Tektronix Phaser 850 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Stolní tiskárny

Tektronix Phaser 850

1. března 2000, 00.00 | Na český trh přichází nová velmi výkonná barevná tiskárna pro formát A4. 14 plnobarevných stran za minutu je opravdu úctyhodných!

Společnost Tektronix, kterou odkoupil Xerox, rozhodně nekončí a ani nemění svůj dosavadní produktový plán. Aspoň prozatím tomu tak je a nová tiskárna Phaser 850 je toho jasným důkazem. Tento model byl celosvětově představen na konci ledna letošního roku. Na Cebitu jsme měli možnost jej vidět v praxi včetně výstupu a nyní jej společnost PS.Pro uvádí i na náš trh.

Technické parametry
Phaser 850 Phaser 850 je barevné tiskárna formátu A4 používající pro tisk tuhý inkoust. Tiskárna vychází ze svých předchůdců jak konstrukčně, tak i po stránce tiskového mechanismu. To znamená, že nabízí jak černobílý, tak i plnobarevný tisk do formátu A4. Unikátní je zvýšený výkon, kterým se tiskárna může pochlubit. Jak výrobce uvádí, je tiskárna s 14 plnobarevnými stránkami za minutu, nejen nejrychlejší v produktové řadě, ale jednou z nejrychlejších na českém trhu vůbec. Můžeme potvrdit, že v uvedené cenové kategorii jsme na Cebitu našli jen minimum konkurentů nabízejících stejný nebo vyšší výkon. Nový RISC procesor s taktovou frekvencí 200 Mhz zajišťuje dostatečně rychlé zpracování dat, takže první stránka je vytištěna již za 15 sekund.
Po stránce konektivity je tiskárna také velmi zajímavá. Standardně nabízí vše potřebné. Klasický paralelní port, USB rozhraní a ethernet adaptér 10/100 MB. Komunikace se odehrává buď v jazyce Adobe PostScript 3 nebo v emulaci PCL 5C nebo HP-GL. Ovladače jsou k dispozici pro všechny operační systémy Windows, včetně verze 2000, tak i pro MacOS.

Kvalita tisku
Phaser 850 Na veletrhu Cebit jsme měli možnost vidět tiskárnu v akci. Musím přiznat, že subjektivně byl výstup asi nejlepší z celé řady Phaser a díky technologii tuhého inkoustu převyšovala kvalita většinu konkurence. Rozlišení 1200 dpi představuje dobrý základ velice přesného a ostrého tisku. Tuhý inkoust navíc produkuje velice živé a plné barvy, takže výsledný dojem je lepší než u laserového tisku. Zejména u sytých odstínů barev si tiskárna zasloužila nejvyšší hodnocení.
O správu barev se stará systém TekColor, který vychází z ICC profilů a plně spolupracuje se systémem ColorSync na počítačích Macintosh či dalším ICM systémy. Na ukázkových terčích, které jsme měli možnost bohužel pouze opticky posoudit, byly výsledky dobré, ale pro přesnější hodnocení si tiskárnu ještě vypůjčíme do redakčního testu.

Ekonomika
K dispozici jsou celkem tři modely. První je 850N, který je sice cenově velmi zajímavý, ale je dost technicky ochuzen. Nabízí pouze 32 MB operační paměti, základní podavač a nemá instalován ani hard disk, ani duplex. Navíc má omezené rozlišení na pouhých 800 dpi. To model 850DP je už jiné kafe. Rozlišení plných 1200dpi, operační paměť 64 MB a duplex ve standardní výbavě. A nejvyšší model DX má ještě zdvojnásobenou kapacitu paměti, instalovaný 6 GB SCSI disk a druhý velkokapacitní podavač.
Cena modelu 850N je necelých 125.000Kč, Model 850DP stojí 174.000Kč a za nejvyšší Phaser 850DX zaplatíte 225.000Kč. Pro přesnost je ještě nutné zmínit bezplatné dodávky černého inkoustu a velmi nízké náklady na barevný tisk. Podle výrobce se typicky pohybují do 3 Kč na běžnou tiskovou stránku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: