Nová vize inkoustového tisku - 13 barevný tisk - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Stolní tiskárny

Nová vize inkoustového tisku - 13 barevný tisk

Ultra13 April

1. dubna 2005, 00.00 | Společnosti HP, Canon, Epson a Lexmark společně vyvinuly zcela nový koncept inkoustového tisku pro nejnáročnější aplikace s označením UTLRA13. Jedná se o třináctibarevný tiskový systém určený pro totálně věrný fotografický tisk.

Apríl:
Inkoustový tisk zaznamenal v posledních deseti letech zcela dramatický rozmach, za kterým je potřeba hledat nejen zvýšenou poptávku trhu, ale zejména výsledek tvrdého konkurenčního boje čtveřice nejvýznamnějších výrobců. Nicméně poslední 3 roky ukázaly, že pro překonání fyzikálních limitů stávajících technologií musí všichni výrobci spojit své síly a bez větší popularity a medializace se tak stalo. Na letošním CeBITu byl výsledek společného úsilí, systém ULTRA13, poprvé představen uzavřené skupině odborných novinářů. 1.4.2005 skončilo oficiální tiskové embargo, takže vám přinášíme první informace a exkluzivní fotografii systému ULTRA 13.

Každý dal to nejlepší
Spojení čtyř největších výrobců sebou kromě velkých finančních prostředků přineslo velkou řadu výhod a ULTRA13 kombinuje to nejlepší z produkce uvedených značek. Společnost HP přinesla do konceptů kombinaci černého, šedého a bílého inkoustu. Jde o další generační krok vycházející ze systému gen2, který nabízel pouze šedé a černé. Díky použití bílého inkoustu je možné produkovat větší množství odstínů bez ohledu na to, jakou bělost má potiskované médium. Navíc mělo HP na starosti návrh reklamního sloganu a komunikační strategie.
Jak je z fotografie patrné, Canon má na starost vývoj a produkci prototypů, přinesl do systému zelený a červený inkoust, které známe od tiskáren řady Pixma a v neposlední řadě platil pohoštění pro novináře na prezentaci v rámci CeBITu. Inu je ze skupiny nejbohatší.
Epson systému ULTRA13 přinesl jednak samotné označení "ULTRA", které je dle názorů všech odborníků, prostě sexy a jednak měl na starost vývoj tiskové hlavy, která je oddělena od inkoustových tanků. Podle marketingových průzkumů totiž uživatelé preferují tiskárny s rozlišením v násobku 720dpi více než rozlišení v násobcích 600dpi.
Společnost Lexmark pak v projektu sehrála nezastupitelnou roli při návrhu balení a výrobě televizního spotu pro americký trh.

Proč systém ULTRA13?
Inkoustový tisk již před poměrně dlouhou dobou dosáhl kresebnosti překračující rozlišovací schopnost lidského oka. Systém ULTRA13 pracuje s 2pl kapičkou, kterých mají všichni výrobci dostatečné zásoby, takže nebudou problémy s náběhem produkce. Unikátnost systému ULTRA13 je však jinde - v barevném gamutu. Díky použití infračerveného a ultrafialového inkoustu jako první systém na světě tiskne nejen všechny barvy viditelného světla, ale dokáže reprodukovat kresbu i mimo viditelnou část spektra. Díky tomu dosahuje až nerealisticky realistického fotografického tisku.
Navíc třináctý bezbarvý inkoust obsahuje obohacené isotopy Radonu, které zajišťují zcela bezkonkurenční trvanlivost tisku. Zatímco dosud se uváděla maximální životnost inkoustových tisků v řádu desítek let, díky obohacenému Radonu je poločas rozpadu fotografií vytištěných touto technologií skvělých cca 233 let, 6 měsíců, 14 dní, 2 hodiny a 33 minut.

Závěrem
Celý systém ULTRA13 je již ve stádiu předprodukčních vzorků a beta testování. Bohužel se stále čeká na povolení mezinárodních agentur monitorujících použití radioaktivních látek pro zahájení sériové výroby, která by měla probíhat v novém výrobním komplexu nedaleko Teheránu v Iránu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: