Guštar v DOX - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Ze společnosti

Guštar v DOX

10. července 2013, 21.10 | Výstava v pražském Centru současného umění DOX poprvé představí široké veřejnosti díla hudebního skladatele, programátora a konstruktéra Milana Guštara. Většinu z vystavených děl, která dlouho existovala jako připravené algoritmy nebo procesy ve formě poznámek a náčrtů, autor z(re)konstruoval pro první samostatnou a zároveň přehledovou výstavu v centru DOX.

Výstavu prací Milana Guštara můžete v DOX navětívit od 18. července až do 14. října 2013. Guštarovo jméno se od 80. let opakovaně objevuje v kontextech nezávislého filmu, divadla, alternativní hudební scény a později i scény audiovizuálního umění. Jeho práce obsahuje prvky přísné logické úvahy a jistou stopu matematické suchosti, ale také prozrazuje zaujetí pro smyslové, magické a excentrické "světy".

 

Vystavená díla jsou primárně myšlenkové konstrukty, jakési osobní patenty, jejichž fyzická forma není jejich hlavní podstatou. Odhalí-li autor základní princip, považuje dílo za hotové a jeho zhmotnění je pouze ověřením očekávaného. Z toho důvodu ve výstavě nejsou Guštarovy četné elektromechanické a elektronické instrumenty, které autor považuje za pouhý předpoklad samotné tvůrčí práce a prostředek k ní.

 

Výstava představuje Guštarovo zkoumání podloží logických, fyzických a metafyzických principů, které je vyjádřeno za pomocí zvuků a často také obrazových představ. Někdy se zvukovou představu autorovi podaří zachytit na fotografii, jindy ji znovu konstruuje a vytváří vlastní verze. Výstava tak návštěvníkovi skýtá mozaiku multimediálně vyjádřených principů, které dohromady tvoří skrytý řád. Kurátorem výstavy je Jiří Černický.

 

Guštar v DOX
 

Doprovodný program: 16. září ve 20.30 hodin = DOX ve Světozoru: Mrtvý les a jiný Bulšit (CZ, 1990, 74 min.). Projekce ze série experimentálních filmů Mrtvý les a jiný Bulšit vzniklých v prostředí českého undergroundu mezi lety 1983 až 1992. Cyklus obsahuje osm krátkometrážních a jeden středometrážní film, které jsou výsledkem spolupráce režiséra Pavla Marka a kameramana Romana Včeláka. Série filmů je propojena naladěním na expresivní estetiku prací Jana Švankmajera. Milan Guštar vystupuje v projektu jako autor hudby. A na 29. září je od 14 hodin naplánována komentovaná prohlídka výstavy Guštar s umělcem Milanem Guštarem.

 

Centrum současného umění DOX, Poupětova 1, Praha 7, má otevřeno po 10–18 hodin, út zavřeno, stpá 11–19 a sone 10–18 hodin. 

 

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Ze společnosti  

 » Aktuality  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: