Tektronix Phaser 850 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Stolní tiskárny

Tektronix Phaser 850

10. dubna 2000, 00.00 | V podrobné recenzi tohoto nového modelu se dozvíte, jak to vypadá s tiskem tuhými vosky a co můžet tato technologie přinést. Phaser 850 se nám opravdu líbil.

Jednou z novinek přicházejících na náš trh je tiskárna Tektronix Phaser 850. Zde jsou základní informace. Díky pochopení společnosti CDS jsme měli možnost tiskárnu více jak týden testovat v naší redakci. Navíc jsme Phaser 850 měli k dispozici na výstavě Interkamera 2000, od společnosti PS-Pro, takže jsme vytiskli dalších zhruba 300 digitálních fotografií. Podívejme se, čím nás tiskárna zaujala a v čem by ještě zasloužila vylepšit.

Balení
Phaser 850 Nový Phaser je dodáván včetně základní sady spotřebního materiálu, potřebné kabeláže a návodů (anglické). Tiskárna samotná je velice kompaktní a vybalení je velice rychlé. Přestože spotřební materiál není v žádném obalu je jeho založení zcela čisté a velice jednoduché. Poměrně zvláštní je použití krátkého propojovacího kabelu k paralelnímu portu, protože ten je vlastně redukcí ze speciálního konektoru na klasický Centronics. My jsme tiskárnu připojovali pomocí síťového rozhraní, takže jsme redukci ani nevyužili.

Instalace
Tiskárna přichází předkonfigurována od výrobce, přesto při použití v síti uživatelé začnou s konfigurací pomocí menu. Velice příjemný je velký podsvícený plně grafický displej. Na tom všechna menu krásně rolují a čitelnost je perfektní. Menu jsou sice pouze v angličtině, ale jsou přehledná, takže problémy s konfigurací jsou dost nepravděpodobné.
K tiskárně jsou dodávána dvě CD. Na prvním je velice ilustrativní multimediální prezentace, ve které se dozvíte o tiskárně prakticky vše. Na druhém je pak instalační program samotný. Při instalaci se nejprve najde síťová tiskárna, pokud je připojena přímo do sítě a následně se instalují ovladače. K tiskárně je dodáván jeden ovladač a to PostScriptový.

Technické parametry
Phaser 850 je následovníkem řady tiskáren používajících technologii tuhých vosků. To znamená, že barva je fixována ve speciálním vosku. Ten je před tiskem roztaven do kapalného stavu a na papíru opět tuhne. Tiskárna nabízí rozlišení 800 - 1.200dpi dle typu. Výpočetní výkon poskytuje 200Mhz RISC procesor, který má k dispozici od 32 do 256 MB operační paměti. U všech modelů je podporován tisk prostřednictvím Adobe PostScriptu 3 případně je k dispozici emulace PCL5 a HP GL. Komunikace s počítačem je možná prostřednictvím USB, ethernetu 10/100Mb a samozřejmě paralelního portu.
V nabídce jsou celkem tři modely. První 850N má rozlišení 800dpi, 32 MB operační paměti a nemá standardně duplex. Druhý model 850DP, který jsme testovali, má standardně duplex, plné rozlišení 1.200dpi a operační paměť 64MB. Nejvyšší model DX má 128 MB operační paměti, instalovaný 6 GB SCSI disk a přídavný podavač na 500 listů.

Ovladače
Ovladače jsou k dispozici pro všechny operační systémy Windows, samozřejmě pro MacOS a některé verze Unixu. My jsme testovali v prostředí Windows 98, kde jsou ovladače plně grafické a překvapivě jednoduché. Programátoři si vystačili pouze se třemi záložkami. Na první se nastavuje typ papíru, orientace a k tomu kvalita tisku. Druhá záložka je věnovaná správě barev a na poslední najdete průvodce pro případ chyby. Na první složce je vyobrazena tiskárna v aktuální konfiguraci a jsou zde zobrazovány všechny stavy tiskárny včetně informací vypisovaných na displeji. Nastavení je velmi zjednodušené a to i za cenu, že některá nastavení jsou skryta pod tlačítky. Prakticky vzato to základní vidíte hned a nastavení vyžadující znalosti z oblasti tisku jsou ukryta před běžnými uživateli.
Kromě ovladačů je k dispozici i web rozhraní tiskárny, pokud je připojena k síti. Pomocí běžného browseru nastavíte kompletně všechny parametry, zjistíte přesný stav tiskárny a dokonce můžete sledovat i všechny tištěné úlohy. K dispozici je i několikaúrovňové zajištění heslem, takže správce tiskárny může pohodlně sledovat náklady na tisk pro jednotlivé uživatele a přesto není nebezpečí změny nastavení. Tiskárna je schopna zcela přesně pro každou úlohu vyčíslit náklady na tisk.

Ovladače

Kvalita tisku
Najzajímavější je pochopitelně kvalita tisku. Phaser 850 nabízí plnobarevný tisk s vysokým leskem a netradiční strukturou. Vosk vytváří na médiu vrstvu, která dodává výstupu plastický vzhled. Barvy jsou velice jasné a výrazné. Díky zapékání dochází k dobrému spojování základních čtyř barev, takže rastr je patrný pouze u světlých odstínů. U plných barev se jednotlivé body slévají, takže tisk není tak ostrý jako laserový, zato působí přirozeněji. Celkově vzato je Phaser vhodný pro plnobarevé tisky grafickým motivů nebo fotografií. U dokumentů je kvalita sice vysoká, ale celkové podání je netradiční.
Barevné režimy Samostatnou kapitolou je správa barev. Systém TekColor byl k dispozici již u předchozích modelů a vždy si vysloužil vysoké hodnocení. Nabízí jak kalibraci s Pantone barvami, podporu ICC profilů a systému ColorSync v systému MasOS. Vzhledem k tomu, že tiskárna má velký tisknutelný gamut, může nabízet široký výběr barevných modelů. K dispozici jsou jak běžné systémy typu SWOP, SNAP, DIC, Euroscale či FujiProof, dále zde jsou sRGB a Vivid color pro dokumenty a nechybí ani plně automatické korekce. Při tisku digitálních fotografií bez úprav se nám nejvíce osvědčilo tovární nastavení s vypnutou automatickou korekcí, při kterém působily barvy nejpřirozenějším dojmem. U testovacích terčů a dokumentových předloh s jasnými barvami nejlépe fungovala automatika.

Praktické zkušenosti
Výrobce udává neuvěřitelnou rychlost až 14 plnobarených stran za minutu. V praxi jsme takové rychlosti nikdy nedosáhli, ale přesto jde o jednu z nejrychlejších barevných tiskáren, kterou jsme kdy testovali. Mnoho uživatelů ocení možnost založit médium o hmotnosti až 216 g/m2. Taková média lze vkládat pouze do ručního podavače. Ten nás na celé tiskárně zklamal asi nejvíce. Média se musejí vkládat jednotlivě a přesné založení je hodně problematické. Často se nám stávalo, že tiskárna vyžadovala přesnější založení papíru. V průběhu veletrhu jsme používali ruční podavač často a problémy jsme měli po celou dobu.
Ruční podavač je asi jedinou slabinou tiskárny. Netradiční je přístup k vypínání tiskárny. Výrobce doporučuje tiskárnu vypínat minimálně, protože po vychladutí vosku je potřeba pro aktivaci kompletní automatické čištění mechanismu, které se vyznačuje vysokou spotřebou vosku. Navíc trvá velmi dlouho, takže tiskárnu je lepší opravdu nevypínat. Naštěstí je spotřeba proudu v klidovém stavu minimální.

Hodnocení
Velice zajímavá je ekonomika tisku. Vzhledem k tomu, že černý inkoust je dodáván zdarma po celou životnost tiskárny, jsou náklady na tisk velmi nízké. Za tiskárnu samotnou zaplatíte od 130 do 228 tisíc korun. Investice to není nejmenší, ale pokud hledáte tiskárnu s kvalitním a levným barevným tiskem, tak se Phaser 850 vyplatí. Unikátní vzhled výstupu je u dokumentů zvláštní, ale u fotografií je velkou výhodou. Záleží na požadavcích uživatele, zda mu bude vyhovovat.

Relevantní články :
Digitální show v Praze
Digitální Interkamera 2000
Tektronix Phaser 850
Tektronix Phaser 740
Borůvkové tiskárny na míru.
Další barevná laserovka pod 40.000 Kč
Jak tisknout digitální fotografii?
Tektronix Phaser 840 Designer Edition
Quentin nabízí barevné tiskárny Tektronix

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: