Adobe představí 23. 9. Creative Suite 4 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


VSE

Adobe představí 23. 9. Creative Suite 4

5. září 2008, 00.00 | Společnost Adobe oznámila, že dne 23. 9. představí formou webcastu zaregistrovaným zájemcům poprvé vlastnosti připravované nové generace designérských a publikačních aplikací Creative Suite. Co vše lze od Creative Suite 4 očekávat?

Rodina aplikací Adobe Creative Suite představuje nejdůležitější sadu designérských a publikačních nástrojů dneška. Takřka rok a půl od uvedení její zatím poslední verze 3, která poprvé přinesla integraci produktů společnosti Macromedia do portfolia Adobe, se již blíží uvedení Creative Suite 4. První podrobnější informace se o ní totiž bude možno dozvědět již záhy: na 23. září Adobe přislíbila webcast, ve kterém Creative Suite 4 představí, a to v duchu mnohoslibné otázky "Are you ready for something brilliant?". Pro sledování webcastu je třeba se zaregistrovat, resp. poskytnout své jméno a e-mail, v Evropě bude webcast shlédnutelný od 11.00.

cs4first1f.jpg

Je těžké odhadnout, jak mnoho v dané prezentaci Adobe ohledně Creative Suite 4 odkryje, a stejně tak je problematické určit, kdy od dané prezentace se produkty CS4 dostanou uživatelům do rukou. Stojí nicméně za to připomenout alespoň nejdůležitější informace, které jsou zatím ohledně nové podoby Suite k dispozici.

Podpora 64bitových aplikací jen ve Windows

V případě podporovaných platforem je takto jasné, že zatímco uživatelé Windows Vista budou mít k dispozici i 64bitové podoby Adobe aplikací, u Mac OS X tomu tak nebude. Důvodem je zde skutečnost, že Adobe aplikace byly v případě Mac OS X psány pro 32bitové prostředí Carbon, jenž již v 64bitové podobě k dispozici nebude (Apple jeho další vývoj před časem ukončil), Adobe zde tedy musí provést přepsání kódu pro prostředí Cocoa (pro které je již k dispozici Lightroom 2), což ještě nějaký čas potrvá. Jen ve Windows bude tedy možno využívat RAM nad limit 4 GB a vyšší výkon u vybraných operací, například při zpracování objemných grafických souborů - vylepšení, která jsou právě v oblasti publikování a designu velmi vítaná.

Rozhraní

U všech aplikací CS4 by mělo dojít dle všeho ke sjednocení rozhraní: u CS3 podob byly ještě některé aplikace - zejména Dreamweaver - nabízeny s rozhraním, zachovávajícím původní Macromedia koncepci, zatímco u jiných (Photoshop, Illustrator, InDesign, Flash) již bylo implementováno rozhraní nové, založené zejména na konceptu zasouvacích panelů a novém designu. Podobu nového rozhraní naznačují v květnu zveřejněné betaverze Dreamweaveru a Fireworks CS4. Výjimkou pak dle všeho zůstanou produkty řady Acrobat 9, které jsou již v prodeji s rozhraním odlišným od ostatních CS3 aplikací (resp. obdobným jako ve verzi 8 daného produktu).

Thermo a další nové aplikace?

Není úplně vyloučené, že se uživatelé v CS4 dočkají nových aplikací. Nejvíce se takto hovoří o nástroji s kódovým označením Thermo, majícím představovat prostředek propojující svět kreativity a designu se světem programování webových aplikací. Thermo je takto nástrojem, který z grafiky vytvořené například v Photoshopu či Illustratoru dokáže s pomocí intuitivních nástrojů snadno generovat odpovídající Flex aplikaci (jejíž uživatelské rozhraní tvoří daná grafika), kterou lze dále rozšiřovat a upravovat v nástrojích jako je Flex Builder.

adobemax2-1f.jpg

Flash

Nová CS4 bude (i kvůli konkurenci ze strany Microsoft Silverlight) bezesporu znamenat posílení možností platformy Flash. Ta dnes v podobě podporované v rámci připravovaného Flash Playeru 10 (jenž je v současnosti k dispozici v betaverzi) nabízí výrazně rozšířené možnosti například v případě reprezentace textu, grafických efektů, 3D či videostreamingu.

Leccos nového na bázi aplikační podpory již přinesl Acrobat 9. Připomeňme zde úzké provázání Flash prezentací s PDF dokumenty díky zabudování enginu Flash Playeru do Acrobatu i Readeru a dále nové možnosti vkládání Flash obsahu (včetně Flash videa) do PDF dokumentů díky odpovídajícím nástrojům Acrobatu Pro/Pro Extended.

Samotná aplikace Flash Professional by měla podle dosavadních náznaků a prezentací nabídnout řadu nových nástrojů, usnadňujících tvorbu Flash animací i netechnicky orientovaným designérům a v nových oblastech. Konkrétně se takto hovoří například o práci s 3D obsahem (rotace v prostoru aj.) či tzv. inverzní kinematice. Pro tween a motion by nyní nemělo být zapotřebí používat keyframes, tween modeling by měl být založen na bázi objektů. Koncept „Mobile Convergence“ umožní snazší tvorbu Flash obsahu určeného pro mobilní zařízení. Podrobnější shrnutí všech předpokládaných novinek lze nalézt například zde.

Skoro jistá je pak možnost tvorby Flash prezentací z dokumentů InDesignu CS4. Daným způsobem se nabídnou nové elegantní cesty, jak původně tištěný obsah připravit pro umístění na Webu v interaktivní, multimediálními prvky obohacené podobě.

Photoshop

Zřejmě nejvíce uživatelů bude zajímat, co nabídne editor bitmap a digitálních fotografií Photoshop. Z koncepčního hlediska nám takto příjde zásadní ptát se, zda se Adobe již v CS4 verzi podařilo implementovat technologii seam carving - ta totiž přináší svým způsobem revoluční přístup jak k úpravám, tak i publikování bitmapové grafiky. Jinak se hovoří například o vylepšené výkonnosti Photoshopu při prohlížení obrázků (pan and zoom) díky podpoře OpenGL a poměrně logickém ošetření současných problémů spojených s nasazením ve Windows Vista. Souborový manager Bridge by měl být integrován přímo do prostředí Photoshopu a pro lepší práci s barvami by mělo být možno volitelně v prostředí Photoshopu používat šedé ikonky.

Illustrator

Jen málo se ví o tom, co přinese nový Illustrator: podle tónu upoutávky Mordy Goldinga se dá ovšem očekávat, že zajímavých novinek v daném produktu nebude právě málo. Demonstrován již byl nový nástroj ve stylu štětce, umožňujícího malbu s rozšířenými cestami a automatické slučování s existujícími cestami.

Webdesign

Poměrně hodně se toho ví o nových možnostech, které poskytne stěžejní nástroj pro webové publikování Dreamweaver: na serveru Adobe Labs je totiž již delší dobu (od 27. 5. 2008) k dispozici odpovídající betaverze CS4 podoby. Podrobněji jsme její novinky již na Grafice představili, na tomto místě se spokojme s připomenutím toho nejdůležitějšího. Konkrétně lze takto zmínit podporu náhledového režimu Live View založeného na enginu WebKit, různých Ajax a JavaScript frameworků či tvorby AIR aplikací, funkci HTML data sets pro publikování datových sad, integraci s Adobe Photoshopem na bázi smart objects a různá rozšíření pro snazší práci s kódem stránky i s ní souvisejícími zdroji.

V betaverzi je na Adobe Labs k dispozici i editor webové grafiky Fireworks CS4. Hlavními novinkami v něm jsou možnost exportu vytvořeného obsahu v podobě standardních webových layoutů postavených na CSS či do PDF dokumentů a dále rozšíření možností práce s textem a schopnost prototypování AIR aplikací pro Flash či Flex, více podrobnosti se lze dočíst v této recenzi.

Video a zvuk

Příliš se toho zatím neřeklo ani o budoucí podobě aplikací pro editaci videa, tedy zejména Premiere a AfterEffects, již před časem byla nicméně demonstrována možnost automatické transkripce audio stopy videosouboru u Premiere Pro CS4 a Mac verze direct-to-disc recording softwaru OnLocation. Hodně toho Adobe poodkryla jen v případě prostředku pro zpracování zvuku Soundbooth, jenž je opět k dispozici v CS4 betaverzi. Ze zde nabízených nových schopností lze zmínit podporu vícestopového střihu a nedestruktivní editace, nové nástroje pro práci s hlasitostí, preview MP3 komprese či transkripci zvuku.

Závěrem

V našem článku jsme mohli poodkrýt jen špičku pomyslného ledovce, který aplikace CS4 takto představují. Výrazně více se bude možno dozvědět již zanedlouho, uvidíme, čím vším 23. 9. Adobe uživatele zaujme a potěší.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: