Knižní novinka: Začínáme s JavaScriptem - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Webdesign

Knižní novinka: Začínáme s JavaScriptem

20. srpna 2008, 00.00 | Kniha "Začínáme s JavaScriptem" autorů K. Yanka a C. Adamse, se kterou nedávno přišlo na český knižní trh vydavatelství Zoner Presss, má rozhodně co nabídnout nejen začátečníkům, ale i těm, kdo již s JavaScriptem pracují. Osvojení JavaScriptu z hlediska jeho nasazení na Webu totiž pojímá s přihlédnutím k současným trendům, neopomíjí takto ani platformu Ajax, nasazení různých užitečných knihoven či psaní skutečně profesionálního JavaScript kódu. Více se dočtete v této recenzi.

Jazyk JavaScript je jedním z nejdůležitějších nástrojů webového publikování. Za takřka třináct let své existence prošel značným vývojem, týkajícím se více nežli základních vlastností spíše způsobů jeho nasazení. Revitalizaci v užití takto přinesl zejména mohutný nástup platformy Ajax, která pojímá webové prezentace coby plnohodnotné interaktivní aplikace. Nová role JavaScriptu daná nejen uvedenou platformou, ale také třeba též stále větším důrazem na psaní tzv. nevtíravého (unobtrusive) kódu, tj. takového, který je důsledně oddělen od prezentační vrstvy webů (HTML, CSS), vyžaduje i nový přístup k výuce daného jazyka. Za jeden z nejlepších příkladů takovéhoto nového přístupu si dovolujem označit publikaci "Začínáme s JavaScriptem" Kevina Yanka a Camerona Adamse, s kterou nedávno přišlo vydavatelství Zoner Press. O její bližší představení bychom se rádi pokusili v této recenzi.

recjscript1f.jpg

Základní přiblížení

"Začínáme s JavaScripem" (anglický originál "Simply JavaScript" vydal SitePoint v roce 2008) je dílem zkušených webových vývojářů a autorů. Zkušenosti a přehled jsou dobře znatelné na prakticky každé stránce knihy: ta je sice deklarována coby text zejména pro ůplné začátečníky (ovšem s alespoň základní znalostí HTML a CSS), od první do poslední stránky je nicméně kladen důraz na skutečně praktické osvojení jazyka, se schopností psát v praxi použitelný, profesionální kód, a porozumění širším souvislostem, v jakých je dnes JavaScript používán. Velký důraz je takto v knize kladen i na použití již připravených knihoven JavaScriptu, speciálně knihovny Core (mimo výkladu v jednotlivých kapitolách je dopodrobna rozebrána v příloze knihy) a dále populárních knihoven jako jsou Prototype, script.aculo.us, jQuery či Dojo. Výklad je plný názorných ukázek, které čtenář může s úpravami i bez nich použít ve vlastních webových aplikacích, zdrojové kódy jsou k dispozici v elektronické formě na webových stránkách Zoner Pressu.

Vzhledem k naznačené koncepci mohou tedy po knize sáhnout i čtenáři, jenž JavaScript pro Web již znají a používají. Kniha jim takto může v mnohém rozšířit obzory či vylepšit jejich programovací styl.

recjscript2f.jpg

K obsahu

Výklad na celkem 336 stranách formátu 168 x 230 mm (brožovaná vazba) je rozdělen do celkem devíti kapitol a jedné přílohy. První čtyři kapitoly jsou takto věnovány základům. V první, nejkratší kapitole je vysvětlena soudobá klíčová koncepce nasazení JavaScriptu odděleně od obsahu webových stránek, pozornost je dále věnována významu, jaký pro programování v JavaScriptu mají připravené knihovny.

Do hloubky začne jít výklad v kapitole druhé, přibližující základy JavaScriptu. Vysvětleny jsou všechny základní programové konstrukty jazyka (příkazy, komentáře, proměnné, objekty, podmínky, cykly aj.), a to na mnoha názorných příkladech.

Další kapitola je věnována opět zásadnímu tématu, manipulaci s HTML dokumenty prostřednictvím objektového modelu dokumentu - DOM. Nechybí zde ani obsáhlejší ukázka konkrétního použití při stylizování tabulek, přiblíženo je nasazení vybraných knihoven při práci s DOM.

recjscript3f.jpg

Zasvěcení do základních programových technik a přístupů završuje kapitola čtvrtá, věnovaná zpracování událostí. Probrány jsou takto přístupy "archaické" i moderní, obdobně jako v jiných kapitolách jsou i zde ukázána ošetření nestandadního chování Internet Exploreru. Nechybí pak ani příklady užití, konkrétně implementace kontextové nápovědy (tool tips) a dynamicky se rozvíjejících menu ("harmonika").

Následující dvě kapitoly se věnují speciálním způsobům užití JavaScriptu. Kapitola 5 věnovaná animacím takto poskytuje dostatek teoretických i praktických informací pro skutečně atraktivní obohacení webových stránek o pohyblivý obsah. Druhým neméně atraktivním tématem, probíraným v kapitole 6, jsou webové formuláře, přiblíženy jsou zde způsoby jejich nasazení pomocí rozšíření DOM, metody ověřování vyplněného obsahu (včetně použití regulárních výrazů), nabízí se i podrobnější nastínění možností vybraných knihoven při práci s formuláři.

recjscript4f.jpg

Sedmá kapitola přibližuje postupy při hledání chyb a ladění JavaScriptů, popsány jsou základní nástroje všech významnějších současných prohlížečů, v případě ladění je pozornost věnována zejména použití rozšíření Firefoxu Firebug. Narozdíl od řady jiných publikací se přitom výklad nespokojí pouze s odkazy na příslušné nástroje, ale ukazuje proces hledání chyb a ladění v konkrétních situacích.

Kapitola 8 se na více jak 30 stranách věnuje platformě Ajax. Mimo popisu základních postupů asynchronní komunikace prohlížeč-server se našlo místo i pro přiblížení implementace jednoduchého widgetu pro předpověď počasí či formuláře s nepřerušováným odesíláním vyplněných dat, nechybí zase ani popis možností, jenž v daném ohledu přináší vybrané JavaScriptové knihovny.

recjscript5f.jpg

Závěrečná kapitole je pak věnována pohledům do budoucna, tedy trendům příštího nasazení JavaScriptu jak na Webu (interaktivita ve stylu Flashe, RIA aplikace aj.), tak i mimo něj (dashboard widgety aj.). Ve stručnosti jsou zde pak i představeny frameworky Dojo a Google Web Toolkit coby ukázky fungování daného typu připravených javascriptových prostředků. Celou knihu uzavírá již zmíněná příloha o knihovně Core, jejíž metody byly použity na mnoha místech knihy a která pak může posloužit při vlastním programování.

Závěrem

"Začínáme s JavaScriptem" je vskutku hutnou rukovětí moderního webového programování v JavaScriptu. Styl i struktura výkladu kladou na čtenáře poněkud vyšší nároky, odměnou je každopádně fundované uvedení do dané problematiky. Překlad Jana Pokorného i samotné provedení českého vydání jsou na velmi dobré úrovni a takto se nám kniha (i při existenci řady jiných titulů zabývajících se danou problematikou, viz například tuto naši nedávnou recenzi) zdá být skutečně hodná doporučení, cena 340 Kč se nám jeví jako adekvátní.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: