QMS MagiColor 2 - obr obří silou. - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Stolní tiskárny

QMS MagiColor 2 - obr obří silou.

3. července 1998, 00.00 | Tato tiskárna je prvním zástupcem velkých barevných laserových tiskáren QMS na našem serveru. Co dokáže se dozvíte v redakčním testu.

Tato tiskárna je prvním zástupcem velkých barevných laserových tiskáren na našem serveru. Za zapůjčení děkujeme firmě Conquest, která je distributorem pro ČR. A ještě jedna douška v úvodu. Prosím nesrovnávejme nesrovnatelné, tiskárna je to špičková a odpovídá tomu i cena, takže spíše hodnoťme.

Design a balení
MagiColor 2 Barevná laserová tiskárna vždy ohromí svými rozměry. Je to nutnost dané technologií a velikostí tonerů. Tento stroj, přestože je určen pro formát A4 má úctyhodné rozměry : 500 x 490 x 388 mm a váha je 29 kg bez tonerů. Na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že se nejedná o tiskárnu určenou na stůl k počítači. Její design je neutrálně kancelářský, což je dle mého názoru u takovéto tiskárny optimální.
V balení najdete Kromě tiskárny ještě nutný spotřební materiál, 2 CD s ovladači a napájecí kabel.

Návody a lokalizace
Návod k této tiskárně je pouze na CD ve formátu PDF a v angličtině. To považuji za poměrně velkou nevýhodu a jediné slabé místo tiskárny. Sice chápu, že u tak rozsáhlého návodu je těžké zajistit papírovou formu, přesto bych uvítal alespoň instalační návod na papíře. Příručka je ještě ke všemu dost nepřehledná. Podle vyjádření firmy Conquest se české verze návodu připravuje, uvidíme, jak bude pojata. V tomto okamžiku tiskárna postrádá jakoukoli lokalizaci.

Technologie
Jak už jsem řekl, tiskárna je barevná laserovka. To znamená, že tisk je prováděn pomocí 4 barev ( CMYK ), pro každou barvu je samostatný zásobník ( toner ). Co je velice zajímavé tiskárna dosahuje velmi vysokého rozlišení a díky sypkému toneru, který je taven laserem, je tisk velice ostrý. To je výhodou u textů a grafiky, ale bylo to poměrně nevýhodné pro tisk fotografií. Přesný tisk je pro fotografie nevýhodný, protože dává příliš vyniknout chybám obrazu. To se podařilo u QMS odstranit vysokým rozlišením, takže mohu tuto tiskárnu doporučit i pro tisk fotografií. A co je také velice důležité, pro laserový tisk není potřeba drahý speciální papír !

Tisk
Takže to vezmeme postupně. Již jsme řekli, že tisk probíhá čtyřmi barvami ( CMYK ), z kterým se dá namíchat takřka celé spektrum barev. Maximální rozlišení je 2400 x 600 DPI. Tiskárna podporuje jazyk PostScript level 2. Po technické stránce je vybavena riscový procesorem s rychlostí 133 Mhz, pamětí 80 MB ( max 384 MB ) a hard diskem o kapacitě 1 GB. Pro spojení s počítačem je k dispozici rychlý paralelní port, sériový port, síťové rozhraní a dá se dokoupit i SCSI rozhraní. Co tento výčet znamená ? Znamená, že tiskárna tiskne 16 stran za minutu černobíle a 4 - 8 stran za minutu barevně. U nás jsme tiskárnu připojili přes BNC konektor do sítě a v maximálním rozlišení trval tisk jedné stránky 13 sekund. To je velice slušné. Na druhou stranu je třeba počítat s několika minutami před tiskem pro nažhavení tiskárny.
Co se týče kvality tisku, byli jsme příjemně překvapení. Černobílí tisk je brilantní jako u všech laserových tiskáren. Mnohem víc překvapil barevný tisk při maximálním rozlišení. Jeho kvalita je velice dobrá. Sice je stále vidět rastrování, které při tisku probíhá, ale barvy jsou syté, plochy rovnoměrně vybarvené a celkový dojem je velice dobrý.
Náklady na tisk jsou velice nízké, pokud nebudeme započítávat počáteční investici. Ta je u takovéto tiskárny samozřejmě vyšší. Náklady na jednu barevnou stránku A4 se při započítání veškerého spotřebního materiálu pohybují kolem 5 Kč a to je špičková cena. U černobílého tisku je cena pod 1 Kč na A4. Takže pokud tisknete hodně, tiskárna může být výrazně ekonomicky výhodná.

Ovladače

Ovladače a pomocné programy
Ovladače tiskárny jsou poměrně pěkné a hlavně velice bohaté. Jak bývá zvykem u PostScriptových tiskáren ovladače nabízejí mnoho možností, jak s tištěným dokumentem zacházet. Zmíním třeba změnu měřítka, otočení a převracení, substituce fontů, vkládání hlaviček či nápisů apod.
Trochu mě mrzelo, že ovladače nejsou v češtině, protože nezkušený uživatel stěží pochopí všechny anglické pojmy. Nesmíme zapomenou na možnost barevné kalibrace tiskárny.
Co je důležité, tato tiskárna se dá na dálku spravovat pomocí přiložených programů, nebo jen obyčejným prohlížečem WWW stránek, pokud používáte protokol TCP. U nás jsme testovali pouze komunikaci přes protokol Net Bios z časových důvodů, přesto vzdálená správa fungovala.
QMS si zaslouží pochvalu za přiložené ovladače, protože jsou velice sofistikované a jediné co jim mohu vytknout je absence lokalizace.

Zvdálená správa

Praktické zkušenosti
Tiskárna nás nadchla. Tisk je rychlý a brilantní. Během dvou dnů jsme vytiskli více jak 500 stran bez větších problémů. Vzdálená správa tiskárny spolu se síťovým připojením předurčuje tuto tiskárnu jako skupinovou tiskárnu bez nutnosti připojení k nějakému serveru. Dostatek paměti a hard disk zajišťují, že i při extrémním zatížení tiskárna přijme všechny tiskové požadavky a vytiskne je.
Osobně bych se přimlouval za to, aby se připravovaný český návod zaměřil zejména na instalaci tiskárny. Než se nám podařilo tiskárnu připojit k naší síti, strávili jsme pár krušných hodin. Nakonec se ukázalo, že vše jsme si vlastně způsobili sami, ale hledání odpovědí v elektronické příručce není zdaleka jednoduché.

Shrnutí
MagiColor 2 je určen tam, kde je potřeba hodně, kvalitně, rychle a levně tisknout. Podle našeho názoru je pro takovéto aplikace vhodný. Rozhodně bych nedoporučoval připojit tuto tiskárnu přes sériový nebo paralelní port, připravili by jste se o většinu jejich schopností. Při zapojení do sítě je ideálně využito všech jejich schopností.
Jediné mínus od nás tato tiskárna dostává za nepřehledný elektronický manuál. Jinak i cena 199.990 bez DPH je při ohledu na schopnosti tiskárny velice lákavá.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: