Recenze : Tektronix Phaser 750 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Stolní tiskárny

Recenze : Tektronix Phaser 750

12. června 2000, 00.00 | Měsíc po uvedení na světové trhy si můžete přečíst první českou recenzi na novou barevnou laserovou tiskárnu společnosti Tektronix. Hodnocení je velmi pozitivní.

O uvedení tiskárny Tektronix Phaser 750 jsme informovali v zápětí po zveřejnění tiskové zprávy společnosti Xerox, která zastřešuje i značku Tektronix. Tiskárna se dostala do České republiky velice rychle, takže necelý měsíc po uvedení na světový trh jsme měli možnost provádět první testy v naší redakci. Děkujeme touto cestou společnosti PS.Pro, která nám vyšla velice rychle vstříc a zapůjčila tiskárnu pro test.

Phaser 750

Co nového?
Tiskárna vychází z modelu 740, se kterým má společnou celou řadu konstrukčních prvků. Zde jsou základní rozdíly mezi oběma modely:
Nový je výkonnější procesor typu RISC, který je taktován na 200Mhz. Zrychlení procesoru je doprovázeno zvětšením operační paměti, takže tiskárna nejen rychleji zpracovává tiskové úlohy, ale navíc je schopna rychleji vytisknout první stránku.
Další významnou novinkou je zvýšení doporučené zátěže na dvojnásobek. To znamená, že tiskárna je konstruována na tisk až 200.000 čb a 50.000 barevných stran za měsíc. To svědčí o vylepšení tiskového mechanismu, o kterém jsme se přesvědčili i v našich testech kvality tisku.
Vylepšené je i rozhraní pro připojení k počítači. Přibyl port USB a síťové rozhraní povýšilo na 10/100 MB ethernet. Změna opět přispívá ke zvýšení rychlosti zpracování dat.
V neposlední řadě došlo k vylepšení instalačního programu a ovladačů samotných.

Pohled dovnitř

Základní informace
Phaser 750 je plnobarevná laserová tiskárna určená pro tisk do formátu A4. Tiskárna je na našem trhu nabízena v několika variantách s lišícím se osazením paměti, duplexu, interního disku a zásobníků. Nejlevnější model 750N má navíc nižší rozlišení a chybí mu některé sofistikované funkce. Do redakčního testu jsme získali model 750P.
Jinak platí, že tiskárna dokáže tisknout v rozlišení až 1.200 x 1.200 dpi a to jak barevně, tak i černobíle. Ke kvalitě tisku přispívají jak technika vyhlazování tisku, tak i systém TekColor, který zajišťuje správu barev. Další důležitou vlastností je implementace originálního PostScript 3 v licenci společnosti ADOBE. Samozřejmostí je tedy i optimalizovaný tisk PDF a další zajímavé funkce. Ovladače jsou k dispozici pro všechny systémy Microsoft Windows, pro operační systém MacOS a některé mutace UNIXu.
Všechny modely mají základní vstupní zásobník o kapacitě 250 listů a víceúčelový manuální podavač na 100 listů. Navíc je k vyšším modelů dodáván přídavný podavač na 2 x 250 listů. Ten se dá dokoupit i jako příslušenství. Dva nejvyšší modely jsou vybaveny duplexem, k ostatním lze jednotku dokoupit.

Displej a tlačítka

Instalace a obsluha
Tiskárnu jsme připojovali do sítě prostřednictvím protokolu TCP/IP, takže stačilo pomocí ovládacích tlačítek a displeje nastavit IP adresu a masku. Na jednotlivých pracovních stanicích již ovladače automaticky našly tiskárnu a nastavily potřebné parametry. Jak u ovladačů, tak na tiskárně existuje možnost plně manuálního nastavení pro případ komplikovanějších sítí.
Pochvalu si zaslouží struktura ovládacího menu na tiskárně. Uspořádání položek je přehledné a označení mnemotechnické. Všechny výběry jsou sice anglicky, ale k tiskárně je dodáván český návod, takže problémy by neměl mít ani nezkušený uživatel.
Všechna nastavení tiskárny je možné provést třemi způsoby. Nejsnazší je nastavení přímo v prostředí ovladačů. Zde najdete vše, co se týká tisku samotného, i když jsou některá nastavení ukryta pod speciálními tlačítky. Administrace a vzdálené nastavení se provádí buď na tiskárně nebo prostřednictvím web rozhraní. Druhá varianta umožňuje velice pohodlnou správu, a to včetně sledování nákladů na jednotlivé úlohy.

Praktické zkušenosti
Phaser 750 patří mezi nejlepší laserové tiskárny na trhu. Během našeho testu jsme vyzkoušeli všechna dostupná nastavení tiskárny, podrobili jsme jí zátěžovému testu a pochopitelně testu kvality. Asi nejlepších výsledků dosáhla tiskárna v oblasti práce s barvami. Provádí precizní rastrování, které je lepší než u staršího modelu. Jedinou výtku máme k režimu "Smooth", tedy dodatečného vyhlazení, při kterém jsou v přechodech vidět jemné pravidelné vzory. Ostrost a přesnost tisku odpovídaly rozlišení tiskárny.
Ve srovnání se starším modelem 740 je razantní rozdíl zejména v rychlosti zpracování tiskových úloh. Kvalitativně jsou si tiskárny velmi podobné, i když u modelu 750 je vidět v některých případech zlepšení tvorby barevných přechodů a kresby jemných objektů. Ovladače jsou velice podobné a zlepšení nastalo hlavně v oblasti zjednodušení instalace.
Opět jsme ocenili multifunkční podavač, který velice přesně a spolehlivě podává i netradiční média. Bez problému zvládl jak podání 50 kusů grafického papíru s gramáží 170g/m2 stejně jako podávání archů samolepících štítků.

Podavač

Hodnocení
Phaser 750 je velmi podobný staršímu modelu 740. Rozdíl je zejména ve vyšší rychlosti zpracování úloh, zvýšení povoleného zatížení a drobném vylepšení tiskového algoritmu. Cena základního modelu necelých 110.000 Kč je rozumná a to jak ve srovnání s konkurenčními modely, tak i se starší 740kou. Mezi největší výhody patří čistý, ostrý a hlavně barevně skvěle vyvážený tisk ve spojení s osvědčenou tiskovou technologií. Tiskárna Phaser 750 je vhodná hlavně pro malé a střední pracovní skupiny s požadavkem na kvalitní barevný tisk.

Relevantní články:
Novinka: Tektronix Phaser 750
HP Color LaserJet 8550
Tektronix Phaser 850
Digitální show v Praze
Digitální Interkamera 2000
Tektronix Phaser 850
Tektronix Phaser 740
Borůvkové tiskárny na míru.
Další barevná laserovka pod 40.000 Kč
Jak tisknout digitální fotografii?
Tektronix Phaser 840 Designer Edition

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: