Lexmark C510 - levný barevný laser v praxi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Stolní tiskárny

Lexmark C510 - levný barevný laser v praxi

Lexmark C510

17. srpna 2004, 00.00 | Malá barevná laserová tiskárna C510 s cílovkou pro malé pracovní skupiny a firemní uživatele nabízí jakostní tisk a za nízké pořizovací i tiskové náklady. Vybavená PCL 6 a PostScriptem 3 to pro řadu uživatelů nemusí být špatná volba.

Společnost Lexmark je známým producentem tiskáren, který slaví své úspěchy nejen na americkém kontinentu. Z nabídky laserového tisku jsme vybrali toho nejmenšího zástupce, což ovšem neznamená, že by byl nutně nekvalitní volbou. Modelová řada C510 zahrnuje základní model, který se po doplnění síťového připojení změní na C510n. Pokud takovou tiskárnu rozšíříme o duplexní jednotku, získáme model C510dtn.

Konstrukce
Velmi kompaktní vzhled je podpořen umírněným, ale vkusným designem ve slonové bílé se šedými doplňky. Až na druhý pohled zaregistrujete jednovstupovou konstrukci bez klasického univerzálního ručního podavače, kterou volí řada výrobců u nejnižších modelů. Veškerý vstup papíru se odehrává pomocí automatického zásobníku, umístěného na spodku tiskárny. Přední straně dominuje odklopný kryt s logem tiskárny, který ukrývá přístup k tonerům. Horní plocha zachytává vyjíždějící papír a po jejím oklopení se lze dostat k fotoválci. Na levé straně se nachází sada ovládacích prvků spolu s dvouřádkovým bodovým displejem. Pod ním designéři umístili trojici šedých tlačítek – dvoupolohové tlačítko Menu, Select a Return. Druhá řada ovládacích prvků začíná zelenou LED, indikující zapnutí přístroje a končí dvěma tlačítky, zeleným Go a červeným Stop.
Po levé straně vzadu dole se s trochou snahy nahmátne vypínač napájení. Připojení tiskárny nabízí vzadu vlevo dole na sdruženém poli obě standardní připojení, USB a paralelní spolu s zakrytou volnou pozicí pro další rozšíření. Celá zadní strana je připravena na doplnění o duplexní jednotku.

Technické parametry
Model Lexmark C510 je barevná laserová tiskárna A4. Standardní rychlost tisku dosahuje 30 stran/min černobíle a 8 stran/min barevně. První stránku dle výrobce ve stupních šedi zvládne za 13 sekund, v barvě za 19 sekund. Tiskovou kvalitu zajišťuje technologie optimalizace tisku 2400 dpi Image Quality, nad kterým bdí 500Mhz procesor s 64 MB paměti, rozšiřitelné až na 320 MB.
Jak již bylo řečeno, tiskárna vládne pouze jedním zásobníkem a postrádá univerzální podavač, obvyklý u většiny tiskáren. O to větší nároky to klade na mechanismus odebírání papíru. Šikovný podavač umí široké spektrum formátů a materiálů od listů, obálek, dokáže potisknout lesklý papír, štítky i fólie. Rozsah gramáže je od 75 g/m2 do 120 g/m2 pro plný tiskový formát, u menších formátů, třeba kartiček, je povoleno až 190 g/m2. Maximální měsíční zatížení je 35 000 stránek.
Šíře podporovaných operačních systémů umožňuje připojit tiskárnu prakticky k čemukoliv. Počínaje Windows (NT, 98, 2000, Me a XP) a Mac OS X přes Unix ( SCO, Solaris, IRIX, Linux Red Hat a Suse) a Novell (3.x a výše) až třeba po IBM iSeries nebo AS/400a prakticky jakokoliv platformu podporující TCP/IP.
Standardním vybavením jsou dva porty, obousměrný paralelní typu Centronics IEEE 1284 a USB 2.0, zůstává jeden volný slot pro další interní kartu, volitelně třeba sériový RS-232C, ale zejména Ethernet 10/100. Už při pořízení základního modelu má uživatel k dispozici emulaci PCL 6 a PostScript 3 (se 158 fonty) a podporou Pdf 1.2 a 1.3. Velmi kompaktní tiskárna má rozměry (V x D x Š) 385 x 495 x 420 mm a hmotnost 30,3 kg.

Instalace
Při instalaci ovladače nedošlo k žádným nepředvídaným komplikacím. Poměrně rozsáhlá podpora cizích jazyků občas kolísá, pokud se jedná o češtinu. Instalační příručka je česky, instalační program naopak není. Sama tiskárna pak prostřednictvím displeje zase česky umí. Ovladač k tiskárně je pojat v obrázkovém názorném stylu, což mu ovšem nebrání, aby vyčerpávajícím způsobem zprostředkoval možnosti tiskárny.

Kvalita tisku
Jedná se o barevnou laserovou tiskárnu se vzorným postscriptovým rastrem. Interpretace písma trošku trpí poněkud silnější linkou než je třeba a proto je paradoxně čitelnější negativní písmo než pozitivní. Tříbodové bezpatkové písmo je již na hranici čitelnosti, stejně jako patkové, u kterého se ve velikosti pět už slévá patka u malého k. U negativu končí čitelnost rovněž na třech bodech u obou typů písem, je zajímavé, že bezpatkové se místy slévá. Dvoubodová velikost dovolí rozeznat znaky lépe než u pozitivu. Kruhové čárové rastry vychází hezky symetricky pro všechny hustoty. Rastrová pole ve 100 % barvy zobrazí ještě 0,12 mm, u 50 % barevnosti dokonce 0,07 mm. To je podle všeho opět důsledek silnější linky. Méně to je kupodivu znát na giloších, které vyšly velmi pěkně.
Barevné přechody vychází čistě a v rámci tiskového rastru plynule. U jednotlivých barevných polí poněkud zarazí mírně sytější plocha s 5 %. Přímé tiskové barvy by nemusely být tolik míchané. Přednes barevných obrázků vychází věrně, dobře a čistě je vytištěna pleťovka. S kovově lesklými plochami se tiskárna vypořádala bez problémů, do světle šedé se vkrádá mírně více zelené.

Praxe
Tiskárna Lexmark C510 působí velmi příjemným a kompaktním dojmem. Drobnou komplikací se může zdát nepřítomnost univerzálního ručního podavače, což znamená, že se dost často musí pracovat se šuplíkem základního podavače. Ovšem vzhledem k zamýšlené cílové skupině nejde o zásadní nedostatek. Skupinové využití probíhá tím snáz, čím je obsluha jednodušší.

Závěrem
Lexmark C510 je barevná laserová tiskárna určená pro menší pracovní skupiny. Umožňuje tisk až 30 stránek za minutu černobíle a 8 stránek za minutu barevně s optickým rozlišením 2400 dpi. Výstupní kvalita překračuje požadavky na obchodní grafiku. Malé rozměry a doplňky pro oboustranný tisk pomáhají optimalizovat prostory Vaši kanceláře.
V základní verzi C510 je doporučená cena příjemných 14.999,- Kč bez DPH, v plném síťovém provedení C510n pak za 25.700,- Kč bez DPH a nejvyšší konfigurace C510dtn osazená duplexem stojí 56.900 Kč bez DPH.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: