LEXMARK Color JetPrinter 7200 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Stolní tiskárny

LEXMARK Color JetPrinter 7200

16. března 1998, 00.00 | Dnes Vám představujeme novou značku na našem serveru. Jedná se o firmu LEXMARK a její tiskárnu Color JetPrinter 7200.

Dnes Vám představujeme novou značku na našem serveru. Jedná se o firmu LEXMARK a její tiskárnu Color JetPrinter 7200. Tato tiskárna byla uvedena na trh na konci loňského roku a v součastné době ji můžete zakoupit na mnoha místech po celé republice. Jistě na tom mají zásluhu distributoři pro ČR ( a jejich reklamní kampaň ). Jeden z distributorů firma KULKONI má laskavě jeden exemplář zapůjčila.

Design a balení
7200 Mám pocit, že netypické tvary jsou čím dál typičtějším znakem nových typů tiskáren. Ani Lexmark nezůstává v tomto směru pozadu. Přes svoje konzervativní založení musím uznat, že tvary této tiskárny jsou líbivé. A nejde jen o vzhled. Podavač je umístěn svisle v horní části tiskárny a potištěný papír tiskárnu opouští zepředu. To znamená, že papír nepodniká v tiskárně krkolomnou cestu a to je dobře. Rozměry tiskárny jsou 432 x 267 x 305 mm a hmotnost 4,5 kg. Bohužel po vysunutí výstupního zásobníku zabere tiskárna o 30 cm víc místa.
V balení kromě tiskárny najdete náplně, od každé jednu, vzorky speciálních papírů, 2 CD, napájecí šňůru a návod. Ten je i v češtině, má rozměr plakátu a je velice, velice stručný. Dozvíte se jak tiskárnu ovládat a to je vše. Osobně mi velice chyběla technické specifikace, kterou jsme dostali zvlášť na vyžádání.

Technologie
Tiskárna disponuje velice slušným rozlišením 1200 x 1200 DPI a to při černobílém, barevném i foto tisku. Tiskárna používá technologii buble-jet. Kromě vysokého rozlišení disponuje tiskárna další zbraní a tou je už zmíněný foto tisk. U této tiskárny, která je vybavena dvěmi pozicemi pro náplň se dá použít dvou kombinací. Buď náplně černá a barevné, nebo barevné a foto. Při druhé variantě tak dostáváte potřebný barevný rozsah díky šesti barvám, ze kterých se obrázek skládá. Barvami tedy tisk může jen hýřit. Další podmínkou opravdu dobrého tisku je tiskový materiál. Firma Lexmark dodává celou řadu různých papírů a folií, včetně speciálního lesklého papíru určeného pro foto tisk.

Tisk
Náplně Vysoké rozlišení spolu s foto tiskem dokáže vytvořit velice pěkné obrázky. Pokud se podíváme blíž, tak tisk modré je brilantní, červené a fialové odstíny jsou velice dobrý. Světlé pleťové odstíny jsou povedené u tmavší se již projevuje horší míchání barev. Subjektivně tisk působí vyváženě a barvy živě při použití speciálního papíru. S obyčejným papírem je kvalita výrazně horší, což je problém drtivé většiny inkoustových tiskáren.
Zpět ale k objektivním kritérium. Tisk je poměrně rychlý. Výrobce udává až 8 stran za minutu u černobílého tisku a až 3 u barevného. Na tyto hodnoty se raději moc netěšte. Je logické, že tisk celostránkové fotografie o velikosti až několika desítek MB chvíli trvá a je patrné, že často tiskárna musí čekat na přenos dat z počítače. Její vyrovnávací paměť 244 kB není z největších, takže na počítači opravdu záleží. Přesto je třeba tuto tiskárnu zařadit mezi ty rychlejší na trhu.
V této kapitole se tradičně zmiňuji i o nákladech. Černá náplň vydrží dle výrobce 600 stran, barevná 200 a foto 150. Z praxe při velkém zaplnění plochy papíru jsou tyto hodnoty nižší. Náklady na jednu plnobarevnou stránku foto tisku se pohybují vysoko stejně jako u ostatních foto inkoustů. Pro foto tisk je to rozhodně přes 40 Kč na jednu A4. Nemluvě o ceně foto papíru. Za kvalitu a univerzálnost těchto tiskáren bohužel musíme platit. A to platí nejen pro tuto tiskárnu.

Software
Na přiložených CD najdete v první řadě ovladače a to pro Win 3.x, Win 95 a Win NT 4.0. Z tohoto výčtu je vidět, že ze starého MS-DOSu si toho už moc neužijete. Je stále patrnější, že výrobci tuto platformu považují za definitivně mrtvou. Ovladače se instalují ze tří disket a nejsou s nimi žádné problémy. Bohužel nejsou v české verzi. Tiskárna je plně ovládána pomocí těchto ovladačů. Bez jejich pomoci ani nevyměníte náplň. Jsou plně interaktivní, zobrazují stav náplní a dělají vše pro to, aby Vás uspokojili. Osobně nemám rád příliš aktivní ovladače, psal jsem to již mnohokrát, a stále si to myslím. Ovladače pracují bez problémů, jsou poměrně přehledné. Osobně bych dal přednost větší technické přesnosti, ale chápu, že běžnému uživateli stačí, že nastavil rozlišení Fine a vlastně nikde není řečeno co to znamená. Je věčnou otázkou, kolik informací má uživatel dostat, a kolik se jich má schovat za neprůhledné pojmy. Lexmark vybral spíše druhou cestu, takže nastavení není tolik, i když je zde alespoň barevný posun.
Z dalšího software nesmíme zapomenout na Live PIX, software, který čím dál častěji nacházíme u produktů. Pozornost si jistě zaslouží a připravujeme na něj zvláštní recenzi. Jeho možnosti jsou velké, přestože je určen spíše pro domácí "hravé typy".
A ještě jedna lahůdka na CD kotouči. Jde o Photo Collection, což je sbírka fotografií zvířat, rostlin a krajin v digitální podobě.

Shrnutí
Tiskárna má velice vysoké rozlišení, možnost foto tisku a pěkné grafické ovladače. Její ovládání je velice jednoduché, takže by s ním neměl mít nikdo problémy. Kvalita tisku ji řadí mezi ty nejlepší. A co bych ji vytknul ?? V první řadě velice hlučný podavač. Při prvním podávání papíru jsem měl pocit, že tiskárna explodovala. Časem jsem si zvykl, hlavně protože tisk samotný je tichý, přesto to považuji za mínus. Dobrou zprávou je, že u nového typu 5700 je použit jiný podavač a to výrazně tišší. Dále mi vadí absence technických podrobností jak v návodu, tak v ovladačích, ale to je asi vše. S cenou okolo 13 000 Kč bez DPH jde o velice zajímavou nabídku. Nevěříte ? Tak tuto tiskárnu vyzkoušejte a pevně věřím, že se mnou budete souhlasit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: