Code Line Color Expert: barvy v iPhonu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

Code Line Color Expert: barvy v iPhonu

9. října 2008, 00.00 | Aplikace Color Expert nabízí všem designérům, grafikům, sazečům a dalším uživatelům pracujícím intenzivně s barvami a barvovými paletami velmi zajímavou novou možnost: nosit sebou a vytvářet barvové palety a vzorníky v Apple iPhonu. Co daná aplikace umí a jaká jsou její omezení?

Apple iPhone je díky své výbavě a vazbě na širokou komunitu uživatelů počítačů Apple (včetně vývojářů) výrazně všestrannějším nástrojem, nežli by se na první pohled zdálo. V oblasti publikování takto pro něj speciálně existují řešení jako jsou například WebShare UB+ společnosti Helios, ke skupinové spolupráci a korekturám PDF dokumentů je použitelný rovněž Annotater Jima Brinka, ve výčtu bychom pak mohli dále pokračovat.

V těchto dnech rozšířil nabídku daného typu nástrojů Color Expert společnosti Code Line (známá dosud svými Mac OS X produkty speciálně mířícími do kreativního sektoru, jako je třeba plugin SneakPeek Pro technologie Quick Look pro prohlížení dokumentů publikačních aplikací). Jedná se o produkt dovolující přímo v iPhonu (či iPodu Touch) pracovat s paletami barev, tj. zobrazovat je, vytvářet či sdílet s jinými uživateli.

colex1f.jpg

Pro práci s barvami jsou k dispozici jak připravené vzorníky, tak možnost vytvářet barvy a palety s pomocí barvového kruhu či též na bázi barev převzatých z fotografií, jenž uživatel pořídí fotoaparátem iPhonu. Produkt poskytuje vzorníky Pantone solid coated, Pantone solid uncoated, Pantone Goe coated a Pantone Goe uncoated, a dále vzorníky pro Web Safe a HTML Colors. U každé barvy vzorníku jsou uvedeny její podrobné parametry, jako je RGB, CMYK, HSB a Lab vyjádření, či číslo stránky v tištěném Pantone vzorníku. Samozřejmě je k dispozici možnost vzorníky prohledávat na názvy barev, barvy lze zobrazit buďto v seznamu či v paletě.

colex2f.jpg

colex3f.jpg

Barevné kolo umožňuje práci v módu RYB (Red-Yellow-Blue) či RGB (Red-Green-Blue). Po určení základní barvy lze generovat palety založené na jedné z pěti harmonií (monochromatická, analogická, komplementární aj.). Color Expert pak dovoluje pro dané schéma najít i nejbližší vyjádření ve zvoleném vzorníku. Přímo z prostředí Color Experta je možno použít zabudovaný fotoaparát iPhonu k pořízení snímku s barevným motivem, následně je zde možno s pomocí kapátka vybrat požadované barvy k dalšímu zpracování. V diskuzi článku o Color Expertu na serveru Macworld se takto již vyskytl jeden příspěvek, popisující konkrétní užití daného nástroje při debatě designéra s klientem ohledně požadované barvy.

colex4f.jpg

colex6f.jpg

K paletám a barvám si lze připojit poznámku, spojenou s určením barvy, ideou použití apod. Palety je možno v HTML vyjádření odeslat e-mailem a mít je tak k dispozici ve své mailové schránce či je takto vyměňovat se spolupracovníky či zákazníky.

colex5f.jpg

colex7f.jpg

Řešení působí velmi sympatickým dojmem, jsou s nim ale pochopitelně spojeny i různé otazníky. Nejvíce nasnadě je takto otázka barevné věrnosti takto vytvořených a zvolených barev či barvových palet - předpokládá se užití v terénu, bez možnosti kalibrace a stabilizovaného osvětlení a u displeje, který neustále přichází do kontaktu s prsty. Nicméně lze si představit řadu aplikací ve webdesignu i pre-pressu, kdy i „přibližné“ a „odhadnuté“ barvy budou plně vyhovující, přičemž opravdu nelze neocenit inovativnost a eleganci nápadu, jenž je za Color Expertem. (Mimochodem, online služba pro tvorbu a sdílení barvových schémat Adobe kuler je postavena na v iPhonu nepodporovaném Flashi a jiná oblíbená služba daného typu, tedy ColourLovers, není dosud pro použití na iPhonu nijak optimalizována, a tudíž je v současnosti daným způsobem nepříliš dobře použitelná.)

Color Expert je k dispozici prostřednictvím App Store a to za zaváděcí cenu 9,99 USD. Funguje na iPhonu či iPodu Touch s iPhone OS 2.0 a vyšším.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: