Ignite 1.0 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Webdesign

Ignite 1.0

6. dubna 1999, 00.00 | Programů pro optimalizaci webové grafiky není zrovna málo. Jeden z nich ve formě plug-inu do Photoshopu - Ulead SmartSaver - už recenzován byl, dnes se podíváme na další.

     Programů je optimalizaci webové grafiky není zrovna málo. Jeden z nich ve formě plug-inu do Photoshopu - Ulead SmartSaver - už recenzován byl, dnes se podíváme na další obdobný program Ignite.

     Ignite je komplexní software pro optimalizaci obrázků a umí pracovat i s GIF animacemi. Prostředí programu je snad vidět na obrázku - nahoře spousta ikon (jejich zobrazení se dá vypnout), vlevo spousta nejrůznějších nastavovacích parametrů ke každé akci, to vše dělá na první pohled mírně chaotický dojem. Jakmile však začnete s programem pracovat, rychle zjistíte, že vše je přesně tam, kde má být. Ke všem prováděným akcím je k dispozici inteligentně vymyšlené ovládání a nemusíte tak mít zbytečně otevřených několik oken či requesterů najednou.



     Hlavní plocha obsahuje dle počtu obrázků stejný počet typických záložek, zdrojový obrázek je označen jako Source, všechny další pak mohou mít libovolný název, pod kterým se budou na disk ukládat. Ale popořádku. Po nahrátí zdrojového obrázku si zvolíte výstupní formát, ve verzi 1.0 podporuje Ignite oba nejpoužívanější webové formáty GIF a JPEG. Ke každému z formátů je v levé části obrazovku k dispozici mimo základních věcí jako rozlišení, bitová hloubka či počet snímků animace také spousta voleb ovlivňujících kvalitu obrázku (tedy především počet barev), prokládání, průhlednost, pozadí, typ použité palety barev, vyhlazování (u JPEG formátu) a spousta dalších parametrů.

     Můžete si nechat zobrazit ještě několik dalších informačních nebo pracovních ikon, jedná se o barvovou paletu (viz obrázek), dále informace o výstupním HTML kódu týkajícím se aktuálního obrázku nebo animace (opět viz obrázek), miniaturní okénko s velikostí originálního a optimalizovaného obrázku a dobou stahování při rychlostech 14,4 až 64Kbitů (zde uváděné jako ISDN), okénko s poznámkami a pokud pracujete s animací, pak ještě paletu s náhledem všech dostupných snímků. Práce s paletou barev je dotažena téměř k dokonalosti a nastavení barev je pochopitelně k dispozici pouze u GIF obrázků či animací.

     Mimo obvyklých prvků jako je přidávání a ubírání barev, které najdete prakticky ve všech programech umožňujících pracovat s paletou barev a mimo všech možných i nemožných metod třídění barev pro zvýšení přehlednosti nabízí Ignite ještě zajímavou možnost tvorby hybridní barvy a práci s paletou pouze ve vymezeném pravoúhlém úseku obrázku.

     Animace ve formátu GIF89a lze nahrát do Ignite stejně jako obyčejný obrázek, v hlavním oknu se objeví jednotlivé obrázky pod sebou a v příslušné nástrojové paletě GIF Animation (viz obrázek) je k dispozici jejich náhled v několika velikostech. Ignite nenabízí téměř žádné funkce animačních programů a tak podpora GIF animací je pouze v začátcích a nastavit můžete jen základní věci jako změnu pozadí při zobrazení nového snímku, čas apod. Přidání nových snímků do animace je velmi jednoduché, otevření libovolného počtu snímků jako jedna GIF animace je v Ignite také možné.



     Hlavní funkcí programu je však optimalizace a zde nabízí Ignite mimo podpory PNG formátu (což ale v současné sobě pro potřeby webové grafiky vůbec nevadí) snad všechno, co vůbec lze pro optimalizaci obrázku do GIF nebo JPEG formátu nabídnout. Preview funkce jsou vynikající, možnosti zvětšení či zmenšení obrázku také svělé. Škoda jen, že Ignite neumí zatím zobrazit víc náhledů respektive výsledných výstupů po provedené optimalizaci současně a je třeba přepínat mezi "záložkami" nebo prostě nechat otevřít několik nových oken a seřadit si je vedel sebe ručně. Stejně jako Ulead SmartSaver Pro lze v Ignite rozdělit každý obrázek na několik pravoúhlých částí, a každou optimalizovat zvlášť. Výsledný HTML kód v podobě tabulky můžete pak okopírovat do HTML editoru přes schránku.



     U grafiky určené pro web je nízký počet barev v případě GIF obrázků nebo malá velikost při zachování rozumné kvality u JPEG formátu vizitkou nejen dobrého návrhu a zpracování, ale také kvalit samotného autora webu a Ignite může být dobrou pomůckou právě pro tyto účely. Chybí mi však vestavěný bitmapový editor, aspoň že jdou do obrázků vkládat texty. Pokud bude mít někdy v budoucnu Ignite integrovány alespoň základní kreslící a retušovací funkce, zařadí se mezi špičku programů na optimalizaci webové grafiky. I ve stávající podobě se však jedná o propracovaný nástroj s jednoduchým a hlavně přehledným ovládáním, který nelze nechat bez povšimnutí.

  

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Webdesign  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: