Jednoduchá grafika ve Flash MX - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Vektory

Jednoduchá grafika ve Flash MX

trabi

29. května 2003, 00.00 | Dnešní tutoriál ukazuje jednoduchý postup využitelný při vektorizaci bitmap - např. pro využití ve webové grafice nebo animaci.

Dnes si ukážeme, jak vytvořit ve Flashi MX velice jednoduchou, ale přesto přesvědčivou vektorovou grafiku Trabanta se zvláštním důrazem na možnosti práce s výplněmi.Tím jsem vyslyšel některé prosby o ukázku jednoduché grafiky. Doufám, že to bude zajímavé jak pro uživatele, pro které je samotné kreslení stejně zajímavé jako ostatní možnosti tohoto programu tak hlavně pro ty, kteří si s kreslením neví moc rady nebo neumí kreslit vůbec.
Půjde o kresbu podle fotografie:


Klikněte pro zvětšení

Myslím, že vytvoření obrysu zvládne každý - i začínající uživatel, protože půjde jenom o obkreslení (kresbu jsem oproti fotce zjednodušil). Návod rozdělím do několika bodů:

Získání obrázku:
Obrázek naimporujeme v nabídce "Soubor-import" (CTRL+R) přímo na pracovní plochu (nejlépe) vytvořeného "Nového symbolu"(CTRL+F8) nazvaného třeba Trabi. Nebo "Soubor-import do Knihovny" (ta se zobrazí klávesovou zkratkou CTRL+L). Jestli jste importovali nejprve do "Knihovny", tak foto přetáhnete z ní (přímo označením a uchopením symbolu bitmapy) na pracovní plochu.
Jelikož budeme vytvářet pouze obyčejnou grafiku, tak využijeme pouze dvě vrstvy.Takže ve spodní vrstvě bude umístěna fotografie a do další vrstvy budeme kreslit (můžete kreslit přímo do prvního snímku druhé vrstvy, nebo vytvořit nový prázdný klíčový snímek F7 a využít funkce "Onion Skin"- něco jako průklepový papír):

Nástroje a typy pro kreslení:
Ke kreslení využijeme tyto nástroje (nacházejí se v paletě nástrojů):
- V první řadě především nástroj "Linka-čára"(N).
- Dále nástroj "Tužka"(Y) s nastavením Ostřejší hrany a Vyhlazené hrany.
Jelikož samotné obkreslení je opravdu jednoduché, tak ho nebudu popisovat do detailu a jenom dám k lepšímu několik rad a typů:
- Nejdůležitější je asi skutečnost, že jestliže nemáte zkušenosti s vektorovou grafikou, tak ve Flashi si ji jednoduše nakreslíte.
- Hlavně si dejte pozor na uzavření všech koncových bodů čar (do neuzavřeného prostoru-objektu se vám totiž nepodaří nalít výplň). K tomu je třeba mít v nástrojové liště zapnutou funkci "Přichytávat k objektům"(symbol podkovy). Pro uživatele, kteří jsou zvyklí na editaci křivek je tu nástroj "Podvýběr"(A), kterým můžete nakreslené čáry editovat jako křivky (třeba jako v Corel Draw).
- Křivky - čáry se dají editovat i nástrojem "Výběr"(D), různým ohýbáním i natahováním apod.(to je opravdu nejjednodušší způsob a myslím, že není zapotřebí dalšího komentáře a stačí si to pouze vyzkoušet).
- V dnešní ukázce není zapotřebí vytvářet nějaké zvláštní plochy pro výplně, kromě světlometů a zrcátka.V podstatě si tedy vystačíme opravdu jen se základními obrysy.
- A nakonec musím upozornit na to,že takto obkreslené obrysy budou jen pomocné a na konci práce je důkladně(!) odstraníme.
Na tomto obrázku je dobře vidět kudy jsem vedl obrysové čáry a také je patrné značné zjednodušení samotné kresby.


Klikněte pro zvětšení

A takto nějak by měla vypadat připravená kresba pro aplikování výplní:

Práce s výplněmi:
Teď nastane ta důležitější část práce. Jak bude grafika vypadat záleží na tom, jaké druhy výplní použijete a jak je dokážete transformovat do kresby. Kreativním použitím gradientů (přechodových výplní) se dá docílit opravdu zajímavých výsledků. Samozřejmě barvy si můžete zvolit podle své fantazie a nebo je pomocí "Kapátka"(I) vybrat přímo z fotografie a uložit ve "Vzorcích barev" (pro vybírání barev musíte mít odemknutou vrstvu s fotografií). Nebo můžete využít mnou přiloženou tabulku barev (v ní jsou obsažené všechny mnou použité výplně), kterou otevřete ve "Vzorcích barev"zvolením nabídky "Přidat barvy". Tabulka barev ke stažení zde.
Samotná příprava a aplikace výplní není také těžká, ale já vám ukáži na konkrétních příkladech jak co nejlépe využít některé možnosti.
Takže v "Mixeru"si můžete připravit podobnou radiální výplň jako na obrázku obr.5.:

Pro některé části kresby postačí dané výplně pouze upravovat. Na dalším obrázku vidíte tuto výplň aplikovanou nástrojem "Kbelík s barvou"(K) do kresby a již editovanou nástrojem "Transformace výplně"(F):

Všimněte si hlavně transformačních bodů po obvodu a tvaru samotné výplně.

Důležité:
- Když výplň vyberete nástrojem "Transformace výplně"(F), tak ji můžete kdykoli editovat podle potřeby.
- Jestli ji vyberete nástrojem "Kapátko"(I), tak se automaticky otevře v "Mixeru".
- Když máte výplň otevřenou v "Mixeru"a v kresbě ji vyberete nástrojem "Výběr"(D), tak můžete výplň upravovat posuvníky (samozřejmě můžete měnit i barvy v nich) a změny se budou dít přímo ve vybrané výplni v grafice).

Další možnost nastavení výplně vidíte zde:

Opět si všimněte nastavení posuvníků na panelu v "Mixeru". Jelikož jsme je přiblížili, tak se nám průnik barev zmenšil a toho se dá využít například ke zvýraznění určitých přechodů v plochách (v našem případě na pneumatice):

Jelikož máme celou kresbu karoserie v jedné vrstvě, tak můžeme jednu výplň aplikovat i do ploch, které spolu nesousedí.Transformační body patří výplni, která se nachází na boku a je označena modrými obrysy. I když je plocha rozdělená, tak je vyplněná pouze jednou výplní, která se dá editovat najednou:

Takto použitá výplň se nachází i na předním nárazníku.
Na některých částech jsem použil i plné barvy (solid). Hlavně na detailech a také na znázornění vnitřku vozu, který jsem také zjednodušil.
Ostatní výplně byste měli zvládnout sami, protože při troše experimentování zjistíte, že pracovat s nimi není tak těžké.
Když budete hotovi, tak vymažte všechny obrysové čáry. Bez nich bude grafika vypadat věrohodněji. A odstraníme i vrstvu s fotografií:

Jinak tento postup využijete při jakékoli vektorizaci bitmap i v případě, že je budete chtít animovat. Samozřejmě v tom případě využijete nejen "Knihovnu symbolů", ale i vrstvy.

Některé příklady využití:
a) Velice jednoduchou cestou vytvořená plnohodnotná vektorová grafika (to uvádím hlavně pro ty, kteří "nestrávili" moje předchozí složité grafiky, vzniklé naprosto stejnou technikou).
b) Tuto grafiku můžete použít v animaci nebo webových aplikacích apod.
c) Vyexportováním do bitmapy využijete možnosti dalšího zpracování.
d) Co je asi nejdůležitější, že originální soubor (.swf) se dá otevřít téměř v každém PC.

Závěr:
Murphyho zákon "Co můžeš vyfotit, nekresli" můžeme v případě Flashe MX změnit v zájmu ulehčení práce na "Vyfoť nebo skenuj a obkresli" (pokud se samozřejmě nespokojíte se softwarově trasovanou bitmapou - a v zájmu originality a velikosti souboru určitě ne). Snad to nikomu nepřipadlo jako nošení dříví do lesa, přeci jen je to jeden ze základních kreslících postupů. Zajímavé je, že vytvořit takto jednoduchou grafiku je v některých případech opravdu těžké, neboť stylizovat obrázek už vyžaduje dost šikovnosti a představivosti.Tentokrát to bylo vcelku jednoduché, nemyslíte?

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: