Lexmark představil nové velmi levné multifunkční fototiskárny - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Stolní tiskárny

Lexmark představil nové velmi levné multifunkční fototiskárny

Lexmark X4550

22. června 2005, 00.00 | Společnost Lexmark představila tři nové multifunkční tiskárny určené pro domácí tisk fotografií. Rozšířila tak svou nabídku v cenovém segmentu dva až čtyři tisíce korun, ve kterém se snaží oslovit zejména méně movité zákazníky.

Stolní tiskárna je dnes již zcela běžnou periférií i u domácích stolních počítačů. To kromě jiného nutí výrobce hledat nové cesty, jak oslovovat a uspokojovat stále nové a nové zákazníky. Relativně nejdynamičtějším trhem dneška v této oblasti jsou domácí multifunkční zařízení postavená na inkoustových tiskárnách nabízející za velmi nízkou pořizovací cenu poměrně bohatou funkcionalitu. Lexmark se trojicí novinek snaží zaútočit na tento segment jednoznačně velmi nízkou cenou, která ja na dnešním masovém českém trhu velmi dobrým argumentem.

Lexmark P4350
Jak již označení typu napovídá jedná se o fototiskárnu kombinovanou se skenerem a doplněnou podporou přímého tisku. Základem je šestibarevný (CMYKLcLm) termální inkoustový tisk, který by měl při rozlišení 4 800 x 1 220 dpi zaručovat na tuto cenovou kategorii velmi slušný výstup. Tiskárna je vybavena jak USB portem pro přímé připojení fotoaparátu s PictBridge funkcí, tak i sloty pro paměťové karty a 1,7" LCD displejem. Pokud se rozhodnete pro přímý tisk z karty, je možné přímo vložit karty typů CF I/II, MS a MS PRO, MMC/SD, xD i archaické SmartMedia. V takovém případě samozřejmě oceníte i 1,7" barevný LCD displej pro volbu snímku a nastavení základních funkcí jako je ořez apod.
Výrobce uvádí maximální rychlost tisku 16 resp. 22 stran za minutu v draft režimu pro barevný resp. černobílý tisk. Plnobarevnou fotografii formátu 10 x 15 cm bez okrajů lze vytisknout v nejrychlejším režimu za 38 sekund. Horní podavač má kapacitu max. 100 listů a dokáže podávat média formátu 10 x 15 cm až A4.
Zařízení je osazeno skenerem s CIS snímačem s fyzickým rozlišením 1 200 x 2 400 dpi. Ten umožňuje nejen skenování a kopírování, ale i přímé odesílání emailem, pokud si dokoupíte doplňkové síťové rozhraní. Kopírovat lze maximální rychlostí 11 resp. 18 stran za minutu. Maximální aktivní plocha je takřka přesná A4, tedy 216 x 297 mm.
Celé zařízení se připojuje prostřednictvím USB 2.0 rozhraní a má rozměry 177.5 x 435 x 334 mm.

Lexmark X3350
Střední model mezi novinkami nese označení X3350, což samo o sobě již napovídá omezení fotografických funkcí. Standardně je zařízení osazeno pouze čtyřmi základními barvami a fotonáplň je nutné dokoupit. Chybí LCD displej, chybí čtečka paměťových karet, takže jedinou možností přímého tisku je použít PictBridge a USB kabel. Rychlost tisku je prakticky stejná.
Vestavěný skener nabízí o něco málo pomalejší kopírování a zejména nižší optické rozlišení 600 x 2 400 dpi.
Přestože design tohoto zařízení je zcela odlišný, rozměry 406 x 500 x 233 mm jsou velmi podobné.

Lexmark X2350
Tento nejlevnější model sice má ve vlastnostech uváděnu schopnost tisku fotografií, ale od tříbarevného (CMY) tisku nelze očekávat vysokou kvalitu ani při rozlišení 4 800 x 1 220 dpi. Zároveň ani ekonomika provozu nemůže být srovnatelná.
Maximální rychlost tisku bez ohledu na to zda tisknete barevné či černobíle, vždy prakticky tisknete barevně, je 15 stran za minutu. Kopírování zůstává 11 stran za minutu. Optické rozlišení skeneru je 600 x 1 200 dpi a chybí i podpora přímého tisku. Výhodou tohoto zařízení jsou velmi malé rozměry 153 x 375 x 286 mm.

Závěr
Všechny tři nové produkty jsou orientované na domácí uživatele citlivé zejména na cenu a hledající multifunkční řešení. Nejvyšší model P4350 má stanovenu oficiální koncovou cenu 4 199,- Kč vč. DPH, což stále není mnoho. Střední model X3350 je ještě cenově agresivnější a 2 899,- Kč vč. DPH může být silným argumentem. U modelu X2350 zní 2 249,-Kč jistě také lákavě, ale je potřeba zvážit náklady na provoz, které budou u tříbarevného tisku s jednou společnou náplní poměrně vysoké.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: