Tvoříme giloše v CorelDraw - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Vektory

Tvoříme giloše v CorelDraw

gilos

5. května 2003, 00.00 | S požadavkem na vytvoření tzv. gilošů - ochranných prvků pro nejrůznější ceniny, diplomy a další dokumenty, se setkal patrně skoro každý grafik. Se sadou maker SecuriDesign je na pohled náročný úkol poměrně snadnou záležitostí.

S požadavkem na vytvoření tzv. gilošů - ochranných prvků pro nejrůznější ceniny, diplomy a další dokumenty, se setkal patrně skoro každý grafik. Cest, jak se ke kýženému výsledku dobrat, existuje pochopitelně celá řada - od neumělé ruční tvorby křivek až po drahé specializované programy. Tip na zajímavý a především dostupný nástroj padl nedávno v naší konferenci věnované Corelu - jde o sadu maker pro CorelDraw dodávané pod názvem SecuriDesign.

SecuriDesign funguje v programu CorelDraw 10/11 a jak již bylo řečeno - sada maker umožňuje vytvářet nejrůznější giloše v prostředí Corelu. SecuriDesign je prodáván za přijatelnou cenu 39.95 dolarů, na serveru výrobce je možné navíc program získat coby plně funkční 14denní zkušební verzi, která umožňuje každému zájemci možnosti programu plně vyzkoušet před samotnou koupí.

Instalace
Program (pro stažení 210 Kb) má vlastní instalační prostředí a instalace tak probíhá naprosto automaticky (pozor na nutnost existence CorelDRAW 10 Service Packu 1 v případě instalace do CorelDraw 10).
Po následném spuštění Corelu se v horním panelu nástrojů objeví dvě nové ikony pro vytváření obrysů (Contour) a samotných vzorů (Pattern):

Contour Generator umožňuje vytváření "obálek" - křivek s přesně definovaným a opakujícím se obrysem (vnitřní a vnější hrany gilošů). Funkce se aplikuje na základní křivku vytvořenou běžnými nástroji v Corelu. Contour Generator pak tuto křivku obohatí o obrys vypočítaný na základě vybrané funkce - může jít buď o jednoduchou funkci typu sinus, či pokročilé funkce plně definované uživatelem v záložce Functions.

Funkce modelující křivku je navíc plně nastavitelná řadou parametrů a nechybí ani visuální editor. Měnit lze pochopitelně i barvu křivky.

Jakmile jsou nadefinované okraje giloše, lze přistoupit k jeho výplni - k tomu slouží funkce funkce Pattern Generator.

Ze screenshotu je patrné, že ani tomuto makru nechybí propracované ovládání a křivky lze měnit zcela podle přání uživatele. Výsledkem je pak zajímavý motiv tvořený průnikem jedné či několika křivkami s matematicky definovaným průběhem, zakřivením a frekvencí.

Třebaže pro vytváření některých funkcí by člověk měl začít pomalu sahat po nejméně středoškolské matematice, na stránkách výrobce jsou uvedeny jasné a srozumitelné příklady, co které nastavení ovlivňuje a jak nastavit ovládací panel tak, aby se výsledek podobal uvedenému příkladu. V podobném duchu se nesou i tři tutoriály, které také naleznete na zmiňovaných stránkách. S jejich pomocí můžete vygenerovat obrazce podobné tomu níže publikovanému - a to je patrně účel, za kterým si bude většina uživatelů Securidesign pořizovat:

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: