Grafika News 9/2007 (0,8 MB) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

Grafika News 9/2007 (0,8 MB)

11. května 2007, 00.00 | Vyšlo 10. 5. 2007. Obsahuje novinky z oblasti pre-pressu, tisku, elektronického publikování, digitální fotografie a produktů společnosti Apple na celkem 20ti stranách. Hlavní témata: Představení Adobe Creative Suite 3 v Praze, Dreamweaver CS3, Océ VarioPrint 6160/6200. PDF formát (0,8 MB).

Jedním z produktů, který společnost Adobe získala akvizicí společnosti Macromedia, je Contribute, nástroj dovolující snadnou editaci obsahu webových stránek bez nutnosti znalosti pravidel webdesignu. Daný typ prostředku má své opodstatnění zejména v podnikovém prostředí či také třeba ve školství nebo organizacích, kde dovoluje laickým uživatelům snadno a rychle aktualizovat obsah webových prezentací vytvořených profesionály. Jedná se o řešení dosti zajímavé a perspektivní, takže jsme se právem zajímali o to, s jakými vylepšeními přišla Adobe u daného produktu v jeho nejnovější, CS3 verzi. Blíže si dané novinky představíme v následujícím článku.

Základní přiblížení

Contribute je aplikací existující v podobě pro Windows i Macintosh. Jejím základním posláním je editace obsahu zadané webové stránky či blogu. Otevření obsahu k úpravám je takto velmi snadné, v podstatě stačí zadat odpovídající odkaz, stránka se pak načte do okna Contribute a uživatel s ní pracuje jako s dokumentem textového procesoru. Možné jsou přitom nejen změny textového obsahu či úpravy tabulek a odkazů, ale také záměny a umisťování obrázků, video souborů i jiných prvků (např. vyhledávacích polí služby Google apod.). Zdroje lze takto do dokumentu přetáhnout, Contribute se pak postará o generování odpovídajícího kódu. Případně je možno na bázi šablon i vytvářet zcela nové stránky prezentace nebo příspěvky blogu. Při všech úpravách je dodržen WYSIWYG princip, tj. uživatel v prostředí Contribute nikdy neuvidí kód stránky.

contcs3-1f.jpg

Contribute CS3 v akci

Naznačený princip svádí leckoho k domněnce, že Contribute má zastoupit profesionální aplikace pro tvorbu webových prezentací a její uživatelé kvalifikované webdesignéry. Takovéto chápání je ovšem mylné. Contribute je namísto toho určena především k tomu, aby obsah stránek ve webových prezentacích vytvořených kvalifikovanými osobami aktualizovali ti, kdo za něj odpovídají. Vyžadovat takovouto aktualizaci (mající občas třeba formu pouhého přepsání několika údajů v ceníku) po webdesignérovi by bylo kontraproduktivní. Provázání světa profesionálů a laiků přitom v Contribute zajišťuje přinejmenším to, že daný produkt používá na interní úrovni stejný kódový engine jako Dreamweaver. O to, aby uživatelé v prezentaci neprováděli nežádoucí změny, přitom dbají příslušné administrátorské nástroje, dovolující pro jednotlivé uživatele určit různé úrovně oprávnění, co se úprav týče. Na ještě vyšší úroveň jsou dané možnosti posunuty v doplňkovém řešení Contribute Publishing Server.

Tolik k základní koncepci Contribute, pojďme se nyní podívat na novinky v její CS3 verzi.

Platformy a výkon

Novinkou je kompatibilita Contribute s Windows Vista (vedle stávajících Windows XP) a Intel Macy (Universal Binary aplikace). Nejen na Intel Macích je přitom nová podoba Contribute při náběhu i editačních úkonech (více či méně výrazně) rychlejší. Zobrazení stránek funguje lépe a věrněji (v souladu s normou CSS 2.1, podporovanou ve většině současných webových prohlížečů) zejména proto, že produkt nyní disponuje stejným zobrazovacím enginem jako Dreamweaver CS3.

Vkládání obsahu

Do editovaných webových stránek je nyní možné snadno vkládat PDF dokumenty prostým přetažením souborů, zde si lze vybrat mezi vytvořením odkazu či vložením samotného dokumentu. Možné je pak i vložení obsahu z Microsoft Wordu či Excelu, jež se automaticky převede do PDF – pro daný převod je zapotřebí instalace Acrobatu či Acrobat Elements.

contcs3-3f.jpg

Zdroje (obrázky, Flash animace, video, PDF soubory) lze do stránky vložit nejen z lokálního disku či vlastního Webu, ale rovněž z libovolného jiného umístění na Internetu. Výběr zdroje zde dovolí odpovídající minibrowser. Na stránku je vložen pouze odpovídající odkaz, nedojde tedy ke zkopírování zdroje do dané prezentace.

K dispozici je nyní také odpovídající dialog, s jehož pomocí je možno do prezentace vkládat úseky HTML kódu, tzv. snippets. To lze použít například při přebírání obsahu z různých populárních služeb, jako jsou třeba Google Calendar či YouTube.

Contribute CS3 je propojena s Internet Explorerem 7 a Firefoxem 2, z prostředí daných prohlížečů dovoluje otevřít stránku k editaci či odeslat vybraný obsah na blog. Obdobně je nyní Contribute provázána s Adobe Bridge, z tohoto správce zdrojů může uživatel snadno přebírat obsah do editovaných stránek, vedle toho je možný nákup zdrojů ze služby Adobe Stock Photos. Na platformě Windows lze dále snadno publikovat na Webu obsah dokumentů Microsoft Office s použitím šablon, příslušná tlačítka jsou přidána do prostředí jednotlivých aplikací Office, publikování je při jejich použití možné bez otevření Contribute.

contcs3-2f.jpg

Lepší blogování

V Contribute 4 byly poprvé poskytnuty možnosti přispívání do webových deníků – blogů. Ty ovšem nevzbudily příliš nadšení, a tak je dobře, že Adobe v nové podobě Contribute zapracovala na rozšíření odpovídající podpory. Editace blogů je nyní WYSIWYG, možné jsou i offline úpravy příspěvků na bázi šablon. Přístup na blog lze zajistit zadáním URL domovské stránky blogovacího serveru spolu s příslušným jménem a heslem, využít je možno i Gmail autentifikaci. Náhled příspěvku lze zobrazit v externím webovém prohlížeči. Snazší je nyní výběr předchozích příspěvků pro jejich editaci či odstranění, možná je tvorba příspěvku určeného pro načasované automatické publikování, příspěvku lze také přiřadit vícero kategorií.

contcs3-4f.jpg

Závěrem

Contribute CS3 přináší solidní upgrade, který zejména v oblasti výkonu, práce se zdroji a blogování (i když tuto aplikaci daného produktu nepovažujeme stále za zásadní) nabízí zajímavé novinky. V tuzemsku by měla novou verzi zatraktivnit skutečnost, že se jedná o první podobu, jež bude lokalizována. Zakoupit lze Contribute CS3 jak v rámci některých balíků Creative Suite 3 (Web Standard či Premium, Master Collection), tak i samostatně. Cena okolo 4 000 Kč bez DPH za jednu licenci (konkrétně 4 133 Kč při online nákupu u Amos Software) není – zvláště vzhledem k předpokládanému hromadnému nasazení na pracovištích – úplně nejnižší. Na druhou stranu však Contribute ve své nejnovější verzi představuje zajímavé řešení pro aktualizace obsahu webových prezentací, které může vložené investice rychle vrátit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: