PLDA 3.0: nová verze pluginu Acrobatu pro archovou montáž - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

PLDA 3.0: nová verze pluginu Acrobatu pro archovou montáž

imposition montaz

31. října 2007, 00.00 | Plugin Adobe Acrobatu PLDA z dílny českého autora M. Polanského nabízí za výhodnou cenu rozmanité možnosti archové montáže z PDF souborů. Nedávno se dočkal verze 3.0, která sice nepřináší nějakou záplavu nových funkcí, ale zato optimalizuje výkon i výsledné soubory, pro stávající vlastníky licencí je přitom zdarma. Co vše dnes může PLDA v oblasti archové montáže nabídnout?

Plugin Adobe Acrobatu PLDA, určený pro archovou montáž z PDF dokumentů v prostředí Adobe Acrobatu, získal po svém uvedení na konci roku 2005 zaslouženou pozornost. Jedná se totiž o poměrně unikátní řešení, nabízející škálu vyřazovacích prostředků, které postačí pro mnoho běžných i méně běžných úkonů spojených s archovou montáží na pracovištích předtiskové přípravy, v digitálních i ofsetových tiskárnách, copy-centrech, print-shopech apod. Cena daného produktu - činící v současnosti 5 000 Kč bez DPH - je přitom v třídě řešení svého druhu značně mírná. Bez zajímavosti pak není ani skutečnost, že PLDA je výtvorem českého programátora Michala Polanského - garantuje to plně české rozhraní programu, českou dokumentaci a rovněž možnost případného doplnění speciálních funkcí dle požadavků zákazníka.

Nedávno se PLDA dočkal verze 3. Ta nepřináší příliš mnoho vylepšení co do funkcí, nicméně autor se v ní pokusil zaměřit zejména na optimalizaci výkonu i výstupu z pluginu, což je bezesporu zásadní úprava. Vzhledem k tomu jsme se rozhodli PLDA našim čtenářům přiblížit, resp. připomenout v tomto článku.

Základní představení

PLDA je pluginem Acrobatu 5-8 (Standard či Professional), který funguje pouze na platformě Windows - mimo Windows 2000 a XP je verze 3 kompatibilní i s Windows Vista. Obdobně jako jiné produkty daného typu vyřazuje PLDA dokumenty do nových souborů, původní data tedy zůstávají netknuta. Mimo montáže jednotlivých dokumentů otevřených v prostředí Acrobatu dovoluje PLDA i hromadné zpracování PDF dokumentů ze zadané složky (a jejich podsložek). Sluší se přitom poznamenat, že takovouto možnost nabízí konkurenční pluginy obvykle jen za cenu nemalých dodatkových investic, zatímco u PLDA je zahrnuta do základní výbavy produktu.

plda3-1f.jpg

PLDA dovoluje vyřadit i dokumenty obsahující stránky o různých velikostech. Korektně dokáže zpracovat i dokumenty vytvořené výstupem z různých aplikací - konkrétně v případě kombinace InDesign-QuakXPress (starší verze) sladí odpovídajícím způsobem nastavení Trim Boxů. Ve vyřazovacím repertoáru PLDA nalezneme především obvyklé funkce step and repeat (Opakování) a N-up (Koláž) a vyřazení brožur s vazbou V1 (na stříšku). Značně unikátní je pak funkce Rozřez, která dovoluje vytvořit archy, po jejichž rozřezání je zachováno pořadí stránek v dokumentu (pro jednostranný i oboustranný potisk). Uvedená funkce je určena zejména k tisku personalizovaných dokumentů (direct-mail, pozvánky, vstupenky atd.) či maket knih. Specialitou v nabídce je rovněž možnost vyřazení CDSA4, jenž dovoluje vyřadit potisky CD speciálního tvaru. U všech těchto vyřazení lze skutečně dopodrobna nastavit parametry výstupu.

plda3-2f.jpg

Tam, kde uvedené připravené možnosti nestačí, pak lze použít nástroj pro vkládání prázdných stránek a dále tzv. stránkový mixér. Tento umožňuje určit v podstatě libovolné přerovnání stránek (včetně duplikování, rotace či doplnění stránek prázdných) na bázi jednoduché symbolické notace. Nastavení mixéru i všech dalších parametrů montáže lze ukládat pro pozdější použití do samostatných konfiguračních souborů. Každý vyřazený dokument pak v sobě nese informace o parametrech použitých pro jeho vyřazení v PLDA, čehož lze použít například k přenosu nastavení montáže mezi pracovišti či též zpracování archivovaných dokumentů.

plda3-3f.jpg

Tolik stručné představení základních možností pluginu. Podrobnější seznámení je možné prostřednictvím našich předchozích přiblížení verzí 1, 1.5 a 2, a dále zejména díky volně dostupné demoverzi a manuálu produktu.

K novinkám

Jak jsme již předeslali v úvodu článku, zásadní je v PLDA 3 optimalizace. Ta se týká především výkonu: přepracován byl engine produktu, což by mělo zvýšit výkon u všech úloh, především při práci s rozsáhlými dokumenty (desítky tisíc stránek) - mimo jiné tuto optimalizaci asi výrazně ocení ti, kdo pracují s personalizovanými dokumenty (viz výše popsaná funkce Rozřez), neboť právě u takovýchto zakázek mohou být zpracovávané objemy značné.

Optimalizace se ale týká i souborů vytvořených pluginem. Vyřazené dokumenty by takto měly činit méně problémů při zpracování jinými pluginy Acrobatu či též RIPy. V prvním případě myslí optimalizace zejména na situace, kdy je třeba vyřazený soubor ještě dále upravit, například v prostředí Enfocus PitStopu Professional. V případě ripování pak optimalizaci ocení především provozovatelé starších RIPů.

Zkušení uživatelé navíc mohou přepnout vyřazovací dialog do módu Expert. Tím se namísto popisek v tomto dialogu zobrazí ikonky, což přináší úsporu místa, které dialog zabírá na obrazovce. Jednodušší je i instalátor produktu, kterému stačí určit, do které verze Acrobatu se má na daném počítači PLDA nainstalovat.

plda3-4f.jpg

Závěrem

Pro stávající vlastníky licencí PLDA je update na verzi 3.0 k dispozici zdarma. Ostatní zákazníci mohou PLDA zakoupit za cenu 5 000 Kč bez DPH, nákup je možný přes e-mail nebo online (platební karta, PayPal) přes službu KAGI. Instalátor PLDA je k dispozici na webových stránkách produktu, po instalaci lze bez zadání aktivačních údajů produkt plnohodnotně používat po 10 dnů, což by mohlo případnému zájemci stačit k posouzení toho, zda je PLDA pro něj to pravé. V dané souvislosti si přitom troufáme ještě jednou tvrdit, že poměr cena-výkon je u PLDA v dané třídě produktů skutečně značně výhodný, ne-li přímo bezkonkurenční.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: