, ale “že s námi zůstane po dlouhý čas.” Tito dva muži stáli na počátku dlouhé, už déle než dvě desetiletí trvající debaty o životě a smrti PC, jež pokračuje do dnešních dnů, kdy v důsledku rychlého nástupu tabletů a chytrých telefonů dochází ke stagnaci prodeje tradičních osobních počítačů.

 

 

 

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Ze společnosti  

 » Aktuality  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: