Pound Hill Software: zajímavá řešení pro XMP metadata - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

Pound Hill Software: zajímavá řešení pro XMP metadata

technologie tabletpc

30. června 2004, 00.00 | Produkty společnosti Pound Hill Software nabízí různorodé možnosti praktického nasazení
metadat v oblasti publikování. Správa obsahu, využití autorských práv a konečně i velmi
atraktivní automatizované zpracování: to je jen několik z mnoha možných aplikací. Více
se dočtete v tomto článku.

Standard společnosti Adobe pro metadata XMP se v poslední době stává stále zajímavějším pro všechny uživatele, pohybující se v oblasti publikování. Je tomu tak zejména díky odpovídající podpoře metadat v publikačních aplikacích Adobe (Creative Suite), zajímavá řešení pro uvedenou oblast nicméně poskytují i další výrobci. Z nich zaujme inovativním přístupem a hlavně reálnou použitelností v menších i větších provozech sada produktů společnosti Pound Hill Software. O té jsme psali již v době jejího uvedení na trh, od té doby nicméně výrobce své aplikace nejen updatoval, ale rovněž rozšířil o řadu nových řešení. Z tohoto důvodu bychom rádi aktuální produktové portfolio Pound Hill Software přiblížili v tomto článku.

Proč XMP?

V úvodu našeho výkladu se nicméně pokusme připomenout, co je to vlastně XMP a jaké jsou ambice této platformy. (Podrobný výklad lze najít zde a zde.) Jedná se o standard pro zápis metadat (tedy "dat o datech", informacích, popisujících vlastnost určitého datového zdroje, jako jsou například autor, klíčová slova, stav, datum vytvoření apod.) a k němu přidružené prostředky (SDK aj.), s jehož pomocí lze metadata využívat pro potřeby publikačního průmyslu. Hlavními oblastmi, kde najdou metadata v publikování své uplatnění, jsou správa obsahu (content či digital asset management), cross-media publishing (výstup různými publikačními kanály), využití autorských práv (informace o vlastníkovi práv k dílu apod.), správa workflow (komentování a korektury, automatizovaná sazba aj.) či zpracování informací na Internetu (vyhledávače, indexery, vyhodnocování obsahu stránek aj.).

xmpa2f.gif

Dialog pro práci s metadaty v Adobe InDesignu CS.

Standardů pro metadata i aplikací, určených k jejich zpracování, je dnes celá řada - stačí když připomeneme populární formáty IPTC (resp. IIM) či EXIF. XMP je nicméně v podstatě první platformou daného typu, která se snaží stát se skutečně univerzálním standardem pro všechny oblasti publikačního průmyslu (tedy nejen pro periodika jako IPTC či digitální fotografie jako EXIF). Uvedená ambice pochopitelně vyžaduje odpovídající podporu ze strany aplikací, nasazovaných v publikování: Nejvíce možností dnes v uvedeném ohledu poskytují produkty Adobe - podrobnější výklad jsme přinesli na Grafice v tomto článku. Další (mnohdy zatím jen kosmetickou) podporu pak nabízí produkty určené pro správu obsahu, a to především ty, které patří do třídy enterprise a jsou tudíž mimo zájem většiny běžných uživatelů. Tím výčet v podstatě končí, takže lze říct, že se v naznačené třídě prostředků nabízí poměrně široké možnosti uplatnění. Podívejme se, jak takovouto šanci využila společnost Pound Hill Software.

Catalyst Solution for XMP

Základním řešením v nabídce Pound Hill Software je Catalyst Solution for XMP. Jedná se o sadu prostředků, umožňující vytvářet uživatelské panely, jejichž pomocí lze vkládat určená XMP metadata do dokumentů aplikací Adobe (Creative Suite, tedy Illustrator, InDesign, Photoshop a Acrobat) a rovněž QuarkXPressu, v současnosti pouze na platformě Macintosh. Po návrhu struktury panelu je vygenerován odpovídající plugin (extenze), který zpřístupňuje funkce panelu z prostředí dané aplikace. Typický scénář využití produktu přepokládá, že administrátor metadat v daném provozu navrhne odpovídající metadatovou strukturu, pro tu vytvoří příslušné pluginy a ty distribuuje svým zaměstnancům či klientům. Ti pak vkládají s pomocí uvedených pluginů do zpracovávaných dokumentů metadata, jež jsou různým způsobem využita při dalším zpracování dokumentu. Uvedený princip je unikátní zejména v případě QuarkXPressu, který jinak zcela podporu pro XMP postrádá, zajímavý je nicméně i v případě Creative Suite, neboť její odpovídající prostředky dovolují pohodlně pracovat pouze s pevně danou metadatovou strukturou. (Adobe sice poskytuje ve svých aplikacích mechanismus pro uživatelsky strukturovaná metadata, jedná se ovšem o poměrně technickou záležitost.) Navíc je třeba brát v potaz, že s pomocí Catalystu lze tentýž panel (resp. tutéž metadatovou strukturu) použít v různých aplikacích, což může být zvlášť ve větších provozech užitečná vlastnost. Bez zajímavosti zde není výrobcem plánovaná podpora dalších produktů, například Microsoft Office.

poundh2-1f.gif

Návrh metadatového schématu v Catalystu

Catalyst je nabízen v různých podobách, odstupňovaných podle uživatelských nároků. Catalyst Basic nabízí tvorbu panelů pro využití dvanácti základních metadatových typů (Authors, BaseURL, CreateDate, Keywords aj.) a mimo toho pěti typů uživatelských. Verze Developer pak poskytuje komponentu Layout Environment pro návrh vzhledu a struktury panelu, Schema Editor pro tvorbu vlastních metadatových schémat a Plug-in Generation pro tvorbu odpovídajících pluginů. Cenové podmínky, spojené s jednotlivými řešeními, lze získat od výrobce - cena se odvíjí od způsobu nasazení. Základní možnosti nabízené Catalystem nicméně poskytuje i freewarový plugin MetaLab (ten je na rozdíl od výlučně macovského Catalystu k dispozici i pro platformu Windows). S jeho pomocí lze vytvářet uživatelské panely pro vkládání metadat v prostředí Creative Suite, přičemž celkový počet položek, které může daný panel obsahovat, je omezen na deset.

Metavue

Coby doplněk Catalyst poskytuje výrobce aplikaci Metavue. Ta je určena k prohlížení a prohledávaní metadat, vložených do dokumentů podporovaných aplikací. Uživatel tedy může tuto aplikaci používat například k základním operacím pro správu obsahu, jako je vyhledání všech dokumentů, obsahujících určité klíčové slovo, majících určený status apod.

poundh2-2f.gif

Zobrazení metadat v Metavue

FileMaker Plug-in

Zajímavé možnosti využití metadat, vložených s pomocí pluginů Pound Hillu i aplikací Adobe, poskytuje FileMaker Plug-in. Jedná se o sadu prostředků, dovolující využít uvedený typ dat v prostředí databázového programu FileMaker. Uvedeným způsobem lze tedy FileMaker, který je oblíbeným prostředkem zejména mezi kreativními pracovníky v USA a západní Evropě, pracujícími na platformě Macintosh, přetvořit v systém správy obsahu. Cena uvedeného prostředku je 350 USD.

AppleScript a PHP for XMP

Pravděpodobně nejlákavější výhledy, spojené s nasazením metadat, souvisí s automatizovaným zpracováním, založeným na informacích uvedeného typu. Právě pro tuto oblast dnes ovšem existuje jen minimum prostředků. Velmi zajímavá jsou proto řešení Pound Hillu, označená jako AppleScript for XMP a PHP for XMP. AppleScript for XMP je rozšířením jazyka AppleScript, základního skriptovacího prostředku na platformě Macintosh, umožňujícím v rámci AppleScriptů pracovat s XMP metadaty, vloženými do dokumentů nástroji Adobe či Pound Hillu. Uvedeným způsobem lze zajistit skutečně nejrozmanitější akce: příkladem může být například automatické odstranění, zálohování, přesunutí, vytištění či odeslání souboru na základě příznaku, nastaveného v booleovském metadatovém poli dokumentu. Jinou aplikací může být e-mailové vyrozumění příslušné osoby o změně klíčových slov v daném dokumentu, další pak třeba upozornění na blížící se termín odevzdání projektu, ve výčtu praktických aplikací bychom samozřejmě mohli dlouho pokračovat. Obdobné možnosti pro prostředí World Wide Webu pak nabízí PHP for XMP. Cena obou automatizačních prostředků je shodně 350 USD za jednu licenci.

Závěrem

Na produktech Pound Hill Software je zapotřebí ocenit především univerzálnost jejich použití a dále inovativnost. Díky jejich nasazení se mohou metadata stát skutečně velmi silným prostředkem pro nejrůznější typy publikačních workflow. Tvorba odpovídajících metadatových struktur a jejich efektivní využívání je ovšem úkolem, k jehož naplnění jsou potřeba systémový přístup, know-how, patřící dílem do oblasti informatiky, a nemalé úsilí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: