MadeForLayers: pokročilá kontrola vrstev v InDesignu a Illustratoru - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


testovaci

MadeForLayers: pokročilá kontrola vrstev v InDesignu a Illustratoru

Adobe InDesign 2011

28. července 2011, 00.00 | Společnost Axaio Software přišla nedávno s pluginem, který významným způsobem rozšiřuje možnosti zpracování vrstev v InDesignu a Illustratoru, a to jak samostatně, tak v kombinaci s řešením MadeToPrint. Pokud pro tisk a elektronickou publikační produkci připravujete například jazykové, cenové či regionální mutace téže publikace, neměli byste MadeForLayers rozhodně přehlédnout.

Společnost Axaio Software (dceřiná společnost neméně známého výrobce Callas Software), známá zejména svým řešením pro pokročilou automatizaci tiskového i elektronického výstupu MadeToPrint, přichází v těchto dnech na trh s novým produktem MadeForLayers. Jak již název naznačuje, jedná se o řešení, mající podobu pluginu, jenž významným způsobem rozšiřuje možnosti práce s vrstvami v Adobe InDesignu a Illustratoru. Svým zaměřením příjde MadeForLayers vhod zejména na pracovištích pracujících s komplexními dokumenty a dokumentovými celky majícími vícero variant, tedy typicky ve vydavatelstvích periodik či katalogů, reklamních agenturách či též například odděleních korporátního designu.

K principům fungování

MadeForLayers dovoluje v podporovaných aplikacích ukládat kombinace vrstev v podobě pohledů (layer views). Tyto lze aplikovat na nový či existující dokument za účelem standardizace jeho struktury. Vybraný pohled může být nastaven coby výchozí, tj. určující viditelnost vrstev po otevření dokumentu. Pohled se vytváří uložením sestavy právě viditelných vrstev, přičemž jej lze kdykoliv upravit. K jednotlivým vrstvám pohledu lze s pomocí odpovídajících nástrojů přidat metadatové popisy, dovolující automatizované zpracování vrstev, resp. jejich obsahu různými workflow řešeními.

Ke správě pohledů a vrstev slouží v MadeForLayers příslušná paleta, jenž nabízí práci ve třech módech. Minimal view zde dovoluje rychle přepínat mezi pohledy, standard view umožňuje vedle toho vrstvy a pohledy spravovat (tvorba, editace, odstraňování), maximal view přidává možnost vkládání a úprav metadat.

madeforlayers1f.jpg

Možnosti nasazení

Nástroje MadeForLayers lze aplikovat při různých typech pre-pressového zpracování. Nejvíce nasnadě je asi zpracování vícejazyčných mutací publikací, kdy jednotlivé pohledy na vrstvy odpovídají jednotlivým jazykům – vytvořená přednastavení zde výrazně usnadňují editaci jednotlivých mutací a eliminují riziko chyb, daných zejména opomenutím úprav v určité mutaci při normálních nastaveních dokumentu.

Obdobně užitečné může být použití při tvorbě regionálních variant publikací typu prodejních brožur, katalogů, periodik apod. V daném případě lze v jednotlivých pohledech uchovávat například obsah pro různé regiony či cílové čtenářské nebo zákaznické skupiny. Rovněž se pak rozmanité možnosti nasazení nabízí i v případě tvorby obalů, kdy lze do pohledů na vrstvy logicky seskupovat informace spojené s komentováním a schvalováním jednotlivých variant obalu. Daným způsobem lze zohlednit například technický, marketingový či právní pohled na obal.

madeforlayers2f.jpg

Integrace s MadeToPrint

Možnosti MadeForLayers lze významně zužitkovat při nasazení s MadeToPrint, tedy výše již zmíněným pokročilým nástrojem Axaio Software pro automatizovaný tiskový či elektronický výstup. Jednotlivé pohledy na vrstvy je možno s pomocí MadeToPrint automatizovaně vytisknout (při použití zvolených přednastavení použitého tiskového driveru) či exportovat do požadovaného formátu, což opět významně urychluje výstup a eliminuje chybné zpracování (dané typicky nesprávnými nastaveními výstupních parametrů).

Při elektronickém výstupu lze využít libovolný formát podporovaný MadeToPrint, tedy například PDF, PS, EPS, IDML (dokumenty InDesignu kódované s pomocí XML), ePub, různé obrázkové formáty aj. Možné je takto automatické souběžné generování vícero výstupů pro jediný pohled – snadno, resp. bez nutnosti jakýchkoli manuálních manipulací lze takto generovat například tiskový výstup spolu s ePub publikací pro elektronické čtečky a tablety a PDF dokumentem pro webovou prezentaci. K dispozici je rovněž například i export všech pohledů do jediného PDF/X-4 dokumentu, což může významně usnadnit další zpracování dokumentu v tiskárně, jenž dokáže dokumenty daného typu zpracovat – vytvoření, přenos a výstup jediného souboru jsou zde rozhodně snazší, nežli generování PDF verzí pro každou mutaci s následnou potřebou zajistit korektní přenos a zpracování takto vzniklých souborů.

Podrobněji naznačuje způsob nasazení MadeForLayers například tento tutoriál z dílny Axaio Software.

Závěrem

MadeForLayers jsou k dispozici za 149 euro v případě jednouživatelské licence, licence pro pět uživatelů stojí 649 euro, desetiuživatelská licence je za 1 249 euro – víceuživatelské licence budou asi v případě MadeForLayers nejvíce nasnadě, neboť síla daného produktu vyniká zejména při práci na větších pracovištích, jenž vyžadují unifikaci svých workflow. Před koupí lze produkt samozřejmě otestovat prostřednictvím odpovídající 30denní demoverze. Různé možnosti nasazení, a to jak samostatného, tak v kombinaci s MadeToPrint ukazuje tato sada tutoriálů.

Celkově na nás MadeForLayers působí dojmem řešení, jenž má rozhodně šanci najít svou cílovou uživatelskou skupinu (viz úvod článku). A to i přesto, že v případě InDesignu i Illustratoru lze využít existující či vytvořit vlastní skripty, jenž dovolí více či méně komplexně realizovat obdobné zpracování vrstev, jaké umožňuje MadeForLayers.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: