Realistický telefon v CorelDraw základními postupy - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Vektory

Realistický telefon v CorelDraw základními postupy

mobil corel

18. října 2002, 00.00 | V tutoriálu si opět ukážeme konkrétní postup, jak ve vektorovém programu CorelDraw nakreslit realistický a komplexní předmět - tentokrát mobilní telefon.

V tomto tutoriálu si opět ukážeme praktický postup při kreslení realistického předmětu v Corel Draw. Tentokrát půjde o předmět, bez kterého by se dnes asi většina lidí neobešla - mobilního telefonu. Pro přesnější výsledek lze zvolit předlohu a to buď skutečnou, a kreslit metodou podle oka s telefonem v ruce, nebo kreslení podle obrázku, který máme v elektronické podobě. My si ukážeme jak postupovat při kreslení podle obrázku, který máme již v počítači.

Vytvoření křivek – Objekty

Po načtení obrázku začneme s nanášením bodů křivek, které nám definují tvar a po uzavření vytvoří objekt. V paletě nástrojů vybereme nástroj Bezierův režim a začneme s vytvářením křivek. Nenanášejte bodů zbytečně mnoho nebo nepotřebné později umažte, dosáhnete tak přesnějšího tvaru a křivka bude mnohem plynulejší.

Všechny křivky, které zatím kreslíte, uzavřete (spojení koncového bodu poslední křivky, s počátečním bodem první křivky), vytvoříte tím objekty, které budete později vyplňovat barvou nebo přechodem apod. Křivky uzavírejte pro vytvoření jednoho celku jak uznáte za vhodné. Můžete mít tvar složený z tří částí, z nichž každá tvoří objekt, nebo jako jeden jediný objekt. Tím jsem chtěl říct, že objekt který je jednobarevný, je zbytečné mít rozdělený na víc částí apod. Dále je také zbytečné kopírovat přesně tvar objektů jež spolu „sousedí“, protože následným zařazením se dá objekt překrýt - viz obr. (s tlačítkem telefonu), ale jeden tvar nakreslit přesně musíte – ten „vrchní“.

U větších, tvarově složitějších objektů, postup 1b. ušetří samozřejmě spoustu práce (pozn. pro začátečníky) a výsledek bude v konečné fázi stejný.

Kreslete proto jen tu část, která bude opravdu vidět. Po nakreslení všech částí telefonu nám vznikne model složený ze spousty objektů tvořených jen obrysovou čárou.

Zařazení objektů

Pro lepší přehlednost si můžete každý objekt vyplnit nějakou základní barvou. Potom je vidět přesný tvar a jeho krytí s jinými objekty a zařazování bude přehlednější.

(po správném zařazení)

Pro zařazení vybereme objekt nástrojem Výběr , pravým tlačítkem myši vyvoláme kontextové menu a vybereme příkaz Zařadit – Dopředu, Dozadu, O jeden vpřed, O jeden vzad ……. nebo příslušných klávesových zkratek Shift PgUp, Shift PgDown ….atd. To samé lze provést přes menu Změnit => Zařadit ….

Pro objekty ležící blízko sebe, nebo pro dosažení určité polohy objektu vůči druhému, je dobré použít příkazu Zařadit Před …, Za … .

Výplně a průhlednosti

Pro dosažení co nejvěrnějšího vzhledu je nutné na objekty použít různé kombinace nástrojů Výplň ,  a Průhlednost . Těmito nástroji lze na celkovém vzhledu obrázku hodně získat. Jak hodně si s těmito nástroji vyhrajete, a které a jak použijete, záleží čistě na vaši trpělivosti a vkusu. Nyní si tedy ukážeme postup při aplikování barvy na objekt. Za použitím nástroje Výběr klikneme na vybraný objekt a vybereme nástroj Interaktivní výplň . Nástroj nám vytvoří plynulý barevný přechod. (Pro začínající - pro přidání barvy ve výplni podržíme levé tlačítko myší na barvě v paletě barev a přetáhneme ji na "spojnici" (čárkovaná čára spojující barvy přechodu) a po té pustíme. Pro změnu barvy přetáhneme barvu přes ikonu jiné barvy, pro smazání barvy použijeme pravé tlačítko na ikoně barvy). To použijeme u všech částí objektu.

TIP:        Jestliže chceme použít na jiný objekt stejnou výplň jako u předchozího objektu, klikneme pravým tlačítkem myši na objektu s vyplní a přetáhneme ji přes nevyplněný objekt. Kurzor se změní v nitkový kříž, pustíme tlačítko a v kontextovém menu vybereme příkaz Zkopírovat výplň sem.

 

Pozn.: Tento objekt je ale  zbytečné mít složený ze tří částí (výplň je stejná), slouží čistě jen jako ukázka funkce, jež můžete využít u objektů se stejnou nebo podobnou výplní, kterou jste si již definovali nebo obsahuje složitější přechod apod..

Pro zvýraznění některých detailů si můžeme vytvořit další objekty a přispět tak k reálnějšímu vzhledu. Pro vyplnění je jen na vás, použijete-li pro dosažení cílového vzhledu nástroj Výplň nebo Průhlednost . Můžete použít výplň s jiným odstínem nebo stejnou výplň průhledností. Postupným experimentováním zjistíte, jak co funguje a nejlepší cestu si zvolíte sami. Zde je použita průhlednost přes stejnou výplň. Pro odstranění obrysu objektu, který může být někdy rušivý klikněte pravým tlačítkem myši na prázdný - přeškrtnutý čtvereček v paletě barev. (Pro změnu barvy obrysu klikněte pravým tlačítkem na ikonu barvy).

Jestliže nechcete, aby displej telefonu byl prázdný, nebo jste nemuseli kreslit informace na displayi ručně, lze použít doplnění kresby o rastrový obrázek. Zde je důležité správné zařazení, protože rastr nelze ořezávat a libovolně tvarovat. Výsledek pak může vypadat nějak takto:

(pro zvětšení klikněte)

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: