Adobe Acrobat 9 letos v létě? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

Adobe Acrobat 9 letos v létě?

24. dubna 2008, 00.00 | Nedávno se objevily první informace týkající se připravované nové verze Adobe Acrobatu. Verze 9 by se měla dle všeho objevit letos v létě a přinese mimo jiné nové nástroje pro pre-press, webové publikování a elektronické formuláře či rozšířené schopnosti skupinové spolupráce. Podoba Standard dovolí vytvářet a upravovat PDF formuláře i s rozšířenými právy pro uživatele Readeru, nicméně bude opět chybět na Macovi. Verze Professional by pak měla nabídnout i nástroje Acrobatu 3D. Více se dočtete v tomto článku.

Rodinu produktů se souhrnným označením Adobe Acrobat není asi třeba čtenářům našeho serveru příliš představovat. Zatím poslední verzi 8 uvedla společnost Adobe v listopadu 2006. Osmnáctiměsíční vývojový cyklus, který Adobe pro Acrobat již po několik verzí praktikuje, pak dává důvod k domněnkám, že bychom se letos v létě měli dočkat nové stěžejní podoby, která bude mít číslo verze 9. Uvedenou spekulaci potvrdil minulý týden (zcela neoficiálně, ale zřejmě na základě spolehlivého zdroje) článek Darryla K. Tafta "Adobe Acrobat 9 Features Surface" na serveru eWeek. Dalších informací týkajících se konkrétních vlastností nového Acrobatu již v daném článku zas až tolik není, nějaké zde nicméně přece jen jsou, a stojí za to, abychom si je tímto přiblížili.

aa8comm-1f.jpg

Prostředí Acrobatu 8 Professional

Verze Standard opět pouze pro Windows

Zásadní informací je mimo potvrzení čísla verze 9 a data uvedení v létě tohoto roku také oznámení, že na platformě Macintosh budou mít uživatelé stejně jako v případě verze 8 k dispozici pouze podobu Professional, nikoli tedy i Standard jako uživatelé Windows. Důvody tohoto kroku jsou poměrně zřejmé: velmi dobře konfigurovatelná tvorba PDF je možná přímo s použitím systémových nástrojů Mac OS X, systémová aplikace Preview pak nabízí zejména v podobě pro Leopard mnoho z další funkcionality Acrobatu Standard, konkrétně zejména skupinovou spolupráci nad PDF dokumenty a manipulace na úrovni stránek. Počítače Macintosh se navíc v kancelářích, do kterých verze Standard míří, zase až tolik nevyskytují.

Nové možnosti zpracování formulářů

Uživatelé podoby Standard budou mít k dispozici rozšířenou funkcionalitu v případě práce s PDF formuláři. Konkrétně bude možno i v dané verzi Acrobatu vytvořit formulář a nastavit jej tak, aby jej uživatelé mohli nejen vyplňovat, ale i ukládat rovněž v bezplatném Readeru. Dosud byly dané možnosti k dispozici pouze v podobě Professional, Adobe chce evidentně i tímto krokem přitáhnout k Acrobatu a PDF více uživatelů z enterprise oblasti.

V souvislosti s formuláři je v článku dále zmíněna i nová možnost nechat přesměrovat data sebraná s pomocí formulářů na internetové úložiště spravované Adobe. To tedy znamená, že k provozování formulářových workflow už uživatelé nebudou muset disponovat vlastním webovým serverem (či nebudou odkázáni na možnost sbírat data prostřednictvím e-mailu). To by opět mohlo výrazněji zaujmout kancelářské uživatele, pro které byly formulářové workflow dosud v mnohém spíše IT záležitostí, vyžadující specializaci a poměrně dost úsilí ke zprovoznění a užívaní.

3D funkcionalita v Acrobatu Professional

Podle Taftova článku by měla být do Acrobatu Professional integrována funkcionalita z Acrobatu 3D, který Adobe již po nějaký čas nabízí pro práci zejména s modely ve výrobě, architektuře a dalších obdobných oblastech. Z článku není nicméně jasné, zda se takto do Professional verze přesunou jen vybrané funkce, nebo zda to znamená konec Acrobatu 3D, pravděpodobnější je první varianta.

aa83d-1f.jpg

Acrobat 3D 8 v akci

Skupinová spolupráce

Významně posíleny by měly být možnosti skupinové spolupráce nad dokumenty. Do Acrobatu mají být integrovány schopnosti dosud samostatného řešení Acrobat Connect (následník Macromedia Breeze). To znamená, že dokumenty bude možno bez pořizování si dodatkového řešení komentovat přes Internet i v reálném čase, s využitím prostředků jako je textový chat či audio a video konference. Dá se navíc očekávat napojení komentářového procesu či pouhého sdílení PDF dokumentů na službu ve stylu té, kterou v současnosti Adobe poskytuje v betaverzi pod označením Share. Mimo jiné by se tak naskytly nové možnosti, jak snadno vystavit elektronickou publikaci prostřednictvím Internetu bez nutnosti zakládat kvůli tomu webové stránky.

sharebuzz2f.jpg

Share

Pre-press

Podle Taftových zdrojů by měly být rozšířeny rovněž možnosti Acrobatu (verze Professional) v oblasti grafického průmyslu. Konkrétnější informace ale tyto zdroje nepřináší, leccos si lze nicméně odvodit ze současného vývoje. V případě pre-pressu se dá počítat s rozšířenou podporou standardů - připomeňme, že do fáze reálného nasazení se dostávají například nové podoby PDF/X, konkrétně PDF/X-4 (podpora živé průhlednosti a vrstev) a PDF/X-5 (náhrady obrázků či jiného obsahu ve stylu OPI), lze tedy očekávat příslušnou podporu při tvorbě i preflightu těchto dokumentů v Acrobatu. Otázkou je, nakolik budou posíleny již tak dosti dobré možnosti samotného preflightu a relativně dobré schopnosti editace PDF.

Web

I v případě publikování na Webu jsou zatím k dispozici jen náznaky. Dá se ale tipovat, že dojde k vyššímu provázání platformy PDF a Flash. Určité (dle našeho názoru hodně pravděpodobné) možnosti zde byly naznačeny na podzimní vývojářské konferenci Adobe MAX, kdy v rámci prezentace "Sneak Peeks" byly nezávazně ukázány možnosti využití PDF dokumentů coby platformy pro chod flashových prezentací (tj. Flash prezentace nebyla v Acrobatu/Readeru spouštěna v okně přehrávače coby vložený objekt, ale měla coby svou součást určitý úsek stránky či celou stránku PDF dokumentu - Acrobat či Reader by tedy takto mohly mít přímo v sobě integrován Flash Player). Tato i další funkcionalita by měla napomoci souboji Flashe a PDF s nastupujícími konkurenčními technologiemi z dílny Microsoftu, tedy Silverlight a XPS.

Rozhraní

V Taftově článku je zmíněno, že dojde i ke změnám v uživatelském rozhraní. Jen dohadovat se nicméně v tuto chvíli můžeme, zda půjde o sjednocení koncepce ovládání s ostatními aplikacemi Creative Suite, nebo jestli Adobe hodlá pouze pozměnit ergonomii stávajícího rozhraní, která se nám (narozdíl od vzhledu) ve verzi 8 zdá být výrazně lepší nežli v minulých verzích.

Závěrem

Naznačené novinky v Acrobatu 9 nevypadají špatně, ale určitě bychom přivítali, kdyby Adobe podrobněji poodhalila, na co se lze konkrétně těšit v případě publikačního průmyslu. Otázkou přitom zůstává, zda se takovéto prezentace dočkáme již zhruba za měsíc na letošní Drupě, nebo jestli si Adobe s bližším představením přece jen počká až na následující letní období.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: