Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
14. června 2024
-
10. července 2024
-
19. srpna 2024
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
15. července 2024
-
9. srpna 2024
-
10. září 2024
fotograf
COLOURlovers, aneb komunita milovníků barev
14. března 2008, 00.00 | Hledáte vhodnou kombinaci barev pro návrh webu či tištěné publikace? Zajímají vás trendy ve využívání barev v různých oblastech designu? Nebo byste si rádi s jinými uživateli podiskutovali o tom, jakým způsobem nejlépe použít určitou barvu či kombinaci barev? Pro tyto i další účely se rozhodně vyplatí navštívit komunitní server COLOURlovers, který blíže představujeme v tomto článku.
V našem nedávno publikovaném článku o webové službě Adobe kuler, určené k tvorbě a sdílení sad harmonických barev jsme zmínili, že daná služba není rozhodně jedinou svého druhu. Nejlepším příkladem obdobného řešení, jenž v mnoha ohledech nabízí při práci s barvami v kreativním sektoru více nežli kuler, je komunitní server COLOURlovers. O jeho bližší představení bychom se rádi pokusili v tomto článku.
Základní přiblížení
Server COLOURlovers vznikl v roce 2004 díky Dariusi A. Monsefovi IV. Cílem bylo poskytnout uživatelům Internetu místo, na kterém by mohli tvořit, vyměňovat, oceňovat a komentovat barvy a sady barev. S postupem času se možnosti serveru rozrostly jak po stránce produkční - v současnosti lze kromě barev a palet vytvářet a sdílet pomocí odpovídajícího Web 2.0 rozhraní rovněž vzorky, tak i komunitní - server umožňuje monitorování trendů v používání barev, k dispozici jsou možnosti sdružování se do uživatelských skupin, vedení blogů či výměny informací prostřednictvím diskuzních fór, všechny tyto aktivity jsou samozřejmě opět zaměřeny primárně na používání barev. Služby serveru jsou k dispozici zdarma, podmínkou pro plné využívání je jednoduchá registrace. V den vzniku tohoto článku evidoval server celkem 71 304 registrovaných uživatelů, sdílejících 894 188 barev ve 304 804 paletách, vytvořeno bylo celkem 56 072 vzorků. Uvedená čísla naznačují oblibu, které se COLOURlovers v současnosti těší.
Barvy, palety, vzorky
Pro tvorbu a sdílení barev, palet a vzorků nabízí COLOURlovers shodné mechanizmy, lišící se nicméně dle daného typu obsahu například ve způsobu jeho vytváření (viz další výklad). Společná je možnost prvek opatřit jménem, popisem či tagy nebo též třeba obrázkem, který představuje pro něj určitou inspiraci nebo ukazuje jeho použití. Obdobné jsou pak i možnosti, dovolující prvky daných typů prohledávat na základě jejich názvu, popisů, tagů, autora atp., či též hexadecimálního vyjádření barvy nebo odstínu, nabízí se systém hodnocení. Vylistovat si lze prvky nové nebo též takové, jenž patří do kategorie TOP, která může být určena uživatelským hodnocením či četností shlédnutí, k dispozici je i náhodný výběr. Možný je odběr nově vytvořených prvků prostřednictvím RSS feeds.
Nastavení jednotlivých barev může uživatel do svých aplikací převzít přes jejich hexadecimální či RGB vyjádření. Palety či vzorky je možno uložit v podobě ASE souboru pro Adobe Creative Suite, k dispozici je též uložení přímo pro Photoshop či Illustrator, dále je podporováno uložení do formátu ColorSchemeru či HTML stránky, případně si lze v podobě ZIP souboru stáhnout všechna vyjádření současně.
Velmi promyšlené je provázání všech nabízených prvků - v paletách lze používat uživatelské barvy, přičemž vazba zůstane zachována, obdobně je třeba možno z barev dané palety začít ihned vytvářet vzor atd. U každého prvku je evidován nejen odkaz na jeho tvůrce, ale lze pro něj vytvářet uživatelské skupiny, takže použití té či oné palety je možno dlouhodobě konzultovat s jinými členy komunity atp.
Tvorbu individuálních barev lze zajistit interaktivně (picker, posuvníky) nebo též zadáním hodnot v RGB, CMYK, HSV nebo hexadecimálním vyjádření. K popisu barvy lze připojit i odpovídající Pantone hodnotu.
Pro tvorbu palet se nabízí dva nástroje. Základní dovoluje jednoduše poskládat kombinaci až pěti barev jejich prostým určením s pomocí stejného nástroje, jaký je k dispozici pro tvorbu samostatných barev. Užitečnou pomůckou je okamžité zobrazení již existujících barev blížících se nastaveními barvě právě editované - ty lze samozřejmě rovněž umístit do vytvářené palety.
Výrazně více možností pak při tvorbě palet poskytuje nástroj COPASO. Barvy pro paletu zde lze ze základní barvy generovat automaticky na bázi formulí pro harmonické barvy, pro výběr a manipulace je k dispozici standardní kruh barev. Dále se zde nabízí možnost nahrát si jeden či více obrázků v podobě tzv. notes, tyto pixelizovat a z pixelů pak vybrat barvy určené pro paletu. K dispozici je i přístup k existujícím barvám a paletám COLOURlovers prostřednictvím odpovídajících vyhledávacích funkcí. Ke schraňování barev z generovaných harmonických schémat či vyhledaných barev a palet slouží pomocná plocha - scratch, z které pak uživatel může barvy přesouvat do vytvářené palety.
Zajímavý je rovněž nástroj pro tvorbu vzorků. Práce v něm vychází z více jak šedesáti připravených vektorových podkladových vzorků, které si pak uživatel obarví požadovanými barvami. Zásobárnu podkladových vzorků mohou autoři rozšiřovat zasláním svého vzorku e-mailem provozovatelům COLOURlovers.
Komunita
Uživatelská fóra COLOURlovers dovolují mimo jiné předkládat ostatním uživatelům vlastní návrhy k prezentaci a připomínkám, případně lze vést volnou diskuzi na téma barvy. Velmi snadno je možno zakládat uživatelské skupiny, které se mohou zaměřit na určitou barvu či kombinaci barev, téma, které se s pomocí barev zpracovává atp. I skupiny lze prohledávat, takže návštěvník serveru může během chvilky získat napojení na "ty pravé" uživatele, zabývající se problematikou, která ho zajímá. K dispozici je rovněž prohledávání seznamu všech registrovaných uživatelů, "lovers". Ti mají u svého profilu evidovány všechny prvky, kterými přispěli k obsahu serveru, skupiny, komentáře atp. - mimo jiné lze tyto informace využít coby určitý indikátor kvality názorů, které uživatel na serveru vyslovuje (velmi užitečná funkce, kterou bohužel internetovým diskuzním fórům obvykle chybí).
Trendy a blogy
Hodně zajímavou sekcí COLOURlovers jsou Trends. Ty dovolují uživatelům přidávat odkazy na webové stránky nebo obálky magazínů, které dle daného uživatele vyjadřují určitý trend v použití barev. Odkaz je doplněn náhledem a popisem odpovídajících barev či palet, které lze takto případně použít ve vlastních projektech. Všechny ukázky je možno filtrovat zadáním rozmezí barev, klíčových slov či data.
K dispozici jsou pak i blogy, jejichž prostřednictvím mohou členové komunity publikovat články na různá témata. Nabízí se zde třeba sekce Interview pro rozhovory s designéry, zástupci různých společností apod., či též Trends, všímající si opět trendů v barvách. Nové články lze odebírat pomocí RSS či e-mailu.
Závěrem
COLOURlovers je ukázkou velmi propracované komunitní služby, která v daném případě nabízí každému, kdo se zabývá použitím barev v designu, publikování, architektuře, módě a mnoha dalších oblastech, skutečně nepřeberné množství podkladů, inspirací či informací. Rozhraní služby nám ovšem přišlo poněkud nepřehledné, množství informací a nástrojů dostupných na každé stránce pak může být až zahlcující. I přes uvedené výhrady si dovolujeme COLOURlovers vřele doporučit každému, kdo se zajímá o použití barev či též tvorbu webů spadajících do kategorie Web 2.0 jak díky pokročilému rozhraní, tak i komunitním službám.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě