Novinky pro váš InDesign: Active Tables a ID2Office - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:testovaci

Novinky pro váš InDesign: Active Tables a ID2Office

Adobe InDesign 2011

8. června 2011, 00.00 | Společnost DTP Tools přišla na trh s ostrou verzí svého pluginu Active Tables, jenž dovoluje v rámci Adobe InDesignu provádět různé typy výpočtů ve stylu tabulkových procesorů. Společnost Recosoft pak pro InDesign začala nabízet plugin ID2Office, jenž dovoluje převádět dokumenty InDesignu do podoby dokumentů Wordu či PowerPointu.

Společnost DTP Tools přišla na trh s ostrou verzí svého pluginu Active Tables, jenž dovoluje v rámci Adobe InDesignu provádět různé typy výpočtů ve stylu tabulkových procesorů, a to nejen v tabulkách, ale i jakékoli jiné textové struktuře. Společnost Recosoft pak pro InDesign začala nabízet plugin ID2Office, jenž, jak již název naznačuje, dovoluje převádět dokumenty InDesignu do podoby dokumentů Microsoft Wordu či PowerPointu. Na oba tyto bezesporu zajímavé a inovativní produkty se blíže podíváme v našem článku.

DTP Tools Active Tables

Dobře známý tuzemský tvůrce pluginů InDesignu, společnost DTP Tools, zveřejnil v květnu první ostrou verzi svého řešení Active Tables. Jedná se o plugin, který v prostředí InDesignu CS3-CS5.5 dovoluje využít řadu výpočtů realizovaných jinak prostřednictvím tabulkových procesorů neboli spreadsheetů (Excel, Calc apod.). Výpočty jsou takto založeny na vzorcích, které lze nasadit nejen v tabulkách InDesignu (i napříč vícero tabulkami), ale i v libovolně formátovaném textovém obsahu. Vedle výpočtů se pak nabízí i možnost třídění sloupců a řádků tabulek.

Vzorce je možno rozdělit do tří skupin, na matematické, statistické a textové. Použít je lze například pro výpočty využívající Ludolfova čísla, stanovení minima, maxima či průměru skupiny čísel, určení absolutní hodnoty, spojování textových řetězců, převody mezi verzálkami a minuskulemi aj. K dispozici je i možnost nasazení podmínek a porovnání. Všechny vzorce vložené do dokumentu jsou pro rychlou editaci zobrazeny na panelu Formulas.

Plně pod kontrolou je formát výsledku aplikace vzorce (předdefinované či uživatelské formáty), odlišit lze takto například kladné či záporné hodnoty, nastavit různé formáty pro měny apod. Panel Names dovoluje definovat globální nebo pro zadaný rozsah specifické proměnné, jako je například DPH, převodní koeficient apod. Panel Tables pak poskytuje přehled všech tabulek v dokumentu a dovoluje zvolenou tabulku zvýraznit pomocí mřížky.

Active Tables jsou určitě užitečným produktem s všestranným využitím. Typickými oblastmi nasazení takto jsou dokumenty finanční povahy (výroční zprávy, faktury aj.), ceníky, katalogy, nabídkové letáky, výuková a odborná literatura či též periodika. Samozřejmě je ale otázkou, nakolik je obsah založený na výpočtech v kompetenci sazeče a nakolik by za něj měl spíše odpovídat zákazník-tvůrce podkladu.

Také je vhodné zmínit, že výpočty v dokumentech InDesignu nabízí například i WoodWing Software SmartLayout (499 euro) a též bezplatné skripty (Number Adjuster Steva Warehama, AddSelected Cells Davida Saunderse či AddSelectedCellsWithCurrency společnosti In-Tools), dále jsou pak k obdobnému účelu použitelné nástroje databázového a variabilního publikování. Active Tables jsou ale i v takto poměrně velké konkurenci zajímavé jak škálou nabízených možností, tak příznivou cenou 79 USD. Na stránkách výrobce se přitom ke stažení nabízí odpovídající trial verze daného produktu.

Recosoft ID2Office

Možnost převádět sofistikované a typograficky kvalitní layouty vytvořené v Adobe InDesignu do podoby dokumentů textového procesoru Microsoft Word či prezentačního programu PowerPoint se může leckterému uživateli z oblasti pre-pressu jevit jako poměrně zbytečná. Je ale třeba si uvědomit, že existuje řada scénářů, kdy se zdá být dosti užitečná. V případě Wordu jde typicky o zpětnou editaci původní publikace autorem či editorem za účelem nového vydání celého titulu nebo jeho vybrané části (ale nasazení redakčních editorů typu InCopy zde samozřejmě nabízí nesrovnatelně širší škálu možností). Co se PowerPointu týče, je možné si představit například prezentaci publikačního projektu klientům či využití hotového layoutu katalogu nebo brožury klientem-obchodníkem.

V obou případech lze použít zabudované možnosti InDesignu (export do různých textových formátů, včetně XML, v případě Wordu, výstup do PDF či obrázků v případě prezentací). Nyní se nicméně díky společnosti Recosoft (známé zejména řešením PDF2ID) nabízí prostřednictvím produktu ID2Office převod, slibující věrnější a rychlejší reprodukci dokumentu InDesignu s možností nativního zpracování obsahu ve výše zmíněných aplikacích.

ID2Office je pluginem InDesignu CS4-CS5.5. Výstup je možný do dokumentů Wordu a PowerPointu 2007-2011. Všechny relevantní parametry převodu kontroluje uživatel v rámci jediného převodního dialogu. Převod zohledňuje (v rámci možností určených rozdílnými vyjadřovacími schopnostmi daných aplikací) nastavení textu (odstavcové a znakové atributy), tabulek, obrázků (formát, rozlišení), vektorových objektů či řetězení rámečků, dále lze konvertovat přechody mezi stránkami nastavené v InDesignu na obdobné přechody PowerPointu. Určit pak lze i stránkový rozsah, na který se má převod vztahovat, možný je převod odpovídajících prázdných stránek InDesignu na stránky Office dokumentů.

ID2Office má šanci najít si své využití například ve vydavatelstvích periodik či katalogů či ještě více pak v reklamních agenturách a marketingových nebo obchodních odděleních firem. Cenové nastavení je ovšem dle našeho názoru poněkud přestřelené, neboť výrobce požaduje anuální platbu ve výši 199 USD. V dané souvislosti nám příjde poněkud nepochopitelné, že demoverze produktu je poskytována pouze na základě posouzení individuální žádosti.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: