Illustrator 10 v prostředí "X" - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Vektory

Illustrator 10 v prostředí "X"

Illustrator 10 recenze

21. listopadu 2001, 00.00 | Recenzi Illustratoru 10 jsme slíbili doplnit praktickými zkušenostmi ze systému Mac OS X. Jaké jsou výsledky našeho rozsáhlého testování?

Minulý týden vyšla recenze na Adobe Illustrator 10, který jsme testovali ve Windows 2000. Při té příležitosti jsme slíbili, že se k Illustratoru ještě vrátíme ve spojení s operačním systémem Mac OS X, protože jde o jednu z mála profesionálních aplikací pro tento systém. Navíc je na Illustratoru možné demonstrovat určité specifika OS X jako takového.

Instalace
Opět se nám potvrdilo, že Mac OS X dokáže nepříjemně překvapit při instalaci softwaru. Dva různě nainstalované počítače (spíš různě rozpoužívané) a dvě různé instalace. Přesto můžeme tvrdit, že Illustrator má jednu z lepších instalací.
Na čistém počítači se nám podařila korektní instalace. Instalační program po spuštění zjistí, že nemá absolutní práva a tedy že se nemůže nainstalovat. Následně požádá o heslo uživatele root a po zadání pokračuje normální instalace. U počítače určeného pro experimentování uvedený postup neprošel. Systém požádal o heslo roota, chvíli „chroustal“ a nakonec spadnul. V té chvíli byly funkční dvě možnosti: instalace v rozhraní Classic nebo přelogování jako root a následná instalace. V případě Illustratoru jsou funkční obě varianty, protože moduly pro OS X jsou samostatná položka v instalátoru.
Jinak probíhá instalace standardním způsobem, takže není třeba volat servisního technika.

Uživatelské rozhraní
Illustrator byl odedávna vzorem kreativních programů. Jednoduše jste ho spustili a objevila se velká bílá plocha, která vás vyzývala ke tvorbě. Paletky byly pokud možno co nejmenší a zásadně šedivé, aby vás ve vašem tvůrčím konání nic nerušilo. Pak přišel Illustrator 7 a s ním unifikace rozhraní v rámci Adobe aplikací. Rozhraní bylo stále šedivé, pouze se změnily paletky - pro staromilce k horšímu, pro ctitele jednoty a uživatele Photoshopu rozhodně k lepšímu.

Nyní přichází Illustrator 10 a přináší naprosto revoluční věci, bez kterých by se ovšem naprostá většina stávající uživatelů možná ráda obešla. Například ikonky nástrojů v paletě jsou stále šedivé, ale pouze do chvíle, dokud nad ně nenajedete myší. Potom se ikonky změní na barevné verze, tedy podle současných standardů GUI (uživatelského rozhraní). Je příjemné zjistit, že vývojáři Adobe pro jistotu přeskočili celobarevné verze ikonek.


Ukázka nového rozhraní, paletka vrstev

Paletky jsou určitým hybridem mezi požadavky Adobe a doporučením Applu. Stále jsou to klasické „adobácké“ paletky, ovšem s proužkováním a barevnými tlačítky pro zavření a sbalení palety. Docela dobře chápu, že je jednodušší používat systémové nastavení (proužky) a udělat to jednotně pro všechny aplikace, ovšem do okamžiku, kdy to zatím nejde vypnout? Pokud pomineme drobný detail, že se nedá rozumně ofotit obrazovka a zakomprimovat jako ilustraci ke článku (to většinu uživatelů stejně nezajímá). Bohužel proužky výrazně poutají pozornost a rozhodně nepomáhají soustředění na práci.

Písma
Dosavadní verze Illustratoru pro Mac OS se chovaly k písmům OpenType macešsky. Bylo to právě vinou operačního systému, který dokázal používat pouze písma s 256 znaky, tedy jednou kódovou stránkou. Bohužel ani nešlo z písma OpenType vytvořit více virtuálních písem a ty programu podstrčit.

Podobná situace zatím panuje v Illustratoru 10 pro Mac OS i Mac OS X. Program absolutně odmítá používat více znaků z písma než standardních 256 (stejné jako ve Windows), ovšem stále navíc odmítá vytvářet virtuální písma, což je nepříjemné. Podle vyjádření lokalizačního týmu se na tomto problému bude itenzivně pracovat, ovšem je otázka, zda se ho podaří vyřešit. V Illustratoru 10 pro Windows fungují virtuální písma již v základní verzi, ale na Macu bohužel ne.

Rádi bychom dodali, že tradiční dobře lokalizovaná písma Type 1 (například od Adobe nebo URW++) fungují samozřejmě správně a pokud si s nimi vystačíte, není třeba příliš váhat.

Tisk
U aplikací, které existují pro více platforem, existují dva možné přístupy k uživatelskému rozhraní. Buď jsou všechny prvky naprosto totožné, nebo se přizpůsobují zvyklostem platformy. Který z uvedených postupů je lepší záleží na spoustě různých faktorů, ale zpravidla platí, že obvyklé systémové dialogy se ponechávají ve stylu systému. Mezi takové patří dialogy Open, Save a Print.


Tiskový dialog s částí voleb Illustratoru 10

Tiskový dialog Illustratoru 10 vypadá naprosto stejně, jako v ostatních desítkových aplikacích, pouze v něm přibyla jedna položka v roletovém menu. Ostatní volby jsou víceméně obvyklé a závisí na volbě tiskárny. Jak je v Mac OS X běžné, tisknout je možné nejen na tiskárnu, ale i do souboru ve formátech PS a PDF.

Automatizace
Illustrator 10 podporuje dva způsoby tvorby automatizačních souborů. Buď můžete použít JavaScript, který je kompatibilní mezi platformami, nebo můžete využít služeb systémového Applescriptu, který je naopak na Macu rozšířenější. Volba je plně na vás (a taky to nemusíte používat vůbec).

Zásuvné moduly
Při vymýšlení témat, ve kterých může být Illustrator pro Maca specifický došla řada i na zásuvné moduly. Po tomto tématu jsme pátrali poměrně krátce a dospěli jsme k závěru, že mnoho zásuvných modulů nebude v Illustratoru 10 fungovat. To je dost nepříjemný fakt, ale zřejmě se s tím nedá nic dělat. Naštěstí se výrobci téměř předhánějí ve tvorbě aktualizovaných verzí svých zásuvných modulů. Namátkou jsme viděli moduly od HotDoor a CVally (FILTERiT), KPT Vex zatím nejsou.

Stabilita a rychlost
Illustrator 10 je velice rychlý a to dokonce i v Mac OS X. Rychlost zvláště vynikne při srovnání s CorelDRAW 10, protože pak je Illustrator 10 vyložený tryskáč. Samozřejmě, že by rychlost mohla být asi ještě vyšší, ale snad se toho dočkáme v další verzi. Jedinou opravdu dlouhou operací je start programu, který je snad ještě delší, než měly předchozí verze.
Illustrator ovšem nevyužívá vymožeností nového rozhraní Aqua. To je na jedné straně škoda, protože by se mohlo dosáhnout vyšší rychlosti vykreslování, ale na druhou stranu je to výhoda, protože zobrazení na všech platformách vypadá stejně. A platformy nejsou dvě, jak by se mohlo zdát, ale tři, protože musíme počítat také rozdíly mezi Mac OS a Mac OS X.

V některých situacích se nám stalo, že se Illustrator odporoučel bez udání důvodu. Jednoduše stačilo zvolit příkaz nebo provést nějakou operaci a Illustrator zmizel. V Mac OS X naštěstí není nutné restartovat počítač, ale stačí program spustit znovu.

Závěr
Illustrator 10 se vám vyplatí pokud... Pokud chcete používat Mac OS X. Nebo pokud dosud používáte pouze písma Type 1. Také pokud chcete využít nových vlastností, jako jsou symboly nebo práce s webovou grafikou.

Illustrator 10 se vám nevyplatí, pokud chcete používat písma OpenType (doufejme, že jenom zatím). Také se vám nevyplatí, pokud máte unikátní zásuvný modul a výrobce dosud nezveřejnil opravu pro verzi 10.

Nakonec to vypadá, že nová verze má výrazné přednosti. Nejen, že je ve srovnatelných operacích rychlejší než verze 9, ale má spoustu nových funkcí a navíc funguje s novým systémem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Vektory  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: