Sony DPP - M55 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Stolní tiskárny

Sony DPP - M55

2. března 1998, 00.00 | Když jsem tuto tiskárnu poprvé spatřil, začali se mi honit hlavou různé nepěkné výrazy. Ptáte se proč ? Protože jsem si myslel, že jsem omylem dostal tiskárnu Olympus P-300E. Tyto dvě tiskárny se v mnohém liší, ale design to není.

 

Na náš redakční stůl se dostala sublimační tiskárna Sony DPP - M55. Vděčíme za to opět firmě Elvia Pro, která nám ji laskavě zapůjčila na krátký test.

Sony DPP-M55

Design a balení
Když jsem tuto tiskárnu poprvé spatřil, začali se mi honit hlavou různé nepěkné výrazy. Ptáte se proč ? Protože jsem si myslel, že jsem omylem dostal tiskárnu Olympus P-300E. Tyto dvě tiskárny se v mnohém liší, ale design to není. Nebudu zde spekulovat, která tiskárna byla první, kdo který díl vyrábí, prostě jsou si velice podobné. Jinak co se týče balení, naleznete v něm tiskárnu, napájecí kabel, CD, návod pouze cizojazyčný, papíry a kartridž. Design je poměrně jednoduchý, ale velice účelný. Rozměry 130 x 100 x 236 mm.

Technologie
Tato tiskárna je maloformátová termosublimační tiskárna. To znamená, že barva je přenášena z kartridže termosublimací na speciální papír. Kartridž je v podstatě plastová páska šířky stejné jako tištěný formát, z které se barva přenáší na papír. Tisk probíhá v YCM barvách a to pro každou barvu ve zvláštním průchodu. To znamená, že papír prochází tiskárnou třikrát. Tiskárna disponuje rozlišením 144 dpi. Tato hodnota možná působí, jako poddimenzovaná, ale přesně odpovídá rozlišení fotoaparátů Sony ( 640 x 480 bodů ). Hloubka barev je klasických 24 bitů ( 16 mil. Barev ).

Tisk
Jak už jsem řekl tisk probíhá ve třech průchodech. Výrobce udává rychlost 70 sekund na snímek. To je rychlost samotného tisku, bez přenosu dat. Takže reálně trvá tisk při spojení přes paralelní port asi 2,5 minuty. Tisková plocha je 113 x 85 mm na papíře o rozměrech 141 x 100 mm.
Jako spotřební materiál se dokupuje kartridž a papíry. Standardně v balení po 25 kusech. Cena jedné fotografie vychází zhruba na 20 Kč, což je ve srovnání s klasickou fotografií hodně, ale ve srovnání s inkoustovým foto tiskem poměrně dobrá.
Tisk je možný pomocí tří rozhraní. První je klasický paralelní port. Ten uživatelé PC důvěrně znají. A co víc, ovladače jsou zcela standardní, takže lze tuto tiskárničku použít třeba na tisk dopisů z Wordu. ( Vřele nedoporučuji postrádá to logiku, ale jde to. ) Samozřejmě i z libovolného grafického programu pod Windows.
Druhou možností pro přívržence Meků je Local Talk. Zde platí to samé včetně Wordu.
Poslední a asi nejzajímavější možností je tisk přímo z fotoaparátu pomocí infra portu. Z toho je vidět, že majitelé Mavik mají tak trochu smůlu a pro tisk musejí použít počítač. Zato majitelé DSC-F1 jen namíří porty proti sobě a tisknou o sto šest.

Software
Na přiloženém CD najdete ovladače pro tiskárnu a potom program určený pro drobné úpravy fotografií a jejich tisk. Jeho možnosti jsou poměrně omezené, ale mnoho uživatelů by je asi užilo. Zde však musím varovat. Na mém počítači jsem měl s tímto programem potíže. Fungoval korektně, ale při tisku došlo k záměně, vynechání nebo posunu barev, podle toho, jak se mu zrovna zlíbilo. Protože jsme měli tiskárnu na opravdu krátkou dobu, neměl jsem dost času zjistit důvod, ale s ostatními aplikacemi nebyl problém. Hold Adobe PhotoShop je jednička. Asi jsem špatně nainstaloval, přesto dost dobře nechápu proč nativní Sony aplikace neuměla, co všechny ostatní zvládly bez problémů.

Závěr
Tiskárna tiskne poměrně pěkně. Sublimační tisk je vždy velice pěkný, barvy živé a celkový dojem vynikající. Přeci jenom je znát, že výsledným snímkům chybí větší rozlišení, takže se ztrácení detaily, ale s rozlišením 640 na 480 bodů nelze dělat zázraky. Rozhodně výstup působí kreativně a při tomto rozlišení nepoměrně lépe, než u inkoustových tiskáren. Za relativní kvalitu zaplatíte cenou přístroje, která je vzhledem k formátu poměrně vysoká. Jinak mezi sublimačními tiskárnami je 20.000 Kč vč. DPH spíše dolní cenová hladina.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: