Nejlevnější tiskárna HP v redakčním testu! - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Stolní tiskárny

Nejlevnější tiskárna HP v redakčním testu!

2. září 1999, 00.00 | Zajímá Vás jak tiskne nejlevnější inkoustová tiskárna HP? Co může nabídnout za 3.500 Kč? V čem se liší od ostatních levných tiskáren? Vše v recenzi.

Uvedení modelu DeskJet 610C jsme komentovali okamžitě po zveřejnění společností HP. Tato tiskárna s klasickou stolní konstrukcí je extrémně levná, hlavně s ohledem na značku. Sice se nejedná o nejlevnější model na trhu, ale v nově vznikající kategorii "ultra levných" domácích tiskáren má významné postavení.

Design a balení
DJ 610C Vzhledem tiskárna nikoho nepřekvapí. Celá řada DeskJet 6xx má zcela totožné provedení a konstrukční rozdíly mezi 610C a 695C jsou opravdu jen kosmetické. Poměrně robustní fixní podavač je výsledkem dlouholetého vývoje a považuji ho za velké plus. Celkově tiskárna těží z robustního provedení, které přináší stabilitu a přesné podávání papíru. Konkurence nabízí tiskárny sice menší, ale provedením jednodušší.
V krabici je tiskárna, externí zdroj, dvě náplně (barevná a černá), CD s ovladači a vícejazyčný návod. Ovladače i příručka jsou kromě jiných i v českém jazyce, což u levné tiskárny na doma nelze přehlédnout.

Základní charakteristika
Tato inkoustová tiskárna je pochopitelně technologicky nesrovnatelná s vyššími modely. Společnost HP při rozhodování, kde ušetřit zvolila jinou cestu než konkurence. Konkurenti se snaží minimalizovat výrobní náklady. Dělají co nejmenší, nejjednodušší tiskárny, u kterých šetří třeba i na inkoustových náplních. Model 610C je na první pohled plnohodnotná inkoustová tiskárna, tak jak je od HP již dlouho známe. A právě zde je odpověď na otázku jak ušetřit. Model DJ 610C používá stejné inkoustové náplně se stejnými tiskovými hlavami jako staré modely řady DJ 5xx. Podobností se starou DJ 550C je víc, ale k tomu se ještě dostaneme.

Technické údaje
Možná tomu ani nebudete věřit, ale tato tiskárna používá při černobílém tisku rozlišení 600 dpi a při barevném dokonce jen 300 dpi. Už jsme si pomalu odvykli na tak nízké hodnoty, ale opravdu tomu tak je. Dvě oddělené inkoustové patrony pamatují již opravdu hodně. Myslím, že jejich použití nejvíce potěší majitele stařičkých pětistovek, kterým zaručuje dostatek spotřebního materiálu i na pár příštích let.
Pro komunikaci s počítačem je k dispozici pouze paralelní rozhraní, ale ani konkurence nenabízí zatím v této ceně USB. Výhodou může být možnost použití PHOTO náplně pro speciální foto-realistický tisk.

Software
Ovladače všech inkoustových tiskáren HP jsou takřka identické. Model 610C tedy přináší stejný komfort a možnosti jako třeba model 815C. Ovladače jsou česky, nastavení není mnoho, ale jsou srozumitelně jednoduchá. Kromě nastavení kvality tisku, použitého papíru či barevného podání jsou k dispozici i rozšířené funkce umístění tisku. Kromě zrcadlově otočeného tisku je k dispozici i oboustranný tisk.

Ovladace

Kvalita tisku
Jistě Vás velmi zajímá, jakou kvalitu výstupu tiskárna nabízí a zda je vhodná právě pro Vaše záměry. Pokud hledáte tiskárnu pro černobílý tisk na doma, který je občas doplněn jednoduchou grafikou v jasných barvách, pak budete asi spokojeni. Vyhlazování písma funguje docela dobře. U šikmých tenkých čar se již projevuje nižší rozlišení. Pokud budete tisknout barevné obrázky nebo fotografie bez použití foto-náplně kvalita bude opravdu nízká. Foto-náplň jsme neměli možnost vyzkoušet. Celkově bych hodnotil výstup jako slabší. Opravdu jsem se při testech nemohl ubránit vzpomínce na moji stařičkou DJ 550C, se kterou jsem byl spokojen, ale už je to pár let.

Hodnocení
Pokud srovnáme tento model s konkurencí od Lexmarku, Epsonu nebo Canonu zjistíme, že kvalita tisku je nižší, zato jde o plnohodnotnou tiskárnu. Tím mám na mysli robustní konstrukci, bezproblémový provoz a hlavně poměrně příznivé náklady. Dvě součastně instalované náplně, které jsou navíc poměrně levné představují asi nejekonomičtější řešení v současnosti v oblasti nejlevnějších tiskáren. Ve srovnání s vyššími modely je 610C jasným outsiderem, který je určen pro nenáročné domácí uživatele. Na druhou stranu jej pořídíte za zlomek ceny vyšších modelů. Ono 3.500 Kč je opravdu lákavá cena u barevné tiskárny HP.

Další informace o této tiskárně můžete najít ZDE.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: