CorelDRAW a jeho čárové kódy - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Vektory

CorelDRAW a jeho čárové kódy

Čárový kód Barcode

27. června 2002, 00.00 | Už jste někdy zkusili udělat v Corelu čárový kód? A odpovídal výsledek tomu, co jste očekávali? V tomto článku si povíme, jak nastavit správný font, nebo jak změnit jeho barvu.

V CorelDRAW se o čárové kódy stará BarCode Wizard, který je součástí instalace celého balíku. Pozor, pokud jste při instalaci zvolili typická instalace, musíte si BarCode Wizard doinstalovat dodatečně.
Protože v našich zeměpisných šířkách je nejčastěji používaným čárovým kódem EAN-13, další řádky se budou věnovat jen jemu.

Vytvoření čárového kódu je poměrně jednoduché, stačí jen z nabídky Úpravy zvolit Vložit čárový kód.... Spustí se BarCode Wizard, jehož ovládání je poměrně snadné. Vyberete pouze požadovaný typ čárového kódu (EAN-13), zadáte odpovídající počet číslic (12) a je hotovo. Prakticky není třeba měnit žádné standardně nastavené hodnoty. Za zmínku stojí jen výška čáry, která udává výšku výsledného čárového kódu.


Corel BarCode Wizard, 3 kroky a máte čárový kód

Zhruba takovýto text se lze dočíst téměř v každé knížce o Corelu. Ale nikde už se nepíše, co dělat, když doplňkové číslice pod kódem nevypadají tak, jak by měly, jak změnit barvu pozadí nebo popředí, ani proč nelze výsledný kód otáčet.


Trocha teorie
Program pracuje na principu OLE, tudíž jej lze využít i v jiných programech, které umožňují vkládání OLE objektů (Excel, Word apod.). Bohužel to není až tak velká výhoda, jak by se mohlo zdát. Výsledný čárový kód je OLE objekt, takže veškerý jeho obsah má v rukou obslužná aplikace, v tomto případě BarCode Wizard. V Corelu mu lze bez potíží pouze proporčně měnit velikost, nebo jej přesunovat. Při neproporční změně, nebo otáčení (pouze volně, panel transformací je neaktivní) dostanete nepříliš potěšující výsledky. Jediným kladem zůstává možnost editace celého kódu pouhým poklepáním myši. Aktivuje se BarCode Wizard, takže změna číslic je otázkou okamžiku.


Příklady špatných výsledků transformace


Přenositelnost mezi různými verzemi Corelu
Dalo by se říci "žádná sláva". V Corelu 8 do souboru vkládáte objekt CorelBARCODE 8.0. Ovšem pokud tento soubor otevře uživatel Corelu 9, může se na čárový kód jen dívat, protože on vlastní pouze CorelBARCODE 9.0, který si s tím neporadí. Jedinou obranou je výsledný čárový kód převést do křivek (viz postup níže), čímž sice ztrácíte možnost editace, ale zase máte jistotu, že i v jiné verzi bude výsledek vypadat totožně.


Pokus o úpravu čárového kódu z Corelu verze 8 ve verzi 9


Font číslic
Font číslic nelze měnit. Na tom by nebylo nic zvláštního, přednastavený font (ocrb10n.ttf) obsahuje typizované číslice, až na jeden podstatný detail. V Corelu 8 se instaluje chybná verze fontu, a v Corelu 9 i 10 po instalaci tento font zcela schází (přestože je na instalačním CD), takže je nahrazen fontem Times New Roman, který není pro tento účel nejvhodnější (odporuje normě). Chybný font se projevuje posunutou první číslicí čárového kódu směrem doprava, takže zasahuje do kódu samého.


Vložený čárový kód po instalaci, Corel verze 8, 9 a 10

Řešení je prosté. Na ftp serveru Corelu je ke stažení korektní verze fontu ocrb10n.ttf. Stačí jen současný font odinstalovat a nainstalovat nový. Po této úpravě už čárový kód vypadá tak, jak má. Otázkou zůstává, proč je font zveřejněn jako oprava k verzi 9 (funguje i v Corelu 8) ale ve verzi 10 opět schází. Podle neověřených informací z druhé ruky, chystaná verze Corelu 11 po instalaci opět postrádá správný font.


Změna barvy
Měnit barvu popředí nebo pozadí nelze. Je pevně zadaná. Jediným řešením proto zůstává převedení celého objektu na křivky. Poté je možné měnit barvy dle libosti, ovšem je třeba mít na paměti, že ne všechny barvy budou odpovídat normám, a tudíž nemusejí být pro čtečku čárového kódu čitelné. Které barvy lze použít a proč se můžete dozvědět na oficiálních stránkách Sdružení EAN ČR, konkrétně zde (třetí odrážka), nebo také zde (odstavec 5.).


Převedení na křivky
Corel možnost převedení na křivky nenabízí, takže je třeba to nějak obejít. Způsobů existuje spousta, zmíním jen dva základní.
Prvním je zkopírovat kód do schránky a vložit zpět jako "metafile" (Úpravy -> Vložit jinak -> Obrázek (metasoubor)). Čárový kód převedený na křivky se vloží do středu stránky. Pokud pomocí klávesy Shift přidáte do výběru i původní objekt, stačí k umístění převedeného čárového kódu na původní pozici v dokumentu jen stisk kláves C a E. Samozřejmě nezapomeňte vymazat původní. Má to ovšem jednu malou vadu. Vložený objekt je v barevném modelu RGB, je tudíž třeba s tím počítat a případně jej přebarvit. Tento způsob je poměrně rychlý, při častém používání netrvá déle než 10 sekund. Pokud je ale v dokumentu více čárových kódů, je tento způsob nepohodlný a zdlouhavý.
Druhý, pro hromadné převádění vhodnější způsob, je export do některého z vektorových formátů (AI, PS, PDF) a následný import zpět. Lze použít postup zmiňovaný v tomto článku. Osobně preferuji export do PDF, jeho následné otevření (nikoliv import!) v Corelu + copy + paste. Převedené objekty zůstanou téměř na svém místě (± 0,1mm).
S převedeným čárovým kódem lze pracovat jako se skupinou křivek, libovolně jej otáčet i přebarvovat. V případě otevření souboru v jiné verzi Corelu bude výsledek shodný.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: