Dobře utajená výstava - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Ze společnosti

Dobře utajená výstava

24. září 2001, 00.00 | Kdo nechodí do kavárny Velryba, asi se o ní nedozví. Možná budete právě vy jedni z mála, kteří působivé fotografie přírodních detailů, nad jejichž barvami a tvary se tají dech, uvidí. Autor? Jiří Melzer.

Výstava je to skutečně dobře utajená. Zmínku o ní nenajdete v žádném kulturním přehledu, dozvíte se o ní pouze, jste-li pravidelnými návštěvníky kavárny Velryba (já nejsem). Vedle vchodu do zmíněného kulturně-občerstvovacího zařízení je naštěstí vitrína, kde je výstava alespoň velmi krotce prezentována. Připadá mi vůbec, že tato galerie, ač její prostory jsou k expozičním účelům jako stvořené, je pojímána pouze jako nemilovaný přívažek kavárny – je tam pravda čisto a kuřba jointů se také neprovozuje, ale téměř nulová propagace, jejímž nutným důsledkem je nízká návštěvnost, podivný systém zhášení a rozsvěcení světel (zřejmě podle pohybu návštěvníků) a častá absence katalogů (tentokrát i návštěvnické knihy) evokuje představu něčeho, co je vlastně jen trpěno. Škoda, neboť výstavy zde uskutečněné patřívají k tomu lepšímu, co lze v Praze vidět.

V současné době zde vystavuje fotograf Jiří Melzer. Kolekce barevných zvětšenin pod názvem „Vše je²“ je skutečně velmi atraktivní a opět zdůrazňuji, že pro jejich prezentaci si autor opravdu nemohl přát lepší prostředí. Záhadné pojmenování si můžeme vysvětlit třeba jako zvětšenou realitu. A skutečně, fotografie jsou vesměs detaily přírodnin. Můžeme zde vidět nádherné detaily žebroví a okraje listů, detail jasně červeného květu, orosených motýlích křídel, kresby zčeřené hladiny. Fotografie však nejsou popisné a jejich účelem naprosto není zdokumentovat pouze ten či onen přírodní objekt. Autor sám dává svým dílům velmi exoticky (řekla bych havajsky) znějící jména a pojímá je jako obrazy zpoetizované skutečnosti. Té skutečnosti, kterou vnímáme buď jako celek, jindy nevnímáme vůbec.

Objevovat zajímavost a krásu pomocí detailu či jiného „přiblížení“ reality není v době objektivů všech možných velikostí (v případě Melzerových snímků to byly 45, 120 a 300 mm) ovšem nic nového. Jiří Melzer nám však nabízí takříkajíc pastvu pro oko a činí tak velmi senzitivním a nápaditým způsobem. Je poznat, že fotografovaný objekt vnímá jako harmonii tvaru a barvy, ale zároveň se snaží, aby divák nebyl jen pasivním příjemcem jeho informace; chce jej přimět, aby analyzoval to, co vidí. Vodítko, které mu v podobě tajemných názvů poskytuje, je bludný kryptogram, jen zvyšující napětí obrazů.

Několik dalších fotografií představuje přírodní scenérie – divoký mořský příboj, vrcholky načervenalých kopců, vystupující v odpoledním slunci z mlhy nebo bizarní pahýly větví proti ztemnělé večerní obloze. Dobře, dokážeme sice analyzovat, co na snímcích je, ale zároveň instinktivně hledáme autorovo skryté poselství: co prožil právě na tomto místě, že jej zvěčnil? Jako bychom cítili, že náhodně spatřená krása by tomuto umělci nestačila.

Výstava Jiřího Melzera Vše je² stojí za shlédnutí, i když atmosféru kultovních kaváren třeba vůbec nemáte rádi. Budete odměněni nevšedním zážitkem, který je výsledkem profesionality umělce i jeho neobyčejně citlivého a hledačského vztahu k realitě. Nelze přitom nezmínit skvěle odvedenou práci firmy CD FOTO-BLER, která zhotovila zvětšeniny fotografií.

(Jiří Melzer: VŠE JE² , Galerie Velryba, Opatovická 24, Praha 1, vstup volný, po-pá 12 – 21, so, ne – 17 – 21, do 30. 9.)

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Ze společnosti  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: