Schránka Windows: jak ji optimálně (ne)používat - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Vektory

Schránka Windows: jak ji optimálně (ne)používat

2. března 2004, 00.00 | Zatímco většinu uživatelů sázecích programu by nikdy nenapadlo vkládat přes schránku obrázky, pokud pracují v Corelu nebo Illustratoru, většinou se schránku rozhodnou použit. Pak se ale může stát, že se místo obrázku, který do schránky vkládáme, objeví úplně něco jiného. Proč?

Zatímco většinu uživatelů sázecích programu by nikdy nenapadlo vkládat přes schránku obrázky, pokud pracují v Corelu nebo Illustratoru, většinou se schránku rozhodnou použit. Pak se ale může stát, že se místo obrázku, který do schránky vkládáme, objeví úplně něco jiného. Proč?

Schránka Windows je kontejner pro dočasné uložení, který může obsahovat více verzí stejné informace! Může tedy současně obsahovat například text ve formátu ASCII nebo Unicode. Aby se mezi sebou aplikace domluvily (ne vždy vkládáte a vybíráte ve stejné aplikaci), vkládají programy do schránky spíše více než méně informací. Každá aplikace si do ní může vložit co uzná za vhodné, ale v obecných doporučeních je udané, co by se tam mělo vložit vždy. Důležité je vědět, že ve schránce není jen tak jednoduchý "obrázek" nebo text.

Co bývá ve schránce vždy:

  • DIB verze vložené informace - BMP RGB obrázek s rozlišením 72 dpi
  • obrázek - opět BMP RGB
  • paleta obrázku - informace o použitých barvách
  • odkaz na soubor, ze kterého se vkládá ("C:\Documents and Settings\kocka\My Documents\obrazek.tif"). Pokud ještě nemáte obrázek uložený ve chvíli, kdy vkládáte informaci do schránky, nevloží se zpravidla nic
  • WMF - ačkoli má Microsoft i formát EMF, ani jeho Office ho nedává do schránky, používá to snad jenom Corel :-) Nedejte se zmást tím, že to
  • textová verze vložené informace (klidně jenom "no text" v případe obrázku)

Co tam může být dál:

  • PDF verze vložené informace (to tam dává Photoshop a novější verze Illustratoru)
  • celý dokument! (tohle dělá rád Excel, takže stačí zkopírovat do schránky graf, vložit do Wordu a poslat jako tiskovou zprávu a vaše konkurence hned zná přesná čísla vašeho prodeje :-)
  • AICB verze vložené informace (vlastně jde o PostScript - kdysi to vkládal Illustrator)
  • datový objekt, OLE objekt a další
Schránka MS Word 2000 Schránka CorelDRAW 12 Schránka Adobe Photoshop CS

Příklad toho, co aplikace vkládají do schránky. Zleva MS Word 2000, CorelDRAW 12 a Adobe Photoshop CS

Pokud dáte v nějaké aplikaci vložit objekt ze schránky, aplikace (např. CorelDRAW) se nejprve operačního systému zeptá, jaké typy objektů jsou ve schránce uloženy. Převedeno na lidskou mluvu, zeptá se, jakými jazyky mluví.

Schránka samozřejmě mluví česky (obrázek), hantecem (odkaz), ale taky slovensky (text). Pak mluví anglicky (PDF), německy (AICB) a hindu (cely dokument).

Co si milá aplikace vybere, když mluví jenom česky a slovensky? Text neobsahuje tolik informaci, takže obrázek je jasná volba. Kromě toho si u vložené informace zapamatuje hantec (ten je přece zajímavý, ne?). (Toto je krásná ukázka spojení dvou protichůdných aplikací - Photoshop CD a CorelDRAW 10. Pokud použijeme CorelDRAW 12 a Photoshop CS, aplikace se domluví lépe.)

Výsledkem je, že v dokumentu je v našem případě RGB verze obrázku, i když v originále mohlo být něco jiného (CMYK), v případě jiné aplikace tam může být úplně něco jiného, důležité je, že nad tím nemáte skoro žádnou kontrolu!!! (Kromě volby Vložit jinak, Paste Special, kdy si z dostupných možností můžete vybrat.)

K čemu to vše bylo?

Pokud potřebujete v dokumentu (InDesign, Illustrator, Corel, Quark) použít externí zdroje (obrázky, ilustrace), uložte si je nejprve na disk jako obrázky a do dokumentu je vkládejte. Jen tak budete mít maximální kontrolu nad kvalitou dokumentu. Navíc, což je důležité, můžete obrázek v původní aplikaci snadno upravit a v cílové aplikaci ho jenom aktualizovat!

Ač horuji pro texasky, je jasné, že někdy není linkování souborů (vytváření vazeb na externí soubory) vhodné. V obou případech jde o text. Vezměte si situaci, že do InDesignu načtete text a naformátujete jej. Při novém otevření dokumentu vám InDesign oznámí, že některé vložené soubory byly změněny. Pokud jste mezitím otevřeli textový dokument, dopsali jednu mezeru a dokument uložili, bude změněna i tato vazby. Po aktualizaci se vám zruší veškeré pracně vytvořené formátování. Nejlepší rada v tomto případě - po načtení textu vazbu zničit!

Druhá situace se týká QuarkXPressu. Přestože novější verze dokáží jaksi načíst formáty Wordu, bývá často lepší používat čistý text, protože po načtení RTF sice budete mít formátovaný dokument, ale bez stylů. Co se ale stane, když ve Wordu uložíte čistý text? Z nějakého nepochopitelného důvodu Word zničí uvozovky, pomlčky a některé další znaky, i když k tomu nemá důvod. Pokud stejný dokument dáte z Wordu do schránky a vložíte jako čistý text, k předchozímu mršení nedojde.

Pro odvážlivce existuje prohlížeč schránky. Ve Windows 2000 stačí stisknout Windows+R a napsat "clipbrd". V menu View máte všechny formáty, které aplikace do schránky vložila. Kromě této volby má ClipBook Viewer ještě jednu zajímavou funkci - můžete obsah schránky rozšířit na více vložených objektů. Jednoduše je uložíte do ClipBooku a v příhodný okamžik vložíte zpět do schránky. A to ještě není vše, jak by řekl Horst, kromě toho můžete schránku sdílet po síti!

PS: Schránka v Mac OS funguje v zásadně podobně, ale při svých skromných znalostech si nedovoluji o tom psát víc. Jisté však je, že jako základní formát v Mac OS X je použit PDF, bohužel s tou nepříjemnou vlastností, že všechny objekty jsou v RGB - je to lepší než WMF, ale zase ne o tolik.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Vektory  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: