Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
27. září 2024
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
9. října 2024
Software
PLDA 3.0: nová verze pluginu Acrobatu pro archovou montáž
imposition montaz
31. října 2007, 00.00 | Plugin Adobe Acrobatu PLDA z dílny českého autora M. Polanského nabízí za výhodnou cenu rozmanité možnosti archové montáže z PDF souborů. Nedávno se dočkal verze 3.0, která sice nepřináší nějakou záplavu nových funkcí, ale zato optimalizuje výkon i výsledné soubory, pro stávající vlastníky licencí je přitom zdarma. Co vše dnes může PLDA v oblasti archové montáže nabídnout?
Plugin Adobe Acrobatu PLDA, určený pro archovou montáž z PDF dokumentů v prostředí Adobe Acrobatu, získal po svém uvedení na konci roku 2005 zaslouženou pozornost. Jedná se totiž o poměrně unikátní řešení, nabízející škálu vyřazovacích prostředků, které postačí pro mnoho běžných i méně běžných úkonů spojených s archovou montáží na pracovištích předtiskové přípravy, v digitálních i ofsetových tiskárnách, copy-centrech, print-shopech apod. Cena daného produktu - činící v současnosti 5 000 Kč bez DPH - je přitom v třídě řešení svého druhu značně mírná. Bez zajímavosti pak není ani skutečnost, že PLDA je výtvorem českého programátora Michala Polanského - garantuje to plně české rozhraní programu, českou dokumentaci a rovněž možnost případného doplnění speciálních funkcí dle požadavků zákazníka.
Nedávno se PLDA dočkal verze 3. Ta nepřináší příliš mnoho vylepšení co do funkcí, nicméně autor se v ní pokusil zaměřit zejména na optimalizaci výkonu i výstupu z pluginu, což je bezesporu zásadní úprava. Vzhledem k tomu jsme se rozhodli PLDA našim čtenářům přiblížit, resp. připomenout v tomto článku.
Základní představení
PLDA je pluginem Acrobatu 5-8 (Standard či Professional), který funguje pouze na platformě Windows - mimo Windows 2000 a XP je verze 3 kompatibilní i s Windows Vista. Obdobně jako jiné produkty daného typu vyřazuje PLDA dokumenty do nových souborů, původní data tedy zůstávají netknuta. Mimo montáže jednotlivých dokumentů otevřených v prostředí Acrobatu dovoluje PLDA i hromadné zpracování PDF dokumentů ze zadané složky (a jejich podsložek). Sluší se přitom poznamenat, že takovouto možnost nabízí konkurenční pluginy obvykle jen za cenu nemalých dodatkových investic, zatímco u PLDA je zahrnuta do základní výbavy produktu.
PLDA dovoluje vyřadit i dokumenty obsahující stránky o různých velikostech. Korektně dokáže zpracovat i dokumenty vytvořené výstupem z různých aplikací - konkrétně v případě kombinace InDesign-QuakXPress (starší verze) sladí odpovídajícím způsobem nastavení Trim Boxů. Ve vyřazovacím repertoáru PLDA nalezneme především obvyklé funkce step and repeat (Opakování) a N-up (Koláž) a vyřazení brožur s vazbou V1 (na stříšku). Značně unikátní je pak funkce Rozřez, která dovoluje vytvořit archy, po jejichž rozřezání je zachováno pořadí stránek v dokumentu (pro jednostranný i oboustranný potisk). Uvedená funkce je určena zejména k tisku personalizovaných dokumentů (direct-mail, pozvánky, vstupenky atd.) či maket knih. Specialitou v nabídce je rovněž možnost vyřazení CDSA4, jenž dovoluje vyřadit potisky CD speciálního tvaru. U všech těchto vyřazení lze skutečně dopodrobna nastavit parametry výstupu.
Tam, kde uvedené připravené možnosti nestačí, pak lze použít nástroj pro vkládání prázdných stránek a dále tzv. stránkový mixér. Tento umožňuje určit v podstatě libovolné přerovnání stránek (včetně duplikování, rotace či doplnění stránek prázdných) na bázi jednoduché symbolické notace. Nastavení mixéru i všech dalších parametrů montáže lze ukládat pro pozdější použití do samostatných konfiguračních souborů. Každý vyřazený dokument pak v sobě nese informace o parametrech použitých pro jeho vyřazení v PLDA, čehož lze použít například k přenosu nastavení montáže mezi pracovišti či též zpracování archivovaných dokumentů.
Tolik stručné představení základních možností pluginu. Podrobnější seznámení je možné prostřednictvím našich předchozích přiblížení verzí 1, 1.5 a 2, a dále zejména díky volně dostupné demoverzi a manuálu produktu.
K novinkám
Jak jsme již předeslali v úvodu článku, zásadní je v PLDA 3 optimalizace. Ta se týká především výkonu: přepracován byl engine produktu, což by mělo zvýšit výkon u všech úloh, především při práci s rozsáhlými dokumenty (desítky tisíc stránek) - mimo jiné tuto optimalizaci asi výrazně ocení ti, kdo pracují s personalizovanými dokumenty (viz výše popsaná funkce Rozřez), neboť právě u takovýchto zakázek mohou být zpracovávané objemy značné.
Optimalizace se ale týká i souborů vytvořených pluginem. Vyřazené dokumenty by takto měly činit méně problémů při zpracování jinými pluginy Acrobatu či též RIPy. V prvním případě myslí optimalizace zejména na situace, kdy je třeba vyřazený soubor ještě dále upravit, například v prostředí Enfocus PitStopu Professional. V případě ripování pak optimalizaci ocení především provozovatelé starších RIPů.
Zkušení uživatelé navíc mohou přepnout vyřazovací dialog do módu Expert. Tím se namísto popisek v tomto dialogu zobrazí ikonky, což přináší úsporu místa, které dialog zabírá na obrazovce. Jednodušší je i instalátor produktu, kterému stačí určit, do které verze Acrobatu se má na daném počítači PLDA nainstalovat.
Závěrem
Pro stávající vlastníky licencí PLDA je update na verzi 3.0 k dispozici zdarma. Ostatní zákazníci mohou PLDA zakoupit za cenu 5 000 Kč bez DPH, nákup je možný přes e-mail nebo online (platební karta, PayPal) přes službu KAGI. Instalátor PLDA je k dispozici na webových stránkách produktu, po instalaci lze bez zadání aktivačních údajů produkt plnohodnotně používat po 10 dnů, což by mohlo případnému zájemci stačit k posouzení toho, zda je PLDA pro něj to pravé. V dané souvislosti si přitom troufáme ještě jednou tvrdit, že poměr cena-výkon je u PLDA v dané třídě produktů skutečně značně výhodný, ne-li přímo bezkonkurenční.
Diskuse k článku
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024