Šestibarevný ink-jetový tisk pro Hexachrom? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Stolní tiskárny

Šestibarevný ink-jetový tisk pro Hexachrom?

27. května 1999, 00.00 | Představujeme velkoformátový ink-jetový tiskový stroj, který dokáže tisknout s náhledovou kvalitou. Co všechno může dokázat inkoust?

Inkoustový tisk zažívá v posledním desetiletí bouřlivý rozvoj. Už několik let jsou nabízeny i velkoformátové stroje pro plnobarevný inkoustový tisk, určený nejen do interiéru, ale i pro exteriérové použití. Novinkou loňského roku jsou pak inkoustové tiskárny tisknoucí šesti Hi-Fi barvami, místo klasických čtyř. Dnes vám přestavíme systém Hi-Fi JET a stroje Roland FJ-50 a FJ-40, které byly systémem šestibarevného Hi-Fi tisku vybaveny jako první. Stroje svým uvedením opět posunuly možnosti velkoformátového inkoustového tisku, například i pro využití v klasických tiskárnách pro tisk malonákladových tiskovin libovolných formátů.

FJ 50 Technologie Hi-Fi JET využívá piezo-elektrický inkoustový tisk a nabízí rozlišení až 1 440 x 720 DPI při použití dvou šestibarevných systémů. Tiskárny nabízejí celou řadu rozlišení od 180 dpi až po zmíněných 1 440 dpi, které představují absolutní světovou špičku. Přesto mají i nižší rozlišení svoje opodstatnění, neboť šestibarevný tisk nabízí opticky mnohem lepší výsledky, než klasický tisk barvami CMYK. Nižší rozlišení zvyšuje pochopitelně rychlost tisku a znamená úsporu nákladů. Z tohoto pohledu je jasné, že ne každá zakázka bude tištěna právě v maximálním rozlišení a při výběru tiskáren se nelze řídit pouze tímto technickým parametrem. U strojů Roland FJ-50 a FJ-40 si může navíc uživatel vybrat ze dvou barevných systémů a zvolit tak optimální barevný prostor odpovídající tištěnému motivu. První možností je využít barevné schéma CMYKLcLm, kde světlé odstíny Lc (světle modrá) a Lm (světle purpurová) rozšiřují tisknutelné spektrum barev a navíc umožňují tisk opticky jemnějšího rastru. Díky této kombinaci jsou zejména barevné přechody, světlé barvy, odlesky a pleťové barvy mnohem hladší, než při klasickém čtyřbarevném tisku. Druhou možností je použít barevný systém CMYKOrGr, kde jsou přidány oranžová a zelená barva. Tato kombinace umožňuje mnohem jasnější tisk barev, tzv. HEXACHROME a rozšiřuje tisknutelné spektrum o jinak těžko reprodukovatelné barvy.
Z úvodu je patrné, že šestibarevný tisk je u inkoustových tiskáren perspektivní technologií, protože plné spektrum barev je dosahováno rastrováním několika základních barev, nikoli jejich mícháním (jako např. při tisku přímými barvami u klasického tisku). A větší počet barev nabízí výrazně lepší možnosti pro rastrové technologie.

Nejen do interiéru
Velkoformátové tiskové stroje se tradičně využívají i pro exteriérové použití, kde však musí čelit nepříznivým vlivům počasí. Jsou v podstatě dvě možnosti, jak docílit stálosti a odolnosti tisku pro exteriérové použití. Tou první je laminace, která je pochopitelně nákladná a přináší i některé další technické nevýhody. Druhou možností je pigmentový tisk na speciální média a právě použití hustších pigmentových inkoustů je jednou z výhod piezo hlav, kterými jsou stroje Roland FJ-50 a FJ-40 vybaveny. Pigmentové inkousty jsou světlostálé a omezeně i vodostálé. Samozřejmě, že obrovskou roli při inkoustovém tisku hraje druh použitého média. Tiskárny Roland kromě lesklých a matných papíru mohou tisknout i na speciální PET a PVC média, plátno či látku a Backlit papíry určené pro světelné reklamy. Pro docílení optimálních výsledků je nutná správná kombinace použitého inkoustu a média, takže se tisk stává občas alchymií. Pochopitelně však , že druhou stranou mince je cena, která je často tím prvním limitem určujícím možnosti.

Jak velký tisk?
Obě velkoformátové tiskárny používají podávání papíru z role. Neznamená to, že nelze použít také volné listy, ale jejich zakládání je nutno provést ručně. Verze FJ-40 může tisknout na pás o šíři až 1 066 mm (42 palců), verze FJ-50 nabízí šířku až 1 320mm (52palců). Minimální podávaná šíře je 210 mm, takže lze zpracovávat nejen různé šíře materiálu, ale i zbytky. Díky polohovatelné hlavě lze požít různé tloušťky média až do 1 mm. V případě potřeby je možné volitelně dokoupit i motorový navíječ potištěného média.
Ve výbavě stroje nechybí senzory na měření polohy a rozměrů použitého papíru, nůž pro ořez či ukazatele stavu inkoustu pro každou inkoustovou náplň zvlášť. Jedná se o běžný komfort nabízený stroji této kategorie.
Při využití pro velkoformátové tisky je velice důležitá rychlost tisku, která určuje efektivitu práce. Zde pochopitelně záleží na zvoleném rozlišení a počtu průchodů hlavy na jeden řádek. Výrobce udává maximální rychlost 6 minut 48 sekund na m2 při jednoprůchodovém tisku 180 dpi. Při maximální kvalitě (1440dpi/16 průchodů) rychlost klesá až na 117 minut 44 sekund na m2. Jak sami vidíte, pro optimální produktivitu odpovídající požadavkům na výstupní tisk je důležité zvolit optimální nastavení tisku. Nastavit lze kromě rozlišení i počet průchodů a směr tisku. Při použití srovnatelných parametrů lze stroje hodnotit jako rychlé, pokud použijete maximální kvalitu, pak se musíte smířit s časovou náročností.

Bez RIPu ani ránu
Zatím jsme se věnovali pouze tiskárnám samotným, ale to by byl pohled velice úzký. Součástí dodávky je i originální softwarový RIP distribuovaný pod označením ColorChoice. Ten je nabízen jak pro platformu Windows, tak i Macintosh. Jedná se o RIP s podporou pro Adobe PostScript 3 a vestavěnou správou barev. Právě správa barev hraje velkou roli vzhledem k možnosti použití dvou různých barevných systémů. Společnost Roland dodává ICC profily pro všechny kombinace inkoustů a dodávaných médií, což je základem pro záruku barevné věrnosti. V ovladači nechybí možnost dalších kalibrací, takže výstup je na úrovni poměrně slušného nátisku. Ano, tyto velkoformátové stroje lze s trochou tolerance použít i jako nátisková zařízení, což je netradiční možnost. Technologie tisku je tak pokročilá, že opravdu lze tyto stroje považovat za možnou variantu nátisku.

Hodnocení
Stroje FJ-40 a FJ-50 se liší pouze šíří tisku. Oba nabízejí v maximálním rozlišení kvalitu nátisku, což je u velkoformátových zařízení netradiční. Kvalita díky vysokému rozlišení a hexachromatickému tisku je opravdu vysoká, i když v praxi se zřejmě bude maximální nastavení používat jen zřídka. Mnohem častější zřejmě bude využití spojení nižšího rozlišení s šetibarevným tiskem, které opticky přináší velice dobré a hlavně mnohem ekonomičtější výsledky. Ceny za potištění m2 pochopitelně záleží na nastavení, distributor udává 235 Kč při použití pigmentového inkoustu a rozlišení 360 DPI, jehož optické výsledky jsou minimálně srovnatelné s klasickým čtyřbarevným tiskem při 600 DPI. Stroje samotné se prodávají za 429 resp. 499 tisíc korun bez DPH.



Článek byl převzat z květnového čísla polygrafického měsíčníku Svět tisku.
Svět tisku obsahuje 82 stran informací a je distribuován pouze formou přeplatného za 49,- Kč. Neváhejte proto a předplaťte si časopis tímto formulářem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: