HP zaplatí 400 milionů dolarů - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Ze společnosti

HP zaplatí 400 milionů dolarů

6. června 2001, 00.00 | Společnosti Hewlett-Packard a Pitney Bowes Inc. se dohodly na zastavení soudního procesu a na mimosoudním vyrovnání. Spor se týkal využití patentovaných technologií.

Společnosti Hewlett-Packard a Pitney Bowes Inc. se dohodly na zastavení soudního procesu a na mimosoudním vyrovnání. Společnosti uzavřely dohodu, že ukončí všechny patentové spory a že HP zaplatí společnosti Pitney Bowes 400 milionů dolarů v hotovosti. V roce 1995 podala společnost Pitney Bowes žalobu za zneužití tiskových technologií, která se měla v současné době projednávat. Obě společnosti navíc uzavřely licenční smouvu a očekávají další obchodní vztahy. Další podrobnosti nebyly a nebudou zveřejněny.

Také jsme se museli podívat, co že je to za "ptáčka", ten(ta) Pitney Bowes. Podle amerického patentového úřadu má od roku 1996 podáno 556 patentů, které se týkají poštovních a souvisejících služeb, včetně tiskových podavačů a systému dodávání inkoustu a víceinkoustových zásobníků pro inkoustové tiskárny (tady). Společnost sama se charakterizuje jako "globální poskytovatel integrovaných poštovních, messagingových a dokumentově orientovaných služeb s ročním obratem 4 miliardy dolarů".

Internet je úžasné médium, takže můžeme snadno nahlédnout, co bylo předmětem sporu. Spor byl veden u U.S. Discrict Court, Discrict of Connecticut, zápis je zde. Předmětem sporu je patent číslo 4,386,272, který se týká "vytváření obrázků pomocí různě velkých světelných bodů". Převedeno do srozumitelné řeči, jedná o technologii vyhlazování hran u laserových tiskáren.

Chvilkové pitvání soudního nálezu bylo sice poměrně zajímavé, ale vedené v "právnické" řeči, kdy se dvě skupiny hádaly o slovíčka (co je to "bod o různých velikostech" nebo "řízení parametrů světelného paprsku"). Přestože má HP podobné patenty, které se týkají obrazovky nebo inkoustových tiskáren, u soudu to nestačilo. (Rád bych připomenul, že myšlenka chránit nejde, patentově chránit můžete pouze realizaci myšlenky, tedy pracovní postup.) To není Ally McBealová, to je tvrdá realita.

Komentář
Patentový spor se táhnul poměrně dlouho. Než obě strany předložily argumenty a protiargumenty, uběhlo šest let. Pod tíhou soudního nálezu nakonec došlo k mimosoudnímu vyrovnání. Nejsem si vědom, že bych se nesetkal s patentovým sporem (v USA), který by skončil rozsudkem. Pamatujete na žalobu Intelu ze strany HP a Digitalu (a následnou výměnu patentů)?

Patentové spory nejsou příjemné, zajímavé ani nutně spravedlivé. Nejprve jsem si představoval článek, kdy velká firma chěla okrást malou. Potom, že malá firma chtěla hrou se slovy dokázat, že bylo porušeno patentové právo. Nakonec to vypadá, že pravda je někde uprostřed.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Ze společnosti  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: