OKi C7530 určená pro střední a velké skupiny pod drobnohledem - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Stolní tiskárny

OKi C7530 určená pro střední a velké skupiny pod drobnohledem

OKi-C7530

2. listopadu 2004, 00.00 | Novátiskárna od společnosti OKi, určena pro střední a velké pracovní skupiny, má označení C7350. Tiskárna OKi C7530 je jednoprůchodovou LED tiskárnou, která umožňuje tisknout formáty do velikosti A4 rychlostí 26 listů černobílé předlohy nebo 24 listů barevné předlohy za minutu. Pojďme se podívat jak prošla podrobným redakčním testem.

Společnost OKi Data Corporation, která se specializuje na výrobu a prodej počítačových tiskáren, faxů a multifunkčních zařízení, na letošním Invexu představila tiskárnu OKi C7350.
Zatímco tiskárny řady OKi C5000 jsou určeny pro potřeby malých skupin a série C9000 představuje vhodné řešení pro velké podniky s požadavky na barevný tisk do formátu A3, tiskárna C7350 hlavně osloví především střední a větší pracovní skupiny.Konstrukce a design
Na první pohled vypadá tiskárna jako běžná tiskárna klasického šedého vzhledu s dvouřádkovým displejem a ovládacími prvky, ale druhý pohled odhaluje, že v sobě skrývá jednoprůchodovou technologii LED. Technologie LED tisku je dneska na srovnatelné úrovni jako kvalita tisku klasickým laserem.
Robustní obdélníková konstrukce váží 48 kg bez volitelného příslušenství a papíru a je vybavena designem ze světlého plastu. Horní plocha slouží pro standardní výstup médií. Displej a ovládací prvky jsou soustředěny na přední zešikmené straně. Na levé straně dvouřádkového displeje jsou umístěny pouze dvě LED diody, zelenou kontrolku zapnutí (READY) a výstražnou červenou (ATTENTION). Po pravé straně displeje jsou umístěny ovládací prvky, které slouží pro pohyb v MENU.
Na přední straně je umístěn podavač pro tisk vyšších gramáží, přístup pro odstranění zaseklého papíru a podavač pro papíry. Cesta (vstup a výstup) média s vyšší gramáží je ostatně označena výliskami, aby nedošlo k mýlce. Větrací otvory jsou umístěny po pravé a levé straně, na které je i tlačítko zapnutí a vypnutí přístroje.
Na zadní straně jsou umístěny držáky pro zabudování tiskárny do skenovacího komplexu s rozšířenými zásobníky médií. Kromě nich je na zadní straně dvířka s výstupem při tisku médií s vyšší gramáží, konektory pro připojení tiskárny a slot pro rozšíření paměti tiskárny. Celková velikost tiskárny je 430 x 430 x 620 mm.Technické parametry
Tiskárna využívá jednoprůchodové barevné LED technologie s rozlišením 1200 x 600 dpi do formátu A4 a je vybavena procesorem PC 750 (500MHz) a 192 MB paměti, kterou je možno rozšířit až na 1024 MB. Barevný obraz skládá za pomocí barev CMYK (Cyan, Magenta, Yellow a blacK), které jsou uloženy v jednotlivých tonerech. Rychlost tisku černobílých stránek v plném rozlišení dosahuje 26 stránek za minutu a barevných 24 stránek za minutu. Při oboustranném tisku se rychlost zmenšuje na 17 stránek za minutu.V tiskárně je možno tisknout široký rozsah médií od kancelářského papíru až po průsvitné fólie, ale je nutné využít správného podavače. Vnitřní zásobník pobere až 530 listů a lze ho využít pro média s gramáží od 60 po 176g/m2, duplexní jednotkou však projdou jen tisková média s gramáží 75-105g/m2. Pro tisk tužšího média je sice možné využít přímočaré cesty tiskárnou, ale ta dovoluje tisk jen médiím s gramáží 64-203g/m2. Extrémní gramáží musí být přizpůsobeny nejen podavače, nanášení toneru, ale i pícky a další parametry, což neodpovídá zaměření této tiskárny. Ruční podavač je schopen pojmout až 100 listů tiskového média.
Pro tisk většího množství je možné tiskárnu rozšířit o další zásobníky papíru a dosáhnou tak celkové kapacity 1.690 listů nebo je možno k ní přikoupit stojan s velkokapacitními zásobníky. K tiskárně je možné přikoupit i skenovací plochu OKi S700a využít tak tiskárnu i jako kopírovací stroj a skener.
Pro komunikaci s okolím je tiskárna vybavena integrovanou 100BASE-TX/10BASE-T kartou, konektorem USB 2.0 a paralelním rozhraním s 36 kolíkovou zásuvkou kompatibilní s IEEE Std 1284-1994.Instalace a ovládání
Tiskárnu je možno připojit lokálně přímo k počítači přes USB kabel nebo paralelní port, ale jestliže chceme plně využít rychlosti tiskárny, je vhodné ji připojit přes interní síťovou kartu do podnikové sítě. Připojení přes síťovou kartu má i jiné výhody jako využití programů, kterými je možno plně řídit tiskárnu a mít ji plně pod kontrolou. Ze softwarových pomocníků je tu PrintSuperVision nebo Print Control Storage Device Manager, který je možné využít jako klienta pro přizpůsobení řízení nebo jako server pro konfiguraci tiskového serveru a řízení přístupu k tiskárně.
Připojení a nainstalování ovladačů proběhlo bez nejmenších potíží. Stačilo vložit instalační CD do mechaniky počítače, nastavit jazyk, ve kterém průvodce instalace proběhne a po té zvolit, jak je tiskárna připojena, jestli lokálně k počítači nebo přes síť.
Dále je možno nainstalovat několik dalších pomocných aplikací jako např. nástroj Color Correct, který pomáhá při seřízení barev RGB nebo seřízení jasu a sytosti nebo Color Swatct, který pomáhá k vytvoření profilu monitoru a tím minimalizovat rozdíly barev zobrazené na monitoru a na tiskárně. Dále je možné využít nástroje OKi Template Manager pro tisk štítků a jiných šablon nebo nástroje PostScript Gamma, který umožňuje upravit každou primární barvu (azurová, purpurová, žlutá a černá), která postscriptová tiskárna používá.nastavení křivky Gamma může ovlivnit jas, kontrast a vyvážení barev. Lze je také použít pro barevné posuny, ke kterým dochází vlivem podmínek prostředí (osvětlení) nebo vlivem odstínu papíru.
Ovladač pro obsluhu tiskárny poskytuje standardní rozhraní doplněné o některé specifické prvky jako jsou Nastavení, Volby úlohy, Barva a Zeptejte se OKi - záložka s odkazem na internetové stránky společnosti OKi.V záložce nastavení jsou standardní volby typu rozměr, nastavení ovladače, dokončovací režim pro další připojení finalizačních doplňků, zdroj papíru a volby podávání papíru. Nastavení podávání papíru není pro běžnou kancelářskou potřebu důležité, protože se používá klasický nízkogramážový papír, ale pro silný papír je dobré dodržet přímý přímočarý průchod média tiskárnou a zvolit manuální podávání místo klasického zásobníku.
V záložce Volby úlohy lze nastavit kvalitu tisku, zvolit orientaci textu či obrazu na papíru, nastavit vodotisk, překrývání, fonty a nebo jiné volby určené pro pokročilé zacházení s nastavením.
Záložka Barva umožňuje nastavit režim barvy, přizpůsobení barvy nebo způsob složení černé barvy, jestli se má použít automatické nastavení nebo nastavení složení pomocí všech barev CMYK a nebo opravdové černé, tj. použití jen černého zásobníku. Možné je změnit i jas a sytost tištěné předlohy.


Kvalita tisku
Tisková kvalita OKi C7350 je na úrovni, která se dá od takovéhoto zařízení očekávat. V černobílé části testu je tisková kvalita vynikající. V barevné části uspokojí svou cílovou skupinu. Barvy jsou skládány do klasické čtyřbarevné rozety. Podání nízkých sytostí je dobré až na barvu žlutou a k ní přidružené barvy zelené, která má na nejnižších sytostech minimální intenzitu. Barevné přechody vychází dostatečně plynule a bez rušivých zlomů. V černobílém testu není co namítnout. Černé plochy nemají v sobě barevný rastr a tiskárna černou skládá opravdu jen pomocí černé barvy. Písmo je v celém rozsahu testu bez problémů čitelné až do velikosti 2 bodů v negativu i pozitivu, tak i v patkovém podání i bez něj. Podle testu kvality tisku růžic se dá říci, že horizontální symetrie je dosti vysoká, což potvrzuje i test čárových rastrů. Velmi dobré vykreslení zvládne tiskárna až do hodnoty 0,25 mm. Barevný test má o něco horší kvalitu, ale přiměřenou k úrovni této tiskárny. Černé plochy v sobě mají vidět barevný rastr a viditelný je i barevná duhovitost v přechodech, která snižuje čitelnost. Písmo jak patkové, tak bezpatkové, v negativu i pozitivu je velmi dobře čitelné do 4 bodové velikosti. Při 3 bodové velikosti písma je již mírně nečitelné kvůli barevné duhovitosti a při velikosti 2 bodů je již písmo nečitelné. Podání přechodů sytostí od 5% do 100% je velmi dobré až na barvu žlutou, která má takřka nulovou sytosti při úrovni 5%. Přechody od jednotlivých barev po černou jsou rovnoměrné a bez velkých problémů. Přechody od světlé barvy po tmavou však při menších sytostech trpí mírnou vadou viditelného rastrování.


Praktické zkušenosti
Výše hlučnosti tiskárny při provozu je velmi nízká. Konstrukce základního podavače zásobníku papírů působí promyšleně a úchop s vedením papíru pracuje velmi přesně. Konstruktéři vyřešili uložení tiskových médií různých formátů dvěma posuvníky. Oba posuvníky se posouvají po kolejnicích, které určují přesné uložení. Přechod do provozu trvá okolo 3 minut a první černobílý tisk je schopna tiskárna vytisknout za 8 sekund, barevný za 9 sekund. Rychlost tisku je plně dostačující pro kancelářské účely, protože tiskárna vytiskne za jednu minutu až 26 stránek černobílé předlohy a 24 stran barevné. Společnost OKi na svých internetových stránkách nabízí zákazníkům nejnovější informace o produktech včetně technické podpory a možnosti stažení nejnovějších ovladačů k různým operačním systémům. Ovladače tiskárny jsou podporovány nejen pro platformu Windows (3.1/95/98/NT/2000/XP/2003) ale i pro platformy Unix, IBM a Mac OS.


Závěr
Společnost OKi se zaměřuje na široký okruh zájmů spotřebitelů, o čemž svědčí nejen nízkonákladový tisk jehličkových tiskáren, ale i tiskárny řady C5000, které jsou určeny pro potřeby malých skupin. Pro potřeby velkých pracovních kolektivů jsou určeny tiskárny řady C9000, které jsou schopny tisknout i tisková média formátu A3, jak barevně tak černobíle. Naproti tomu je tiskárna OKi C7350 určena zejména pro pracovní skupiny, kde je nutné zajistit rychlý a spolehlivý barevný i černobílý tisk, vždyť počet max. vytištěných stran za měsíc výrobce garantuje až 100.000. Základní vybavení s paralelním portem, USB 2.0 portem a síťovým rozhraním 10/100 Ethernet s možností rozšíření vnitřní paměti až na 1GB a možností rozšíření kapacity zásobníků dává uživateli příjemnou a výkonnou tiskárnu za doporučenou cenu 44.990,- Kč vez DPH.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: