Realistický myšák Mickey v Corel Draw - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Vektory

Realistický myšák Mickey v Corel Draw

mickey

11. června 2002, 00.00 | V dnešním tutoriálu si stručně předvedeme postup při kreslení komplexnějších realistických kreseb ve vektrovém grafickém editoru. Konkrétně použijeme Corel Draw.

V dnešním tutoriálu si stručně předvedeme postup při kreslení komplexnějších kreseb v grafickém editoru. Konkrétně komiksové postavy myšáka Mickeyho v programu CorelDRAW. Celá kresba se pochopitelně skládá z řady stále se opakujících kroků - na této stránce si proto načrtneme opravdu jen ty nejzákladnější postupy. Ty si pak můžete sami zkusit aplikovat na přiložený zdrojový soubor.

Předlohou mi byl obrázek prostorové figurky Mickeyho. Veškeré funkce, popř. klávesové zkratky vycházejí z české verze CorelDRAW 8 ve které jsem pracoval. Nyní ale již k samotnému postupu práce.

Jak jsem již v úvodu psal, předlohou mi byl obrázek figurky myšáka. Pro přesnější tvary a velikosti objektů jej můžete použít jako podklad na kterém budete postupně kreslit křivky a spojovat je v objekty.

Příkazem CTRL+O si otevřeme soubor, který nám bude sloužit jako podklad. Jestliže program CorelDRAW napíše hlášku typu „neplatný formát souboru“, jednouše na soubor klikněte a přetáhněte ho na pracovní plochu. Pro lepší viditelnost okrajů a kreslených křivek je lepší si přepnout na zobrazení „Drátěný model“ v menu Zobrazit nebo v horním (standardním) panelu .

Obrázek si také můžeme pro větší čitelnost zvětšit buď myším kolečkem, nástrojem Lupa  nebo v horním panelu Úrovně lupy. Nyní začneme na podkladový obrázek nanášet křivky. V panelu nástrojů vybereme Nástroj Bezierův režim a začneme s kreslením. Naneseme si na obrázek několik bodů-uzlů a spojíme je v objekt (spojení prvního uzlu s posledním).

Po vytvoření objektu vybereme nástroj Tvar , pravým tlačítkem myši klikneme na jednotlivé uzly a klikneme na příkaz  Na křivkový nebo stisknutím CTRL+L, čímž program převede vybraný () objekt na křivky. Tím se mezi uzly vytvoří křivka a my ji nyní můžeme měnit v požadovaný tvar. Změna tvaru křivky se provádí buď tažením uzlu nebo tažením kontrolních bodů. Při kreslení oblých tvarů je dobré použít u uzlu příkaz Hladký. Chceme-li měnit pouze jednu stranu nezávisle na druhé, použijeme příkaz Ostrý vrchol. Příkaz Symetrický spojí oba kontrolní body do jakési přímky a změnou jednoho kontrolního bodu se mění poloha druhého.

Takto naneseme křivky na každý objekt zvlášť a vznikne nám kompletní „Drátěný model“.

 

Když jsme s drátěným modelem hotovi, začneme s výplněmi. Přepneme si zpět do normálního režimu zobrazení , aby výplně, které budeme nyní kreslit byly viditelné. Vybereme objekt a na paletě barev klikneme na barvu, kterou chceme objekt vyplnit. Pro zrušení výplně objektu klikněte na ikonu s křížkem vedle první barvy v paletě barev. Pro změnu barvy obrysu klikněte pravým tlačítkem na barvu v paletě barev.

 

Po vyplnění objektu barvou je nutné správné zařazení objektů. To se provádí výběrem objektu a klávesou zkratkou Ctrl + PageUp pro vytažení objektu nebo naopak Ctrl + PageDown pro schování objektu o jeden krok. Klávesové zkratky Shift + PageUp, Shift PageDown zařazují objekt buď úplně dopředu nebo naopak dozadu. Vhodné je také použít příkazu Zařadit Před ..., Zařadit Za ... u sousedících objektů. Všechny tyto příkazy lze vyvolat kliknutím pravého tlačítka myši a následném kliknutí na příkaz Zařadit. Při správném zařazení objektů by náš model měl nyní vypadat asi takto.

Takto vybarvený model vypadá velmi jednoduše. Pro vytvoření 3D vzhledu musíme vytvořit iluzi stínu. Tu vytvoříme použitím plynulých přechodů mezi barvami. Jeden ze způsobů je použití nástroje Interaktivní výplň .Klikneme na nástroj Interaktivní výplň, v panelu Vlastností pak na  Přechodová výplň. Při kliknutí na objekt držíme tlačítko a výplň táhneme požadovaným směrem. Pak tlačítko pustíme. (Pohnutím bílého jezdce měníme střed výplně. Celou výplň můžeme protáhnout podržením a tažením konce, který zobrazuje čtvereček s barvou. Přesunutí výplně se provede přejetím přes spojnici mezi konci, kde se objeví křížek s šipkami. Podržením a následným tažením lze s výplní pohybovat libovolným směrem. Přidat další barvu do výplně lze kliknutím na barvu v paletě barev, podržení a přetažení ji do spojnice mezi konce. Podržením ve výplni lze barvou posouvat.)

Dále použijeme nástroj Interaktivní přechod . Nejdříve si ale vytvoříme objekt požadovaného tvaru a velikosti ve kterém bude stín rozložen. Ještě si vytvoříme menší objekt ohniska stínu. Tento objekt zařadíme nad plochu stínu(Ctrl+PageUp), aby byl vidět a mohli jsme přechod použít.

Nejdříve oba objekty vyplníme barvou, tzn. výběrem objektu a kliknutím na barvu v paletě barev. Jako barvu do které bude barva ohniska přecházet vyberte tu barvu kam budete stín přesouvat, v našem případě černou. Ohnisko fialovou. Vybereme nástroj Interaktivní přechod, klikneme na ohnisko, podržíme tlačítko ve fialovém poli a přetáhneme do pole s černou výplní. Pro plynulejší přechod je možné měnit počet kroků mezi přechodovými tvary v panelu vlastností. Dále můžeme použít i nástroj Interaktivní průhlednost jejíž postup aplikace je podobný s nástrojem Interaktivní výplň.

Podobným způsobem pracujeme se všemi objekty. Počet přechodů, průhledností apod. závisí jen na vás, jak věrný chcete mít obrázek tomu originálu.

Výsledný obrázek vypadá nějak takto.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: