Lexmark CJP 5000 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Stolní tiskárny

Lexmark CJP 5000

12. dubna 1998, 00.00 | Tiskárna bychází koncepčně z modelu CJP 7200, ale změn je hodně. Možná Lexmark neznáte, ale je to opravdu dobrá tiskárna.

Díky pochopení českého zastoupení firmy Lexmark jsme měli možnost testovat novou tiskárnu. V našem článku budu často tuto tiskárnu srovnávat se starším modelem 7200, který jsme již testovali. Koncepčně z něho jistě vychází, dokonce používá stejné náplně, přesto doznala tato tiskárna pozitivních změn.

Design a balení.
CJP 5000 Tato tiskárna je ukázkou klasického designu této firmy. Horní podavač, výstupní podavač zde sice chybí a potištěný papír vypadává přímo před tiskárnu, ale jinak se modely od Lexmarku podobají jako vejce vejci. Opět tiskárna disponuje oblými jednoduchými tvary, které jsou velice estetické. Rozměry 155 x 428 x 203 mm jsou přijatelné hmotnost takřka 3 kg také. Co se týče balení, najdete v něm kromě tiskárny ještě podavač, černou a barevnou náplň, napájecí kabel, zdroj, odkládací krabička na náplně, CD s ovladači a návody.

Technologie
Jde o inkoustovou tiskárnu. Lexmark používá termální inkoustový tisk za použití speciálního inkoustu. Tisková hlava ( černá i barevná ) je osazena 200 tryskami a dokazuje tisknout v rozlišení až 1200 x 600 dpi. Tato hodnota, přestože není technickým maximem Lexmárků, je velice slušná a dává tisku brilanci. Jak je zvykem u této značky, tiskárna nabízí i možnost foto tisku. Pokud si dokoupíte foto náplň a nahradíte s ní černou náplň získáte možnost tisku pěti barvami a černou. K dispozici jsou i speciální papíry, takže možnosti tisku jsou velké.

Tisk
Jak tato tiskárna tiskne ? Inu pěkně. Rozlišení je vysoké a hlavně ve spojení s foto tiskem a foto papírem. Při tisku s klasickou barevnou a černou náplní jsou čisté barvy velice pěkné, jen u hodně světlých odstínů je patrná výplň modrými body. Ty jsou přidávány i do odstínů šedi, aby působila jemněji. Při použití foto tisku se situace ještě zlepší. Barevné přechody jsou plynulejší a světlé odstíny již nejsou hyzděny modrými body. Na rozdíl od modelu 7200, který používá stejné náplně, jsou všechny tělové odstíny velice slušné.
Co se týče rychlosti je spíše o něco nižší. Dle výrobce lze vytisknout barevně až 2 strany za minutu, ale při plné stránce si můžete počkat až tři minuty. Pro černobílí tisk udává výrobce až 5 stran za minutu, což není nejhorší. Pokud Vás zajímá cena tisku, pak věřte, že pokud sáhnete po speciálním fotopapíru cena bude v řádech desítek korun.

Software
Ovladače Všechny programy jsou uloženy na jediném CD. Základem jsou samozřejmě ovladače. Ty se instalují automaticky poté, co Windows najdou tiskárnu pomocí technologie PnP ( pokud se jim to podaří ). Jsou takřka identické jako u modelu 7200, takže v rychlosti zmíním co všechno nabízejí. V první řadě jsou to informace o stavu tiskárny. K dispozici je i stav náplní a množství inkoustu v nich. Je velice zajímavé, jak je tiskárna v tomto směru benevolentní. Nejen, že si bez protestů nechá vyměnit náplně a to i špatným způsobem, ale dokonce "tiskne" i bez nich.
Dále jsou to běžné funkce pro manipulaci s náplněmi. Ty jsou velice důležité, protože tiskárna má pouze jedno tlačítko a to k výměně náplní nestačí. Takže pokud nenainstalujete ovladače náplň nevyměníte. To mě osobně vadilo.
Poslední volbou je nastavení jasu, kontrastu a posunu barev. Je příjemné, že tato možnost tu je, je jen škoda, že nastavení nelze uložit a není zde ani možnost změny technologie rastrování.

Práce s tiskárnou
Tiskárna je z těch, které označuji za nezmary. To znamená, že nemá vypínač, kterým by šla vypnout. Je stále pod napájením a pouze usíná. To je mírně nešetrné, ne ? Ve článku o modelu 7200 jsme kritizovali podavač. A hle, u tohoto typu je podavač nový. Musíme jej pochválit, za to, že je výrazně tišší, než předchozí a nezbývá, než mu znova vytknout malý nešvar. Pokud je v podavači málo papírů, začne podávat nepřesně a tisk pak je šikmý.
A na konec k lokalizaci. U tiskárny je český návod, bohužel opět ve formě plakátu. Ale bylo nám sděleno, že v dohledné době budou k dispozici i české ovladače, které jsou zatím jen v angličtině. To by znamenalo velké plus pro tuto tiskárnu.

Shrnutí
Model 5000 si zachovává dobré vlastnosti tiskáren Lexmark. Tj. vysoké rozlišení, jednoduché ovladání, možnost foto tisku a českou příručku. Co víc, přidává ještě lepší poměr výkon cena. Abychom jen nechválili stále se čeká na lepší podavač, i když ke zlepšení došlo. Návody ala plakát jsou sice moderní, ale velice nepraktické a strašně stručné. Škoda, pokud budou k dispozici slibované české ovladače, bude tato tiskárna velice zajímavá a svými kvalitami a cenou jistě přiláká mnoho zákazníků. Ptáte se kolik stojí ? Cena se pohybuje okolo 10.000 Kč bez DPH.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: