Rychlý SOHO inkjet Lexmark Z45se - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Stolní tiskárny

Rychlý SOHO inkjet Lexmark Z45se

17. prosince 2002, 00.00 | V low-end kategorii tiskáren do 5 000 Kč je na českém trhu nepřeberné množství modelů, které si jsou po stránce technických vlastností velice podobné. Lexmark Z45se vybočuje svoji rychlostí.

V low-end kategorii tiskáren do 5 000 Kč je na českém trhu nepřeberné množství modelů, které si jsou po stránce technických vlastností velice podobné. Při vlastním výběru tiskárny pak hraje roli jak sympatie k té které značce, tak skutečnost, zda se určitý model v něčem liší od svých konkurentů a nabídne více pověstné "přidané hodnoty" za stejné peníze. Abychom vám tento výběr ulehčili, recenzujeme na Grafice čas od času kromě "vyšších" modelů tiskáren i ty nižší, které některým svým řešením vybočují z řady ostatních modelů. U dnes recenzované tiskárny Lexmark Z45se je to především rychlost tisku, která není běžná ani u tiskáren o třídu výše. I to může při výběru hrát důležitou roli stejně jako kvalita tisku či jiné parametry. Koncepčně patří tato tiskárna do řady „Z“, tedy určené pro uživatele z řad domácností či firem, kde není poptávka po tisku mnoha stovek listů papírů denně.

Design a balení
Vzhledově tiskárna odpovídá přesně tomu, kam je primárně určená. Oblé tvary a kombinace světle šedivé a černé na vašem stole nebudou rušit a naopak neutrální dojem nikoho neurazí. Na druhou stranu očekávali bychom na dnešní dobu přeci jen zajímavější vzhled, v tomto směru konkurence nabízí více a tendence v designu periferií směřují řekněme k efektnímu designu. Vstupní podavač, jak je v této třídě tiskáren obvyklé, se nachází v horní zadní části tiskárny. Často kritizované umístnění výstupního zásobníku v dolní části tiskárny, který jinak zabírá další prostor na stole, je naštěstí zasouvací, takže při nečinnosti ho lze schovat a můžete uvolněný prostor využít k jiným účelům.
Velikost tiskárny je 445 mm x 516 mm x 275.5 mm při vysunutých podavačích papíru, hmotnost pak 2,56Kg. Tiskárna je Windows/ Mac kompatibilní.

Technologie tisku
Tato tiskárna patří do skupiny inkoustových tiskáren s možností foto tisku. Technologie tisku je termální inkoustová s nejvyšším dosažitelným rozlišením 2400 x 1200dpi, respektive 4800 x 1200dpi v případě použití foto papíru, bez ohledu na to, zda použijete foto náplň či ne, ta jen zlepší kvalitu barev. Foto tisku dosáhneme výměnou černé náplně za speciální foto náplň. U této tiskárny je k míchání barev použito 6 odstínů, tedy základní CMYK a dva světlé odstíny, které zaručují kvalitní tisk také ve světlé škále barevného spektra.

Tisk
Díky vysokému rozlišení podává tiskárna pěkné výsledky jak v černobílém, tak barevném tisku. Samozřejmě že můžeme diskutovat o tečkách ve světlých plochách či ne úplně dokonalé černé, ale od tiskárny, určené pro SOHO trh nemůžeme čekat zázraky. Pokud se rozhodnete pro foto tisk, je nutné dbát na dobrý výběr tiskového materiálu, kdy v tomto případě můžete dosahovat skutečně pěkného tisku výrazných a živých barev. Jak již bylo řečeno, za předpokladu, že tiskárna si s mediem bude rozumět, ne vždy to tak ale je. Ani to však není takový problém, firma Lexmark dodává různé druhy speciálních papírů a folií včetně lesklých papírů pro fototisk.
Nyní se dostáváme k bodu, kde tento model skutečně kraluje. Výrobcem udávaných hodnot 15-16 stran za minutu v černobílém a 8 stran v barevném režimu jsme sice nedosáhli v reálném provozu, ale i tak je tiskárna velice rychlá a ve své třídě konkurenci o mnoho předčí. S tiskárnou můžete podle údajů výrobce vytisknout až 3 000 listů za měsíc. Otázkou je, zda je to v takovém objemu ekonomické a nevyplatí se raději investovat do jiné technologie tisku (laser).

Software
Na přiložených cd nalezneme ovladače, obslužný software a manuál. Ovladače jsou určeny pro Windows9x/2000/Xp a Mac/OS. Protože tiskárna je s počítačem propojena přes USB (u modelu Z45se dokonce USB2.0), je instalace rychlá a bezproblémová. Obslužný software tiskárny pomůže nainstalovat inkoustové náplně, základní nastavení tiskárny a zobrazuje stav inkoustu v náplních. V menu tohoto programu můžete nastavovat různé pokročilejší možnosti tisku podle aktuálních potřeb, i když nečekejte, že nad kvalitou tisku a správou barev budete mít plnou kontrolu.

Ne za úplně šťastné považuji hardwarové nároky pro běh tiskárny, které činí pro paměť minimálně 64 MB a pro CPU nejméně Pentium 200. V praxi to znamená, že s 32MB ram skutečně tisk neproběhne.

Dobrou volbou je navštívit server Lexmarku a stáhnout poslední verze ovladačů a obslužného softwaru.

Praxe
Podavač papíru podává listy přesně a nevyskytl se případ, kdy by došlo k muchlání papíru při zavádění. Tiskárna je však poněkud hlučnější než její kolegyně z řad konkurence, ale to je spíše subjektivní pocit. K dispozici jsou české ovladače a český manuál. Jak již bylo naznačeno, tiskárna má poněkud větší systémové nároky, takže hlavně v případě tisku barevných fotografií na slabším hardwaru si na zpracování a vlastní tisk počkáme. Veškeré operace se samotnou tiskárnou, jako je instalace náplní, zapojení a manipulaci s podavači zvládne úplný laik, v tomto směru jsme nenarazili skutečně na žádný problém.

Závěr
S cenou 2 900 Kč bez DPH nabízí tiskárna Lexmark Z45se ve své třídě nadmíru rychlý tisk, český manuál a lokalizované ovladače. I když hlavně na barevném tisku lze najít škraloup horší kvality, tiskárna podává standardní výstup a za použití vyzkoušených speciálních medií je zvláště kvalita tisku fotografií výborná. Na našem trhu mají tiskárny Lexmark dlouholetou tradici, takže své příznivce si "Z45" jistě najde.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: