Přenos digitálních fotografií prostřednictvím PDF v aplikacích Adobe - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

Přenos digitálních fotografií prostřednictvím PDF v aplikacích Adobe

19. dubna 2004, 00.00 | Amatéři i profesionálové dnes mohou k výměně digitálních fotografií využít
výhod formátu PDF. V našem článku se podíváme, jaké možnosti v uvedeném směru
poskytují vybrané aplikace společnosti Adobe.

Digitální fotografie dnes lze mezi uživateli vyměňovat nejrůznějším způsobem. Prostřednictvím datových nosičů, lokální sítě či Internetu (e-mail, FTP, vystavení na Webu, specializované systémy) se fotografie přenáší jak po jednotlivých souborech, tak v podobě komprimovaných balíků či alb. K přenosům, prohlížení, organizování i dalšímu zpracování obrázkových kolekcí lze použít nejrůznější nástroje, mající obvykle podobu specializovaných obrázkových prohlížečů či řešení pro digital asset management.

Od nějaké doby lze ke sdílení digitálních fotografií nasadit formát PDF. Odpovídající nástroje, poskytované různými výrobci, zde přetváří dokumenty v PDF na jakýsi kontejner, do kterého je možno vložit fotografie, doplněné prakticky libovolným dalším obsahem. Vložené obrázky lze přitom seskupit do podoby multimediální prezentace, kterou je možno v téže podobě prohlížet prostřednictvím zdarma šířeného Adobe Readeru na prakticky libovolné současné počítačové platformě (Linux, Mac, Windows, PalmOS, Pocket PC). V potaz je pak třeba brát i optimalizovaný objem PDF souborů a také skutečnost, že obrázková kolekce, šířená uvedeným způsobem, je podstatně snáze spravovatelná a využitelná (jedná se o jediný soubor), než je tomu u jiných řešení (obvykle se pracuje se sadou souborů, odpovídajících jednotlivým fotografiím a doplňkovému obsahu).

Za klíčové pro nasazení PDF uvedeným způsobem lze bezesporu označit odpovídající nástroje aplikací společnosti Adobe. V tomto našem článku bychom se na ně rádi podívali podrobněji, a to jak s přihlédnutím k nárokům amatérů (domácí či kancelářské nasazení), tak profesionálů (výměna náhledů s klienty, prodej autorských práv aj.).

Tvorba fotokolekce v PDF

Amatérští uživatelé mohou k tvorbě PDF dokumentu s kolekcí fotografií nejlépe využít Adobe Photoshop Album Starter Edition. Ta je totiž, na rozdíl od plné verze uvedené aplikace, k dispozici zdarma (download a další informace zde), přičemž její funkce k nastíněnému účelu určitě postačí. Postup, jak PDF s fotografiemi v této aplikaci vytvořit, je v podstatě dvojí: V obou případech uživatel nejprve vyznačí fotografie k uložení a pak zadá buďto příkaz k vytvoření PDF prezentace nebo odeslání fotografií e-mailem (zde je následně prostřednictvím odpovídající volby možno nastavit vytvoření PDF prezentace).

acroph1f.gif

Uložení kolekce fotografií do PDF při odesílání e-mailem v aplikaci Photoshop Album Starter Edition

Další obdobné možnosti vytvoření PDF s fotografiemi poskytují jak plná verze Photoshop Alba, tak Photoshop Elements. Profesionály z oblasti pre-pressu budou ovšem více zajímat možnosti, nabízené Adobe Acrobatem 6 Professional. V prostředí této aplikace lze totiž nejen snadno vytvořit kolekci, sestavenou z JPEG souborů (příkazem Soubor-Vytvořit PDF z více souborů), ale též případně využít silných možností pro práci s metadaty, prezentacemi, multimédii či zabezpečením.

acroph2f.gif

Sestavení PDF z kolekce souborů v Adobe Acrobatu 6

Prohlížení a zpracování

Základními aplikacemi pro následné využití PDF s fotografiemi, vytvořeného některým z výše popsaných způsobů, jsou Adobe Acrobat a Adobe Reader, a to nejlépe ve verzi 6. Obě tyto aplikace přitom v základu poskytují obdobnou sadu funkcí, kterou nyní popíšeme podrobněji. (V případě Readeru bychom ovšem rádi upozornili na skutečnost, že námi dále popsané zpracování fungovalo pouze s anglickou verzí Acrobatu 6, nikoli českou.)

Odpovídající funkce pro zpracování fotoalb jsou poskytovány nástrojem Práce s obrázky (Picture Tasks). (Aktivuje se pouze u fotoalb, není k dispozici u normálních PDF dokumentů.) Uživatel zde má především možnost uložit vybrané fotografie v jejich původním formátu na svém počítači. Mimo samotného umístění lze přitom kontrolovat rovněž způsob pojmenování ukládaných souborů (původní název nebo společný základní název). Obdobná funkce se pak nabízí pro editaci vybraných obrázků ve zvolené externí aplikaci (Photoshop, Elements aj.), změny provedené tímto způsobem se ovšem nepromítnou do původního PDF.

acroph3f.gif

Zpracování kolekce fotografií v prostředí Acrobat Readeru 6

Další nabízená funkce umožňuje vytisknout všechny nebo zvolené fotografie na lokální tiskárně. Názorný průvodce zde dovoluje nastavit formát tiskové stránky, velikost vytištěných obrázků, tisk po jednotlivých fotografiích na stránku, vyplnění zadané velikosti obrázkem či n-násobné vytištění. K dispozici je dále i možnost využít objednávkový tisk online, uvedená volba nám ovšem nabídla pouze využití služby Shutterfly , což danou funkci prozatím dosti degraduje. Ještě hůř (tj. bez jakékoli aktuální nabídky) pak dopadlo zadání příkazů pro online tisk či sdílení projektů (PDF dokument, vytvořený s pomocí šablony typu kalendář nebo album v aplikacích Photoshop Elements nebo Photoshop Album).

acroph4f.gif

Výběr obrázků k externí editaci v prostředí Acrobat Readeru

Zajímavou (a nepříliš zdokumentovanou) funkcí, poskytovanou nejnovějším Acrobat Readerem, je možnost převodu PDF fotokolekce do podoby prezentace (resp. změna nastavení, provedených při prvotním uložení například v prostředí Photoshop Alba). Uživatel může k převodu vybrat pouze zvolené obrázky, u prezentace pak lze nastavit dobu zobrazení jednotlivých snímků, způsob přechodu (pouze několik málo z široké nabídky v rámci PDF) a rovněž MP3 nebo WAV soubor, který se má při zobrazování prezentace přehrávat.

Závěrem

Adobe poskytuje ve výše zmíněných aplikacích silnou kolekci nástrojů, umožňujících efektivně a pohodlně vyměňovat fotografie prostřednictvím PDF souborů. Nejvíc se nám zde líbila možnost odstupňovaného způsobu nasazení zmíněných nástrojů: Amatéři využijí bezplatnou kombinaci Photoshop Album Starter Edition-Adobe Reader, zvýšeným nárokům pak vyhoví Adobe Acrobat. Jediným výraznějším handicapem se nám pak zdá být absence online služeb, spojených s uvedeným způsobem výměny. Pokud by se tento nedostatek podařilo překonat, stal by se PDF opravdu velmi atraktivním prostředkem pro obrovskou skupinu uživatelů, pracujících s digitálními fotografiemi.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: