Svět se stává osmibarevný - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Stolní tiskárny

Svět se stává osmibarevný

8. září 2000, 00.00 | Po čtyřbarevných a šestibarevných velkoformátových tiskárnách přichází na trh osmibarevné. Jak mohou takové tiskárny vypadat se podíváme v následujícím článku.

Že v poslední době zuří boj mezi klasickými a moderními, potažmo digitálními, tiskovými technologiemi není pochyb. Do tohoto boje v poslední době začínají zasahovat velkoformátové tiskárny, které dokáží tisknout až osmi barvami (octachrome). Takové typy tiskáren byly představeny i na letošním Seyboldu. První, které si v tomto článku představíme, jsou dvě velkoformátové piezoelektrické tiskárny třídy Hi-Fi JET PRO od společnosti Roland - FJ-400 a FJ-500. Další popisovanou novinkou je pak velkoformátová thermal-jet tiskárna NovaJet 850 od společnosti Encad. Největší devizou obou těchto výrobků je bezesporu vysoké rozlišení a právě osmibarevný tisk (CMYK + OG + LcLm).

FJ-400/500
Stroje FJ-400 a FJ-500 jsou po technické stránce shodné. Rozdíl mezi nimi je pouze ve šíři potiskovaného materiálu. FJ-500 tiskne v šíři 131,5 cm (52"), naproti tomu FJ-400 maximálně do šíře 108 cm (42"). To co činí tyto tiskárny zajímavým je ale především práce s barvou. Tiskárny nabízí možnost tisknout v několika barevných kombinacích. První variantou je klasický tisk za použití CMYK barev. K barvám CMYK lze přidat světle azurovou (Lc - light cyan) a světle purpurovou (Lm - light magenta), která zajistí větší věrnost barev (resp. rozšíří barevný gamut) a rozšíří možnosti rastrování. Druhou možností je tisk pomocí hexachromu, tedy CMYK plus oranžová (O) a zelená (G), čímž se také rozšíří barevný gamut, ale trochu jiným směrem než za použití LC a Lm barev. Třetí možností je přidání k hexachromu barvy Lc a Lm čímž vznikne kýžený osmi barevný tisk - octachorme. Mimo to lze na tiskárnách tisknout i dvěmi sadami CMYK barev současně. Tím se sice nezvýší kvalita barevnosti, ale zato stroj dosahuje vyšší produktivity. Dalším krokem ke zkvalitnění barevné reprodukce je používání kapek o třech velikostech, přičemž se vždy dvě kapky přetiskují. Vzniká tedy devět možných kombinací (malý bod/velký bod, střední/malý…) a to rozšiřuje množství použitelných odstínů. Za zmínku jistě stojí, že tyto tiskárny by měly umět věrně napodobit cca 97% barev z PANTONE Matchning System a, že by výdržnost barev v interiéru měla dosahovat až 120 let.

Důležitým nástrojem pro dosažením kvalitního tisku je tisková hlava. Ty jsou v FJ400/500 dvě, piezoelektrické, s 96 tryskami. Pomocí nových tiskových hlav se dosahuje maximální rozlišení 1400x1400 dpi, nebo menší (540 x 360 dpi, 720 x 720 dpi, 1080 x 1080). Logicky je na použitém rozlišení závislá výsledná rychlost. Ta činí při 540x360 dpi a nízké kvalitě tisku (draft) 11,92 m2/h (127 sf/hr), naopak při nejvyšším rozlišení (1400x1400dpi) a nejvyšší fotorealistické kvalitě (Variable Photo) pouze 0,56 m2/h (resp. 6sf/hr). Rovněž druh inkoustů je volitelný. K dispozici jsou buď UV-stálé pigmentové inkousty (CMYK, OG, LmLc) s obsahem cartridge 220cc, nebo dye inkousty (ty pouze pro CMYK) také s obsahem zásobníku 220 cc. Těmito inkousty je možné potiskovat papír, plastické fólie (PVC, vinyl, apod.) a látku.

Společně s tiskárnou je dodáván softwarový RIP - ColorChoice RIP v. 4. 0. od firmy Roland. ColorChoice RIP v. 4. 0 je speciálně uzpůsoben pro FJ400/500, takže podporuje tisk ve všech, výše uvedených barevných kombinací. K tomu standardně podporuje PostScript 3, umí vytvářet a pracovat ICC profily a dokáže simultánně tisknout a ripovat data pro další zakázku. Tiskárny jsou přístupné přes paralelní port (ECP, rychlost 750 kb/s) nebo přes Ethernet TCP/IP (port 10/100-Base TX s rychlostí 1,1 Mb/s).

Kvalitnímu tisku odpovídá i cena, která na americkém trhu činí bezmála 18 000 dolarů za FJ 400, nebo 20 000 dolarů za FJ 500. V Evropě budou tyto tiskárny představeny poprvé na veletrzích Photokina v Kolíně na Rýnem a Sign v Paříží, které proběhnou koncem měsíce září. Podle předpokladu by se tedy mohly tyto výrobky v ČR objevit koncem listopadu. Bližší informace jsou k dispozici na adrese www.rolanddga.com.

NovaJet 850
Velkoformátová thermal-jet tiskárna NovaJet 850 se dodává, stejně jako tiskárny od Rolandu, pro dva formáty. A sice pro šíři 108 cm (42") a 152 cm (60"). Co se týká barevnosti, používá opět technologii octachrome. Tedy rovněž CMYK + oranžovou (O) a zelenou (G) plus světle azurovou (Lc) a purpurovou (Lm). To s sebou přináší již zmíněné výhody, především rozšíření barevného gamutu. Pro přenos barev na potiskovaný materiál je k dispozici osm hlav s 208 tryskami (přičemž je použita technologie kontinuálního tisku). Tyto hlavy jsou propojeny dvanácti trubičkami pro přívod barev, což umožňuje plynule měnit zásobníky, aniž by bylo nutné zastavovat stroj. Vždy totiž pracují dvě sady po čtyřech zásobnících a jednu sadu čtyř zásobníků je možné dle potřeby doplňovat a posléze zaměnit za pracující sadu. Tiskárny mohou tisknout jak octachromem (osmi barevně) tak dvakrát čtyřbarvou (2 x CMYK), čímž se zvýší rychlost tisku. Ta je, s ohledem na použitou kvalitu obrazu následující: Při nejnižší kvalitě (production) a použití 2 x CMYK je rychlost tisku 12,4m2/h (132 sf/h). Naopak při nejvyšší fotokvalitě (photo) a použití octachromu je rychlost 5,8 m2/h (62 sf/h). Oba tyto údaje odpovídají tisku s rozlišením 600 x 600 dpi (resp. 300 x 300 dpi adresovatelné), jež je také maximální možným rozlišením. Pro zlepšení kvality výsledného obrazu je v tiskárně implementována technologie MicroBurst, která optimalizuje a kontroluje elektrické impulsy. Pro tisk může uživatel volit mezi dvěma různými druhy inkoustů, pigmentovými a dye (typové řady inkoustů je GX, GS Plus, GO Ink). Zásobníky na inkousty jsou dosti veliké (500 ml), takže se nemusí tak často kontrolovat a měnit.

Ve výběru potiskovaných materiálů lze, stejně jako u Rolandů, nalézt papír, plasty a látky, je ovšem potřeba zvolit ten pravý inkoust. Výhodou je implementovaný sušící systém (Dynamic Thermal Drying System), který umožní rychlou distribuci vytištěného archu. Rovnou s tiskárnou je dodáván tiskový server s procesorem PowerPC a 64 MB RAM (rozšiřitelné až na 256 MB), který je přes port 10/100base-T připojeny na síť Ethernet. Tiskárna je schopna produkovat rastry ve formátu EN-RTL, HP-RTL, HP/GL-2 a vektory ve formátu HP-GL/2.

Bližší informace o tiskárně Encad najdete na adrese www.encad.com, bohužel výrobce neudává cenu svého výrobku, asi zřejmě proto, že výrobek je zatím pouze předváděn. A co se týká distribuce v České republice, stroj by měl být k dispozici koncem tohoto roku a ani sám český zástupce nezná jeho cenu.

Hodnocení
Komu jsou tedy octachromové tiskárny určeny? Především zákazníkům, kteří potřebují získat vysoce kvalitní tisk. O něco kvalitnější tisk zřejmě získají zákazníci při tisku ze strojů firmy Roland, naopak rychleji budou tisknout pomocí strojů Encad, jednak díky implementovanmu sušícímu systému (ten mimo jiné dovoluje vytvořit až 200% pokrytí archu) a jednak díky vyššímu počtu trysek v hlavě. Komu co vyhovuje, ať se rozhodne sám.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: