QMS ColorScript 330 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Stolní tiskárny

QMS ColorScript 330

23. listopadu 1998, 00.00 | Recenze barevné sublimační tiskárny formátu A3

QMS ColorScript 330
Zapůjčil : Conquest
Hodnocení:
Špičková technologie za rozumnou cenu je asi nejvýstižnější hodnocení.

V našich recenzích tiskáren jsme se zatím věnovali většinou nižší a střední třídě tiskáren. S technologií sublimačního tisku jsme se již setkali, ale ne v tak špičkovém provedení, jaké nabízí dnes recenzovaný model. Ano, QMS ColorScript 330 je barevná sublimační tiskárna formátu A3 určená pro opravdové profesionály. Aspoň tak to vidí výrobce, pojďme se podívat, jaký dojem udělala tiskárna na nás.

Design a balení
Tiskárna je určena do profesionálního prostředí, takže se evidentně nesnaží hrát na elegána. Tvary jsou strohé a účelné. Ovládání přímo z tiskárny je poměrně omezené a stavový displej vás informuje pouze o aktuální činnosti tiskárny. U tiskárny formátu A3 je potřeba počítat s většími rozměry ( 480 x 526 x 330 mm / 66 kg ). Výbava tiskárny je široká, i když 4 balíčky disket 3,5" by jistě elegantně nahradilo několik CD nosičů.

Co tiskárna nabízí?
Hlavně kvalitu sublimačního tisku. Zde je však velice důležité si uvědomit, že tisk je realizován rozlišením 300 x 300 DPI, což může být mírně limitující faktor. Tiskárna dokáže tisknou velice pěknými barvami, dokáže nabídnout dokonale vyplněné plochy a to vše s dobře zvládnutou správou barev. Na druhou stranu je třeba počítat s rozlišením a typickou mírnou neostrostí sublimačního tisku. Proto tiskárna není vhodná pro tisk písma malých velikostí či nelze počítat s prokreslováním vláskových čar.
Ptáte se k čemu je tedy tiskárna dobrá? Odpověď zní: k pre-pressu, nátisku apod. To znamená k tiskům předloh pro tiskárny, pro kontrolní výjezdy a v neposlední řadě pro reprodukce digitálních i klasických fotografií. Zde naopak může mírná ztráta detailu být výhodou.
Tiskárna je velice rychlá. Tisk jedné strany A3 trvá zhruba 3 minuty, což vzhledem k tomu, že každá barva je tištěna separátně, je velice slušné. Samotný výpočet v tiskárně je svižný, takže je hlavní tiskárně dodat data co nejrychleji.

Technické údaje.
Tiskárna umožňuje tisk na formát až A3 či menší. Rozlišení jsme již zmínili ( 300 x 300 DPI ), nechybí PostScript Level 2. Zprávu barev můžete provádět buď pomocí ICC profilů, Agfa FotoTune, ColorSync nebo CIE systému. Pro takovouto nabídku je potřeba zajistit dostatečný výkon tiskárny pro rastrování a rychlé připojení k počítači. Proto je tiskárna osazena procesorem AMD o taktové frekvenci 33 Mhz, 128 MB paměti RAM, hard diskem o kapacitě 540MB a celou řadou rozhraní. Od klasických ( seriový port, paralelní port, local talk ) až po síťová ( koaxiální kabel či twist ). Hlavně při tisku bitmap oceníte rychlost síťového připojení.
Výhodou, kterou ocení většina uživatelů je podpora většiny platforem. K dispozici jsou ovladače pro Windows 3.11 / 95 / NT, Mac, Novell a dokonce i Unix. To je velice slušná nabídka.

Software
Nabídka programového vybavení se poměrně dost liší v závislosti na platformě. Vždy je k dispozici správa barev a ovladač. Ovladače v prostředí Windows 98 neoslnily žádnými super funkcemi, ale nabízely možnost rychlého nastavení a tisku. Přesto by drobná rozšíření asi neuškodila. Se správou barev jsme neměli příliš času experimentovat, ale i se standardním nastavením fungovala velice slušně.

Kvalita tisku
Při všech testech tiskárna podávala stálé výkony, což je v této kategorii základním stavebním kamenem. Technologie sublimačního tisku ve spojení se speciálním spotřebním materiálem zaručuje vysokou stálost kvality i ostatních parametrů tisku. Barevné přechody byly velice pěkné, i když šedá škála se neubránila mírnému zelenému nádechu hlavně ve světlejších odstínech.
Velkým kladem je úplná absence rastrů, které najdete u drtivé většiny ostatních tiskových technologií. Barevné plochy a přechody jsou tou pravou parketou pro ColorScript.
Testy přesnosti detailů dopadly podle očekávání o něco hůře. Je s tímto faktem nutno počítat a rozhodně se nesnažit nasazovat tuto tiskárnu tam, kam nepatří.

Hodnocení
Kvalitou a stálostí tisku se tiskárna ColorScript řadí mezi absolutní špičky v cenové kategorii. Cena není sice nízká (229.990 Kč bez DPH), ale je nutno ji chápat jako investici do špičkové technologie. Cena jedné plnobarevné strany A3 je zhruba 200 Kč.
Pokud se zdržíme hodnocení technologie a zaměříme se pouze na produkt, pak se jedná o solidní model s velkým výkonem a rozumnou cenu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: