Ricoh Aficio Color 3006 v praxi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Stolní tiskárny

Ricoh Aficio Color 3006 v praxi

Ricoh Aficio Color 3006

29. listopadu 2000, 00.00 | Praktickým testům jsme podrobili multifunkční Aficio Color 3006. Jde spojit barevnou kopírku se síťovou tiskárnou v jeden funkční celek?

S postupně klesající cenou barevných laserových tiskáren roste jejich rozšíření. Stále jde o zařízení určená zejména pro kancelářské provozy. Zde jsou stále velkou konkurencí multifunkční zařízení, která v sobě spojují funkci barevné tiskárny a kopírky. Jedno z nich, Ricoh Aficio Color 3006, si dnes představíme v naší recenzi. Za možnost testování děkujeme společnosti IMPROMAT.

Základní charakteristika
Aficio Color 3006 je zástupcem nižší kategorie barevných multifunkčních zařízení. To znamená, že za přijatelnou cenu, při kompaktních rozměrech, nabízí možnost plnobarevného tisku a kopírování. Při kopírování využívá rozlišení 400dpi s 256 polotóny. Uživatel může volit mezi ČB, barevným či jednobarevným režimem a využít několik speciálních režimů pro lepší reprodukci. Rychlost ČB kopírování je až 21 kopií formátu A4 za minutu. Při plnobarevném kopírování je rychlost 6 kopií formátu A4 za minutu. Maximální formát, se kterým zařízení umí pracovat je papír formátu 305 x 457 mm, tedy A3.
Při tisku je použito standardní rozlišení 600dpi, které je doplněno algoritmem pro vyhlazování tisku. Rychlost barevného tisku je 4strany za minutu, u černobílých výstupů je rychlost 14 stran za minutu.
Celkové rozměry zařízení v základní konfiguraci jsou 620mm x 680 mm x 602 mm a hmotnost činí 105kg.

Modularita
Aficio Color 3006, stejně jako většina multifunkčních zařízení, nabízí poměrně rozsáhlou modularitu. V základní výbavě přichází tiskárna se vstupním zásobníkem na 500listů, který doplňuje ruční podavač na 50 listů. Jako příslušenství lze dokoupit další zásobníky a dosáhnout tak kapacity až 2.050listů. Standardní výstupní podavač lze doplnit sortery s kapacitou 3, 10 nebo 20 přihrádek a nechybí ani automatický podavač předloh. Perličkou je pak filmový projektor umožňující práci s průsvitnými předlohami.
Printer controller pro připojení do počítačové sítě je také na seznamu volitelného příslušenství.

Síťový tisk
Připojením jednotky Fiery E300 R4 se z Aficia stává plnohodnotná postscriptová síťová tiskárna. Díky přímému TCP/IP tisku je možné připojit tiskárnu přímo do sítě a přistupovat k ní z libovolného počítače s potřebným klientským vybavením. Standardní ovladače postavené na jádru společnosti Adobe bohužel nenabízejí české prostředí, zato díky Fiery rozhraní jsou schopny nabídnout velice dobré prostředky pro kalibraci tisku. S ohledem na třídu tohoto zařízení je možnost správy barev opravdu překvapivě dobrá, což potvrdily i naše testy.

Praktické zkušenosti
Jednotka Fiery E300 zajišťuje poměrně komfortní ovládání celého zařízení. Pokud se srovná tiskový výstup s kvalitou kopií, je tisk o třídu vyšší. Platí to zejména pro rastrování a samozřejmě pro rozsah reprodukovaných barev. Poměrně velkou roli hraje zvolené nastavení. Zejména vyhlazení tisku výrazně zlepšuje visuální dojem z výstupu a pokud se uživatel nepustí do manuální kalibrace, je důležitá i volba režimu. Při takzvaně photorealistickém tisku jsou barvy viditelně redukovány a je zvyšován kontrast celého výstupu. U fotografií to vede k lepší kresbě, ale u jemných barevných přechodů k degradaci.
Poměrně překvapivě je používáno při barevném tisku hodně zapékacího oleje, takže výstup je více lesklý, než bývá zvykem u těchto zařízení. Zda jde o klad či zápor asi záleží na konkrétním uživateli.

Hodnocení
Základní verze Aficia Color 3006 stojí necelých 340.000Kč bez DPH, nicméně při plném využití je potřeba počítat s dalšími 200.000Kč za RIP. Celková cena je tedy na svojí kategorii poměrně vysoká, ale na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že kompletní řešení nabízí opravdu velmi vysoký komfort.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: