CorelDRAW tutoriál:Tachometr - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Vektory

CorelDRAW tutoriál:Tachometr

28. dubna 2009, 00.00 | Vítejte u tutoriálu věnovaného práci v ilustračním programu CorelDRAW. Dnes si vyzkoušíme, jak udělat na první pohled jednoduchou věc, ilustraci tachometru. Během tvorby natrénujeme použití několika základních nástrojů CorelDRAW, tutoriál by mělo jít použít minimálně s verzemi 10-14 (X4) daného programu.

Spustíme CorelDRAW, prvním krokem bude vytvoření kruhu. Vezmeme tedy Nástroj elipsa a s pomocí klávesy CTRL vytvoříme libovolně veliký kruh kdesi na stránce. V Panelu vlastností vlevo nahoře upravíme rozměry na 100 a 100 mm (orientačně).

Kruh jedenkrát nakopírujeme, např. pomocí CTRL-C, CTRL-V. Na Panelu vlastností mu změníme rozměry na 80 a 80 mm. Dále vytvoříme pomocí Nástroje Ruční režim čáru, která bude buďto horizontální nebo vertikální, použijeme tedy při její tvorbě klávesu CTRL. Čáru uděláme tak velikou, aby přesahovala přes větší kruh. Čáru i kruhy označíme nástrojem Výběr a stiskneme klávesu P.

Objekty se vystředí na stránku, nyní označíme čáru, Druhým klepnutím se rohová táhla pro změnu velikosti změní na šipky, určené k otáčení. Jednu z šipek uchopíme a otočíme čáru, přičemž držíme klávesu CTRL (otáčení po 15°) a navíc stiskneme pravé tlačítko myši (přidání duplikátu). Poté už stačí jen několikrát stisknout kombinaci CTRL+R (opakování posledního kroku), dokud nejsou čáry po celém obvodu kruhu.

Všechny čáry označíme (pomůžeme si klávesou SHIFT) a stiskneme CTRL+G nebo Seskupit v Panelu vlastností, aby čáry fungovaly jako jeden objekt. Nyní označíme čáry a vnější kruh, na Panelu vlastností zvolíme ikonku Průnik. Zůstanou nám čáry, oříznuté vnějším kruhem a vnitřní kruh. Na obrázku jsou již umazány zbylé věci. Dále pokračujeme s čárami a vnitřním kruhem, vše označíme a na Panelu vlastností zvolíme ikonku Zadní strana bez přední strany.

Ke zbytkům čar, které nám zůstaly, doděláme kruh, kterému dáme rozměry 120x120mm. Nejsnadněji jej vytvoříme tažením přibližně ze středu čar, se stisknutou klávesou SHIFT a CTRL, v Panelu vlastností upravíme rozměr.

Připomeneme si psaní po objektu/jeho obryse. Zvolíme Nástroj Text, najedeme na obrys kruhu a ve chvíli, kdy se objeví písmeno A a pod ním vlnovka, klepneme a můžeme psát. !Pozor, pokud klepneme dovnitř kruhu, budeme psát Odstavcový text do objektu, což v tomto případě nechceme! Napíšeme číslice po 20-ti stoupající, tedy 20 (několik mezer) 40, 60, 80, takto až do 220. Pomocí panelu vlastností, posunu díky červenému čtverečku a rozmístění díky mezerníku, rozmístíme číslice k patřičným čarám. Srovnání a umístění chvíli trvá, v Panelu vlastností jsou ikonky, které nám s tímto pomohou. Panel vlastností se nám zobrazí, když vybereme text Nástrojem Výběr, text můžeme upravit, vybereme-li jej Nástrojem Text.

Po tomto kroku označíme čáry (stále fungující jako jeden objekt), a stiskneme CTRL+U nebo Zrušit skupinu v Panelu vlastností. Tři spodní čáry budeme chtít odstranit. Když některou z nich vybereme, vidíme, že se označila i jí protilehlá, musíme tedy zvolit v Panelu vlastností ikonku Rozdělit / CTRL+K.

Nyní můžeme vybrat čáru, kterou chceme a smazat ji klávesou DELETE.

Dalším krokem budou dva malé kruhy, o rozměrech 2x2mm, které umístíme do spodní části (zarážky ručičky tachometru), přesné umístění provedeme buď pomocí vodící linky a posunu šipkami nebo například přichycením ke spodním čárám a posunu pomocí šipek. Posun pomocí šipek (tzv. Odsazení posunu), nastavíme v Panelu vlastností, když není vybrán žádný objekt. Dále vytvoříme obdélník (najeté KM), o rozměrech 25x10mm a zaoblíme mu hrany (Panel vlastností) o 30%, vše je vidět níže na obrázku v panelu vlastností. Umístíme jej pomocí vodící linky. (Pokud se nepřichytávají objekty k lince, zvolíme Zobrazit- Přichytit k vodicím linkám.)

Zvolíme Nástroj Text, napíšeme libovolné 5ti místné číslo a umístíme do obdélníku. Velikost písma upravíme v Panelu vlastností na velikost, kterou mají číslice po obvodu. Nyní zvolíme Nástroj Tvar a písmo pravým dvojitým táhlem roztáhneme přes obdélník.

Nástrojem Ruční režim uděláme čáru ze středu kruhu přibližně ke 155 km, upravíme ji později. Vezmeme jeden z malých kroužků ve spodní části tachometru a přesuneme jej na střed velkého kruhu, při tažení stiskneme pravé tlačítko myši pro vytvoření duplikátu. Všechny čáry obdélníku a dva spodní kroužky nyní označíme, poklepeme vpravo dole na spodní okénko, týkající se obrysu a tloušťku obrysu změníme na 0,7 mm, v Paletce barev zvolíme 50% černou (šedou) barvu jak obrysu, tak výplně. Totéž provedeme s ručičkou tachometru a středovým kroužkem, jen zvolíme místo šedé oranžovou barvu.

Nyní vytvoříme kruh, ze středu, jehož poloměr bude stejný jako délka ručičky. V Panelu vlastností zvolíme Výseč. Nástrojem Tvar poté upravíme výseč, měla by začínat na ručičce tachometru a končit o 180° dále, tedy zhruba na 35 km/h.

V Panelu nástrojů dáme výseči Interaktivní výplň, v jejímž Panelu vlastností nastavíme Kónickou výplň. Střed výplně posuneme na střed kruhu, bílou barvu na spodní konec výseče (35 km) a černou na horní konec výseče (155 km), černou barvu změníme na světle oranžovou. Poté už jen zrušíme Obrys výseče a v Panelu vlastností změníme pořadí na "Dozadu".

Pokud budeme měnit výplň tachometru, budeme vždy muset změnit i jednu z barev výseče, ta je nyní bílá, pokud budeme měnit tachometr na šedou, také barva výseče bude na jednom konci šedá. Barvu výseče změníme kdykoliv ji vybereme nástrojem Interaktivní výplň.

Nyní už je pouze na vaší fantazii jak tachometr barevně upravit, aby se hodil k interiéru vozu. Můžeme také na internetu vyhledat znak nějakého automobilu, v našem případě to bude Škoda, vzít logo/znak a vložit jej do obrázku. Zvolíme Soubor- Importovat a najdeme logo na disku nebo – pokud je máme na internetu – můžeme použít kombinace kláves CTRL+C a CTRL+V.

Pokud nemá okolní barva loga stejnou barvu jako náš tachometr uděláme přes logo kruh, poté vybereme logo a zvolíme Efekty-Oříznutí PowerClip-Umístit do kontejneru. A klepneme na kruh. Zůstane nám logo, oříznuté kruhem, kterému můžeme měnit barvu a tloušťku obrysu. Logo tedy vezmeme a umístíme do tachometru podle libosti.

Zvolil jsem tmavou variantu tachometru, bílé číslice a čáry a logo umístil do spodní části. Na počítadle kilometrů je použita lineární výplň, která obsahuje tři barvy, dvě černé a uprostřed mezi nimi šedivá. Stejně, jako jsme dnes tvořili tento tachometr, by se vytvářel např. ciferník hodinek, budíku atd.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: