Lexmark Color JetPrinter 5700 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Stolní tiskárny

Lexmark Color JetPrinter 5700

20. dubna 1998, 00.00 | A dostáváme se k recenzi na další z tiskáren firmy Lexmark. Tento model se jen velice nepatrně liší od již dříve recenzovaného typu CJP 5000, proto tato recenze bude velice stručná a často se bude na tento typ odvolávat.

A dostáváme se k recenzi na další z tiskáren firmy Lexmark. Tento model se jen velice nepatrně liší od již dříve recenzovaného typu CJP 5000, proto tato recenze bude velice stručná a často se bude na tento typ odvolávat.

Design a balení
CJP 5700 V konstrukci došlo k malé změně a tou je výstupní podavač. U typu CJP 5000 vypadávaly potištěné stránky přímo před tiskárnu, což není příliš estetické, ale může to způsobovat i praktické problémy. Pokud před tiskárnou není dostatem místa a překážka zabrání úplnému vysunutí papíru z tiskárny, je papír podavačem zmuchlán. U CJP 5700 se nic podobného stát nemůže, stačí vysunout výstupní podavač. Je dobře, že podavač je výsuvný, protože nezabírá při nečinnosti zbytečně prostor.
Jinak design se nijak nezměnil. Tiskárny jsou jako dvojčata. Model CJP 5700 je jen nepatrně větší , 180 x 425 x 240 mm, a o něco těžší, skoro 4 kg.
V balení najdete tiskárnu, zdroj, napájecí kabel, podavače, tři náplně, návody, ovladače na CD a krabičku na odkládání náplně.

Technologie
Zde je další rozdíl. Rozlišení bylo zvětšeno na 1200 x 1200 dpi. To se možná může zdát překvapivé, vzhledem k tomu, že jsou u této tiskárny použity stejné náplně jako u modelů CJP 5000 a CJP 7x00 . Ale na kvalitě tisku je to znát. Zůstává zde možnost jak klasického barevného tisku, tak i foto tisku po výměně náplní.

Tisk
Již u modelu CJP 5000 jsme nešetřili chválou a u této tiskárny nám nezbývá nic jiného. Špičkové rozlišení ve spojení s foto tiskem, speciálním papírem a solidními ovladači poskytuje perfektní tisk. Při tisku klasickým barevným způsobem, je stále patrné nahrazování barev vzorkem, ale díky zvýšenému rozlišení není tento negativní rys tak výrazný. Možná bych se měl zmínit i o tisku na klasický kancelářský papír. Přeci jenom je tisk na foto papír poměrně nákladný. Bohužel u kancelářského papíru velice záleží na tom, který papír použijete. Zkoušeli jsme pět různých druhů papíru a získali jsme pět různých výstupů. V nejhorším případě byl tisk opravdu odpudivý, ale jen proto, že papír byl velice hrubý a málo savý, takže se inkoust rozpil a to ještě nerovnoměrně. Z toho vidíte, že opravdu záleží na papíře, nikoli na tiskárně samotné.
V oblasti rychlosti tisku udělala tato tiskárna také krok dopředu. Rychlost černobílého tisku se dle výrobce zvýšila na 8 stran za minutu a barevného na 4 strany za minutu. Těchto hodnot jsme samozřejmě nedosahovali, přesto byla tiskárna viditelně rychlejší než model CJP 5000.

Software
SW Zde budu velice stručný, protože software se vůbec neliší od modelu CJP 5000. Grafické ovladače s informací o stavu tiskárny i náplní. Pokud chcete vědět více, nahlédněte do článku o CJP 5000.

Práce s tiskárnou
Zde je situace opět velice podobná jako u CJP 5000. Mírné problémy s podavačem zůstávají, protože je zcela stejný. Je to škoda, protože tiskárna je jinak velice povedená. Absence vypínacího tlačítka je faktem a asi nám uživatelům nezbude, než si zvyknout. Škoda o ekologii se hodně hovoří, ale …
Lokalizace je ve stejném stádiu. K dispozici jsou české návody ala plakát. Na českých ovladačích se pracuje.

Shrnutí
Pokud budeme srovnávat s modelem CJP 5000, tak získáme lepší kvalitu tisku díky vyššímu rozlišení, větší rychlost, a výstupní podavač. Co za to zaplatíme ? Vyšší cenu. Ta činí zhruba 12.000 Kč bez DPH. To je sice asi o dva tisíce víc, ale v ceně je foto náplň, takže rozdíl je minimální.
Pokud budeme srovnávat s konkurencí, tak Lexmark umí skvělý foto tisk, rozumnou cenu i rychlost a pokud se jednou povede udělat lepší podavač, tak bude konkurenci opravdu horko.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: