Auta na všechny způsoby - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Ze společnosti

Auta na všechny způsoby

25. října 2000, 00.00 | ...jako obrazy, plakáty, plastiky, a také na skvělých fotografiích, které spojují ženskost elegance a mužskou touhu po dokonalosti!

Automobily jsou štěstím i prokletím lidského pokolení – z jaké strany se to ovšem vezme. Pořadatelé výstavy Umění automobilu, jež v současné době probíhá ve výstavní síni Francouzského institutu ve Štěpánské ulici, se na diskutabilní vynález podívali asi nejšťastněji. Okouzlující nevelká expozice artefaktů, jejichž jednotící téma je automobil, má šanci oslovit různé generační i sociální vrstvy diváků. Hold mu vzdali francouzští a čeští výtvarníci, ať už ve formě obrazu, plakátu, plastiky nebo fotografie. Najdeme zde díla umělců, o nichž je známo, že k automobilismu měli kladný vztah (Kamil Lhoták), ale i těch, u nichž nás tato skutečnost spíše překvapí (Josef Váchal).

Přestože fotografie je zde zastoupena pouze jedinou autorkou, je jí věnován největší prostor. Gabrielle Veyrin-Forrerová (*1949) má k Čechám blíž, než by se podle jména zdálo: je českého původu. Její kolekce 15 barevných velkoplošných snímků s názvem Auto abstrakce (z let 1994-2000) je skutečně reprezentativní. Postrádá jakékoli zdrobňující připomenutí ženskosti autorky, která do snímků nanejvýš vnáší cit pro eleganci a krásu jednoduchosti. Dost možná, že někdo fotografiím vytkne maximální vybroušenost, která je na hranici kýčovitosti, vlastní spíše oblasti reklamy, ale tato hranice není nikdy překročena. Z prací Veyrin-Forrerové lze spíše vyčíst nostalgii po tom, co určovalo hodnotu uměleckého díla v dobách minulých: po kráse a souladu. Ano, tím jsou její fotografie „staromódní“, ačkoli tak činí vysoce moderními výrazovými prostředky, a možná právě v této nezvyklé symbióze spočívá jejich přitažlivá atmosféra.

Umělkyně fotografuje detaily vozů, kombinuje jas dokonalého laku karosérie s lesklým chromováním detailů, pracuje s odrazy dalších aut a budov, fotografuje součástky, z nichž v témže okamžiku dělá artefakty. Jedná-li se o snímky z plenéru, je samozřejmostí dokonale střižený trávník, jasná modrá obloha. Mnoho odstínů barev tady nenajdete, vždy se spíš jedná o elegantní kombinace několika nelomených barev, jimž vévodí červená. Jako např. ve snímku nazvaném Redford, kde umělkyně skládá detaily chromovaných a lakovaných částí karosérie do geometrického obrazce (na jedné se v odrazu sama zvěčnila). Za zmínku stojí i oba snímky The Prague Tribune (I a II), které opět spojují autorčin cit pro spojení barev se schopností vidět a vytvářet ornamenty i na zcela nečekaných místech. Auto-Portrait je opět postaven na odrazech na chromu, z nichž jeden patří autorce. Koláž Lipliger one + two připomene padesátá léta Holywoodu: na růžové paspartě lesknoucí se detaily aut – v růžové barvě.

Gabrielle Veyrin-Forrerová nám představuje své fotografie – obrazy, jejichž náročná krása má schopnost vyzařovat optimismus. Mít takovou fotografii v ložnici, asi bych nikdy nevstávala se špatnou náladou. Má smysl pro detail i pro celek, dokáže se zaměřit na podstatné, umí objevovat zajímavé efekty i tam, kde by je nikdo nehledal. Její nejmocnější zbraní je rafinovaná jednoduchost, elegance výrazu. Vypovídá o jejím vlastním vztahu k automobilům, i když v tomto případě zejména k těm z vyšší cenové třídy.

Fotografie obdivuhodně zapadají do atmosféry výstavy a doplňují ji o další rozměr. Pokud tedy hledáte v automobilu i jiné hodnoty než co nejsilnější koně pod kapotou, vřele doporučuji. Na chvíli se přenesete do zcela jiného světa.

UMĚNÍ AUTOMOBILU/L´ART DE L´AUTOMOBILE, Galerie Štěpánská 35, Francouzský institut, denně kromě neděle, zdarma, do 31. 10.)

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Ze společnosti  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: