Road Runnner - tiskárny Canon řady iR - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Stolní tiskárny

Road Runnner - tiskárny Canon řady iR

3. října 2001, 00.00 | V těchto dnech uvedl Canon na český trh řadu tiskáren řady iR. Jedná se o černobílé stroje s vyšším výkonem a vlastním ripem.

Řada tiskáren iR zahrnuje čtyři nové modely, a pokud budeme počítat i modely dříve uvedené, bude jich celkem šest. Jednotlivé modely zasahují do různých segmentů a doplňují, případně nahrazují, stávající modely GP. Abychom nezapomněli, iR znamená Image Runner.


Segment 2
Jedná se o oblast s rychlostí tisku 20-40 stran za minutu. Tady byla nahrazena téměř celá řada GP, zůstal pouze model GP 405, tedy model s rychlostí 40 stran za minutu. Také nové modely mají mnemotechnické názvy: iR2200, iR2800 a iR3300, první dvě čísla znamenají počet stránek za minutu.


Canon iR2800

Celá tato skupina "tiskáren" má nejen stejný design, ale celé stroje jsou až na rychlost tisku naprosto totožné. Doporučená měsíční zátěž (všech modelů) je 30 000 stran, životnost 5 let nebo 1 milion vytištěných stran, při pravidelných servisních zásazích dokonce 2 miliony stran. U řady iR se jedná o plně modulární architekturu, kdy základní model obsahuje pouze dva základní zásobníky papíru a skener. Dále můžete ke každé tiskárně přidat podstavec, další zásobník papíru, paper deck a finisher.

Základní varianta skeneru má název DADF-H1 (Duplex Automatic Document Feeder) a jedná se o automatický podavač dokumentů schopný oboustranné práce s rychlostí 33 listů za minutu a kapacitou 50 listů standardní gramáže. Kromě tohoto speciálního skeneru můžete ovšem dostat klasický skener bez podavače, tím se ovšem ztrácí kouzlo.

Standardní zásobník tiskárny má kapacitu 1050 listů, volitelné zásobníky dohromady dalších 1000 listů a paper deck, což je bočně stojící velkokapacitní zásobník, dalších 2500 listů, což je dohromady ohromných 4550 listů.

Krása těchto modelů je také v možnosti výstupu. Základní varianta tiskárny obsahuje jednoduchou třídičku, takže pro jednoduché výtisky, které přesto potřebujete sortovat, nemusíte dokupovat žádnou externí jednotku. Mezi další varianty patří například dvoucestná přihrádka pro kopírování nebo dvě varianty finisherů (dokončovacích jednotek) - s jednoduchým sešíváním a finisher pro brožuru.

Segement 3
Tady jde o tiskárny s rychlostí 40-60 stran za minutu. Nejnižší model je opět GP405, nejvyšší také zůstal GP605. Mezi ně se "vměstnaly" dva nové modely: iR5000 a iR6000. I když s novostí to úplně není pravda, protože oba modely byly uvedeny již loni na Invexu. Příslušenství k oběma modelům je stejné, ale liší se od předchozí řady.

Segmenty 4 a 5
Tady opět došlo k rozšíření stávající řady. Segment 4 jsou tiskárny s rychlostí 60-90 stran za minutu. Tady zůstal známý GP605 a přibyl iR8500. V segmentu 5, což jsou tiskárny s rychlostí nad 90 stran za minutu, zůstal model iR110 s rychlostí 110 stran za minutu.


Canon iR8500

Model iR8500 není primárně určen jako tiskárna pro firemní účely, spíše se zaměřuje na trh komerčních tiskáren, copy shopů nebo bezobslužných tiskových místností. Tomu odpovídají jednak parametry, ale také výsledky interních testů. Tiskárna má doporučený měsíční objem 100-150 000 stran a maximální pak 350 000 stran. Udávaná životnost je 5 let nebo 10 milionů stran, životnost válce je 5 milionů stran a výdrž toneru 33 600 stran.
Při interních testech tiskárna prošla slušnou zátěží. Při tisku 31 dní vytiskla 1 070 000 stran papíru, přičemž došlo pouze k jednomu záseku papíru. Podobně dopadl test nepřetržitého tisku, kdy bylo za 30 hodin vytištěno 140 000 výtisků s jedním zásekem papíru.

Pro rychlý tisk je třeba rychlé skenování, což zajišťuje nejrychlejší podavač (a skener), který dokáže naskenovat 80 listů za minutu a navíc rozpozná různé velikosti originálu.
Také k modelu iR8500 se dodává bohaté příslušenství - finishery se sešívačkou nebo s hřbetovým sešíváním, děrovačka, skládání typu Z nebo dokonce vkládací jednotka.

Zajímavostí iR8500 je barevný grafický displej s rozlišením VGA - 640 x 480 bodů.

Řízení
Řadou iR Canon opustil ochranná křídla EFI a začal vyvíjet vlastní jednotky. Nyní jeden čipový počítač řídí všechny funkce tiskárny/kopírky - od ripování až po tisk, navíc umožnuje slušnou vzdálenou správu. Každý řadič obsahuje okamžitou paměť RAM (například pro obrazovou paměť) a pevný disk (například model iR500 disk 5,1 GB). K řadiči lze volitelně připojit podporu sítě (10/100 Ethernet s běžnými protokoly - TCP/IP, IPX/SPX a EtherTalk) nebo modem

Všechny tiskárny mají rozlišení 600 x 600 dpi při 256 odstínech šedi, interpolací (z původních) dat lze dosáhnout dokonce 2400 x 600 dpi. Tímto postupem se šetří čas a množství přenášených dat, při zlepšení kresby. Standardně tiskárny disponují tiskovým jazykem PDL, který zvládne PCL5e a PCL6, za příplatek potom PostScript3 (emulovaný) a PDF.

Protože modely iR míří také na tradiční trh analogových kopírek, nezapomíná se ani na kopírovací funkce. Mezi ty patří například možnost naprogramovat až 5 úloh, které se automaticky provedou, nebo obrazová paměť, která má víceúčelové použití. Například můžete dokumenty jednou naskenovat a poté na vyžádání tisknout nebo z naskenovaných dokumentů provádět archovou montáže, přidávat vodoznaky, formulářová pole atd. Další zajímavostí je skládání více tiskových úloh do jedné. Můžete tak vzít dva vytištěné dokumenty, naskenovat obrázek a z toho celého udělat novou tiskovou úlohu a tu uložit do bufferu.

Síťové rozhraní (Remote UI) má vše, co se od podobného zařízení očekává - informace o stavu zařízení, možnost vybrat MailBox (naskenované dokumenty) nebo provést nastavení zařízení.

Canon doplnil řadu svých černobílých tiskáren o poměrně lákavé modely. V nejnižších modelech mu bude na českém trhu konkurentem HP (které uvedlo padesátistránkový model 9000 teprve poměrně nedávno), ve vyšších pak Xerox, Minolta a Ricoh. Canon má již od kopírek dobře zvládnutou mechanickou část zařízení, ovšem pro tisk se donedávna spoléhal na ripy EFI. Pokud porovnáme možnosti EFI a nového iR/OneChip kontroleru, tak jednoznačně vede řešení Canonu, které má mnohem lepší přístup k zařízení (za cenu emulovaného PostScriptu).

Pro zajímavost a pro zájemce ještě některé ceny. Nejnižší model iR2200 včetně podavače DADF, jednoduché výstupní jednotky, podstavce a síťové karty s PS/PCL stojí 199 900 Kč, na splátky ho můžete mít za 5 596 Kč měsíčně. Vyšší model iR2800 včetně DADF, finisheru, podstavce a síťové karty s PS/PCL přijde na 245 900 Kč, nebo měsíčně 6 883 Kč. A konečně model iR3300 včetně DADF, finisheru, podstavce a síťové karty s PS/PCL přijde na 266 900 Kč, nebo měsíčně 7 468 Kč.

Skoro by se chtělo zvolat: Internet je mrtev, ať žije papír. Ovšem pravda je někde uprostřed. Vysokorychlostní černobílé tiskárny jsou zajímavé třeba jako alternativa ofsetového tisku v malých objemech. Český trh ještě nedostihl USA ani Evropu v počtu hromadných zásilek, což pro výrobce znamená nenasycený trh (ten zatím není nasycen ani ve světě) a velkou příležitost prosadit vlastní řešení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: